Ankara'nın En Büyük Hastanesinde Döner Sorunu

personelsaglik@gmail.com okuyucu köşesi,

Ankara'nın En Büyük Hastanesinde Döner Sorunu
25 Nisan 2013 Perşembe 20:01

 personelsaglik@gmail.com okuyucu köşesi,

Sayın yetkili, sizlere Ulus Devlet Hastanesinde yaşanan döner sermaye (performans) sisteminde oynana oyunlarla ilgili bilgi sunmak istiyoruz.

Bilindiği gibi Hastanelerde hekimlere döner sermayeden ödenen performans ödemeleri şu şekilde işlemektedir. Bir ay boyunca en çok performans yapan hekimler ile en az performans yapan hekimlerin performans katsayıları toplanmakta ve hastanede çalışan hekim sayısına bölünerek hastane ortalama performans katsayısı bulunmaktadır. Hastane ortalama performans katsayısına ulaşan hekimlere ortalama üzerinden ödeme yapılmakta, ortalamayı tutturamayanlara ödeme miktarı minimum düzeyde kalmaktadır. Hastane ortalama performans katsayısının üzerine çıkıp tavan yapan hekimlere döner sermaye (performans) ödemeleri daha çok yapılmaktadır. Sıkıntı ve hile tam da bu noktada yaşanmaktadır. Çünkü bir çok hekim tek başına bırakın tavan yapmayı ortalamayı bile tutturamamakta, dolayısı ile döner sermaye (performans) ödemelerini minimun düzeyden almak durumunda kalmaktadır. Ama hekimler bunun kolayını bulmuşlar aynı branşdan ve uzmanlık alanından iki veya üç hekim aralarında anlaşarak bir ay boyunca A hekiminin baktığı, muayene ettiği, yatışını yaptığı hatta ve hatta ameliyatını yaptığı hastanın bütün işlemlerini B hekimi üzerinden sisteme kaydettirerek B hekiminin o ay performans katsayısının yüksek olmasına ve tavan yapması sağlanarak B hekiminin o ay tavandan performans ödemesi alması sağlamaktadır. Diğer ayda tam tersi uygulama yapılarak A hekimini tavan yapması ve performans ödemesini tavandan alması sağlanmakta ve aldıkları ücreti aralarında bölüşmektedirler. Bu şekilde ortopedi, genel cerrahi, cildiye ve üroloji uzmanları aralarında yukarıda bahsedilen uygulamayı yapmaktadırlar ve aylık bu şekilde haksız ve hile ile tavan yapan hekimlere hekim başı 8 ile 10 bin lira civarında ödeme yapılmaktadır.
Bu şekilde hastanemizden döner sermayesinden haksız yere ve hile ile ayda ortalama 50 ile 60 bin lira civarında hekimlere haksız ödeme yapılmaktadır. Bir başka deyişle Hastanemizde görev yapan Ebe, Hemşire, Sağlık memuru ve diğer memur personele döner sermaye ödemesi olarak paylaştırılması gereken her ay 50 ile 60 bin lira haksız ve hile ile hekimlere aktarılmaktadır.

İşin garip tarafı ise bu uygulama hastane yönetimi( Hastane Yöneticisi Doç.Dr. Ayla KABALAK ve Başhekim Yardımcısı Uğur GÖNÜLALAN) tarafından bilinmekte, her ay toplanan Döner sermaye komisyonunda konu defalarca dile getirilmesine rağmen hiçbir ikaz uyarı yapılmamış ve önlem alınmamakta ısrar yapılmaktadır. Yani bu şekilde hile yoluna başvuran hekimler yönetici hekim arkadaşları tarafından kayrılmakta ve gözetilmektedir. Hastane yöneticisin durumdan haberdar olmamasının imkanı yoktur. Çünkü aylık veriler önüne gelmektedir. Hangi hekim ne kadar hasta muayene ve ameliyat yapmış veriler her ay kendisine sunulmaktadır. Aynı branştan iki hekim biri tavan yaparken diğerinin çok düşük olması tezat bir durumdur. Yönetici bunu sorgulamalıdır.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.