Antalya Serbest Bölgesi’ndeki Başarılı Firmalar Ödüllendirildi

Antalya Serbest Bölgesi’nde, 2011 yılında üretim, istihdam ve bölgenin tanıtımına katkı yapan firmalar ödüllendirildi. Antalya Serbest Bölgesi A.Ş. (ASBAŞ) tarafından düzenlenen Yılsonu Değerlendirme ve Ödül Töreni Crowne Plaza’da...

Antalya Serbest Bölgesi’ndeki Başarılı Firmalar Ödüllendirildi
23 Aralık 2011 Cuma 22:38

Antalya Serbest Bölgesi’nde, 2011 yılında üretim, istihdam ve bölgenin tanıtımına katkı yapan firmalar ödüllendirildi. Antalya Serbest Bölgesi A.Ş. (ASBAŞ) tarafından düzenlenen Yılsonu Değerlendirme ve Ödül Töreni Crowne Plaza’da yapıldı.
    Törende konuşan ASBAŞ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Berberoğlu, bölgedeki ticari yapıyla ilgili bilgi verdi. Türkiye'de ilk serbest bölgelerin 1987 yılında kurulmaya başlandığını belirten Berberoğlu, ilk kurulan bölgelerin Mersin Serbest Bölgesi ve Antalya Serbest Bölgesi olduğunu kaydetti. Türkiye’deki serbest bölgelerinde 2011 yılı ticaret hacminin bir önceki yıla göre yüzde 22 artış göstererek 22,5 milyar dolara ulaştığına dikkat çeken Berberoğlu, serbest bölgelerin ticaretindeki canlanmaya paralel olarak istihdam sayısında da artış yaşandığını aktardı. 2010 yılında 48 bin 684 olan çalışan sayısının 2011 yılında yüzde 11 artış göstererek 53 bin 868 kişiye ulaştığını kaydeden Berberoğlu, “Antalya Serbest Bölgesi’ndeki istihdam sayısı ise bir önceki yıla göre yüzde 21 oranında artarak, 2 bin 755 kişiden 3 bin 327 kişiye yükseldi. Bu artış yat ve medikal sektöründen kaynaklandı. 2012 yılında yeni yatırımcıların ve medikal sektörünün ilave yatırımlarının devreye girmesiyle istihdam sayının 3 bin 700 kişiye çıkacağını öngörüyoruz.” dedi.
    Serbest bölgenin ticaret hacminin de 2010 yılına göre yüzde 2 oranında artış gösterdiği bilgisini veren Berberoğlu, şunları kaydetti: “730 milyon dolar seviyelerinde olan ticaretini, genişleyebildiği ve yeni yatırımcılara yer tahsisi yapabildiği oranda daha da yukarılara taşımak mümkün. Bu amaçla başlatılmış çalışmalarımız var. Bölge içerisinde, Hazine’ye ait kullanılamayacak derecede yıpranmış binalara ilişkin sorun çözüldü. Gerekli çalışmalar tamamlandıktan sonra 45 bin metrekare kapalı alan önümüzdeki günlerde yatırımcılara kiralanabilecek.” Osman Berberoğlu, Antalya Serbest Bölgesi’nin kurulduğu günden bu yana toplam 6,9 milyar dolar ticaret hacmi gerçekleştirdiğini aktardı.

    ANTALYA SERBEST BÖLGESİ’NDE 104 FİRMA FAALİYET GÖSTERİYOR
    Antalya Serbest Bölgesi’nin büyük oranda fiziki doluluğa ulaştığını dile getiren Berberoğlu’nun verdiği bilgilere göre, bölgede 104 firma faaliyet gösteriyor. Bunlardan 33’ü yabancı ortaklı. Firmaların 51’i yat sektöründe, 10’u medikal, 9’u metal-inşaat, 7’si elektronik, 6’sı tekstil, 4’ü maden, 3’ü ise tarım sektöründe faaliyet gösteriyor. Bölgede 2011 yılında toplam 166 ruhsat alındı. 2010 yılında 19 yat üretilen Antalya Serbest Bölgesi’nde bu sayı 16’ya düştü.
    Önceki yıllara göre yat üretim sayısındaki azalmanın nedeninin üretim sürecinin uzamasından kaynaklandığını anlatan Osman Berberoğlu, “Ağırlıkla sipariş esasına göre üretim yapılan bölgemizde 30-40 metre üstü mega yat siparişleri artış gösterdi. Şu anda bölgemizde 63 metre, bin ton ağırlığında çelik gövdeli yatın üretimi devam ediyor. 2012 yılında firmaların ekonomik krizden asgari düzeyde etkilenmeleri için hizmet tarifelerinde gerekli indirimler yapıldı. Elektrik fiyatlarında yüzde 10, yat taşıma ile çekme-atma fiyatlarında yüzde 25 ile yüzde 40 oranlarında indirim sağlandı.” diye konuştu.
    Antalya Valisi Dr. Ahmet Altıparmak da, yaptığı konuşmada, ASBAŞ’ın sadece Antalya’nın değil, bütün Türkiye’nin kıvanç duyacağı bir bölge haline geldiğini söyledi. Antalya Serbest Bölgesi’nin sağladığı istihdamın önemine dikkat çeken Altıparmak,”Bölgede 104 firma 166 ruhsat almış. Bunlar bir tarafa 3 bin 330 istihdam demek 12 bin kişiye ekmek taşıyan bir kuruluş demek. İstihdam sağlayan yatırımcıya desteğimiz sonsuz. Serbest bölge şu anda, özellikle yat sektöründe artık dünyada önemli bir noktaya geldi. Bunun yanı sıra medikal sektörde de ön plana çıktı. Elektrik-elektronik konusunda bilinen araçların kabloları serbest bölgede üretiliyor.” şeklinde konuştu.

    MEDİKAL FİRMA NOVAMED İKİ ÖDÜL BİRDEN ALDI
    Törende, Novamed GmbH firması, Antalya Serbest Bölgesi’nde en yüksek ticaret hacmine ulaşması ve en yüksek istihdam sağlaması nedeniyle iki ödül birden aldı. Yurtdışı fuarlarında yaptıkları tanıtımla bölgenin gelişimine katkı sağlayan Ares Tersanecilik, Cyrus Yat, Sunrise Yatçılık ve Vicem Yat firmaları plaketle ödüllendirildi. Cannes Yat Fuarı'nda 41 metrelik yatla ödül kazanan Peri Yat, ‘Atık Yönetim Sistemini En İyi Uygulayan’ Sunrise Yatçılık ile ‘En Yenilikçi Firma’ olması dolayısıyla Vitro Antalya Tarım Ürünleri şirketine de ödül verildi. Opus Dış Ticaret A.Ş. de, Antalya Serbest Bölgesi’nde 2011 yılında alım-satım alanında en yüksek ticaret hacmini oluşturmasından dolayı plaket aldı.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.