Antalya ‘lı Eczacı ‘dan Sgk ‘na Büyük Darbe

Antalya Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi Glivec isimli ilacı provizyon sistemine 1 yıllık raporu baz alarak giren eczacıdan SUT’ un ilgili maddesindeki süre ile verilmediği gerekçesiyle toplamda 14.216,43 TL. sini kesti.

Antalya ‘lı Eczacı ‘dan Sgk ‘na Büyük Darbe
23 Nisan 2016 Cumartesi 14:05

 Bunun üzerine antalya eczacı odası avukatlarına başvuran Eczacı Hicran Açar (AKGÜN ECZANESİ/ ALANYA) hukuki mücadeleyi başlatmış ve hatalı kesintinin olduğunu mahkemenin görevlendirdiği bilirkişilerin de görüşü alınarak karara bağlamış karar hükmü çerçevesinde şu ifadelere yer verilmiştir :

“Provizyon sistemini tekelinde tutan SGK’ nın yasal değişiklikleri provizyon sistemine yine kendisinin uyarlaması gerektiğini burada asli kusurun kurumda olduğunu, mevzuatı bilmemek mazeret sayılmaz hükmünden yola çıkarak tali kusurun eczacıda olduğunu yani ilaç bedellerini haksız kesen kurumun bu bedelleri eczacıya yasal faiziyle ödemesi gerektiğini eczacının da ilaçtaki kar marjı oranında sorumlu olduğunu’’ belirterek tarihi bir karara imza atmıştır.

Bu karar Sağlık Uygulama Tebliğinde ödemeye esas olan ilaçlardaki  özel olarak belirtilen süre,kullanım dozu v.b. bilgilerin Provizyon Sistemine eksiksiz girdikten sonra asıl sorumluluğun SGK’da olduğunun ifadesidir.

SGK avukatları kararı temyiz etmişler ancak yüce yargının en üst makamı olan Yargıtay da eczacıyı haklı görerek SGK avukatlarının tüm temyiz itirazlarını reddetmiştir.

Yargıtayın bu kararı onamasıyla Medula Reçete Provizyon Sistemine eksiksiz bir şekilde girilmiş olan reçetelerin mevzuat eksikliğine bağlı oluşacak olan kesintilerde reçeteyi karşılayan eczacıların tali kusurlu olduğu  Provizyon Sisteminin dolayısıyla da Sosyal Güvenlik Kurumunun asli kusurlu olduğu ortaya konulmuştur.

DAVA SONUCU İNDİR (word)

YARGITAY İLAMI İNDİR (word)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.