Anneye Esnek Çalışma Tamam...

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, gazetelerin Ankara temsilcilerinin sorularını cevapladı.

Anneye Esnek Çalışma Tamam...
01 Mart 2013 Cuma 11:33

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, kadın istihdamını ve doğurganlık oranını artırmak için hazırladıkları ‘esnek çalışma’ düzenlemesinin bitme aşamasına geldiğini söyledi.

Şahin, evden, yarı zamanlı ve çağrı üzerine çalışma sisteminin de getirileceğini kaydetti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, kadınlara yönelik esnek çalışma hazırlıklarıyla ilgili düzenlemenin 15 gün içinde tamamlanacağını açıkladı.

Şahin, yarı zamanlı, evden ve çağrı üzerine çalışma sisteminin de getirileceğini kaydetti. Gazetelerin Ankara Temsilcilerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın son dönem çalışmaları hakkında bilgi veren Fatma Şahin, kadın istihdamını ve doğurganlık oranını artırmak için sürdürdükleri çalışmanın bitme aşamasına geldiğini söyledi.Doğumizni, süt izni, esnek çalışma gibi modelleri içeren hazırlığın 15 gün içinde tamamlanacağını anlatan Bakan Şahin, güvenceli esneklikmodelini öngördüklerini belirtti.

AVRUPA’DA YÜZDE 40 

Kadın istihdamında, yarı zamanlı, evden ve çağrı üzerine çalışma gibi modeller üzerinde durduklarını kaydeden Şahin, Avrupa’da bazı ülkelerde kadın istihdamının yüzde 40’lar düzeyinde bu yöntemlerle gerçekleştiğini ifade etti.

Bu modelle birlikte doğurganlık oranlarının da artacağını vurgulayan Şahin, çocuk desteğiyle ilgili modelleri incelediklerini ve erken yaşa desteğin verimli olduğunu gördüklerini anlattı.

Kadınlar için iş hayatı ile aile hayatının uygunlaştırılması eksenli çalıştıklarını belirten Şahin, bunun nüfus artış oranını etkileyeceğini söyledi.

Şahin, Türkiye’nin batı illerinde nüfus artış hızının AB ortalamasında olduğunu, yaşlanmanın hızla yükseldiğini vurguladı.

İSTİHDAMIN 3’TE BİRİ KADIN 

Türkiye’de son teşviklerle artan 4,5 milyon istihdamın, 1,5 milyonunun kadın olduğunu söyleyen Şahin, gayrimenkul edinmede de çarpıcı rakamlar verdi.

Türkiye’de 2001’de yüzde 3 olan kadınların gayrimenkul sahipliği oranının şu an yüzde 35’e çıktığını, bunun dünya ortalamasının yüzde 1 olduğunu söyledi. Kadın istihdamını artırmak için tasarımve pazarlama alanına yoğunlaştıklarını açıklayan Bakan Şahin, bu çerçevede önümüzdeki günlerde dünya çapında tasarımcıların Türkiye’ye getirileceğini duyurdu.

Şahin, devlette kadın istihdamının yüzde 33, özel sektörde yüzde 22 ile daha düşük olduğunu belirtirken üst düzey yöneticilerle ilgili çarpıcı bir istatistik açıkladı.

Türkiye’de mevcut CEO’ların yüzde 12’sinin kadın olduğunu, bu oranın Avrupa ve ABD’deki oranın iki katı olduğunu söyleyen Şahin, özellikle finans sektöründe kadınların çok etkin olduklarını vurguladı.BUGÜN 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.