Ankara Üniversitesinde Yine Namaz Yasağı

Ankara Üniversitesinde Yine Namaz Yasağı

Ankara Üniversitesinde Yine Namaz Yasağı
07 Mayıs 2012 Pazartesi 13:12

Ankara Üniversitesi’ne bağlı Cebeci Eğitim Fakültesi yerleşkesi ile Veteriner Fakültesi öğrencilerine namaz yasağı uygulanıyor.
 Yerleşke içinde ibadethane olmadığından vakitli namazlarını kılamadıkları, ders aralarında çevre camilere namaz için gittiklerinde derse geç kaldıkları için hoca tarafından derse alınmadıkları namazlarını açık mekânlarda veya dersliklerde kılmak istediklerinde güvenlik görevlileri tarafından taciz edildikleri gerekçeleri ile fakülte çalışanları ve öğrencileri tarafından Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’ne ve mezkur fakültelerin dekanlıklarına defalarca şifahi olarak 100’lerce dilekçe ile de yazılı müracaatta bulunulmuştur.
Rektörlükle ile Dekanlıklar yasakçılıkta ağız birliği yapıyor, yine adres olarak çevre camileri gösteriyor.
Ne yazık ki, Ankara Üniversitesi ve bağlı dekanlıklar yasakçılıkta ağız birliği yaparcasına çevre mahallelerde bulunan camileri adres göstererek, ‘Yerleşke içinde nam az kılınacak bir mekâna ihtiyaç yoktur. ‘Mesid açılabilmesi için de yapılabilecek bir işlem yoktur’  denilerek talepler geri çevrilmiştir. .  İşin daha garibi müracaatta bulunan öğrencilerin sözcüleri    ‘sizin amacınız namaz kılmak değil, örgütlenmektir. ’ Bundan sonra gözümüz sürekli üzerinizde olacaktır’ şeklindeki ifadelerle tehdit edilmişlerdir.
Övülmüşten övülmemiş ifadeler
 Sorunun çözümü konusunda sendika olarak bizzat konunun mağduru olan öğrencilerle birlikte Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof.Dr. Selahattin Övülmüş ziyaret edildiğinde Sayın Övülmüş; ‘Kendilerinin bu sorunu çözemeyeceklerini ancak yeni rektör ve dekan adayları ile görüşülerek kendilerinden sorunun çözümü konusunda söz alınmasının daha mantıklı yol olacağı konusunda akıl yürütmeye çalışmıştır.
       Ankara Üniversitesinde inanç özgürlüğü dışında her türlü özgürlük serbest
 Fakülte içinde ibadet edilecek bir mekân gösterilmesinin fakültenin sorumluluğu olduğu, öğrencilerinde ibadet etme haklarının bulunduğu, sigara içenler ve diğer etkinlikler için yer bulunulabildiği halde konu ibadethane olunca yer yerine bahane bulunulabildiği hatırlatılmış, . Bu yerleşke içinde inanç özgürlüğü hariç hiçbir özgürlük için en küçük bir kısıtlamanın olmadığı, Sendika olarak sadece namaz yasağının değil bütün yasakların sonlandırılması için sonuna kadar mücadele edeceğimiz ifade edilmiştir.
Ankara Üniversitesi suç işlemekte açıkça ısrar ediyor.
Demokratik anlayışının Özgürlük alanlarının sürekli genişlediği bir çağda Türkiye’nin en köklü Üniversitesi olan Ankara Üniversitesi tarafından yasaların tanıdığı temel hak ve hürriyetleri bireysel hak ve özgürlükleri engelleyici tutum ve davranışlar içinde hareket etmesi en azında bilimsellik adına utanılacak bir durumdur.     
 Anayasamızın 13.cü ve 24.cü, BM İnsan Hakları Beyannamesinin 18.ci, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 9.cu Maddelerinin ve Yüce Yaratıcının bütün insanlığa doğuştan verdiği inanma ve inandığı gibi yaşama hürriyetinin gereği olan ibadet edebilme hakkı Ankara Üniversitesi Rektörlüğü ve bağlı dekanlıklar tarafından gasp edilerek açıkça suç işlenmektedir.  Sadece suç işlememekte, suç işlemekte ısrar etmektedir.
Biz Memur-Sen olarak öğrencilerin bize olan talepleri doğrultusunda ilgili fakülte yetkilisi ile görüştükten sonra sonuç alınamayınca çözümü öğrencilerin Ankara üniversitesi Rektörlüğü ve ilgili dekanlıklara verdikleri 160 dilekçe örneğini Rektörlüğün ve dekanlığın cevap yazılarını KÖŞK’E ve YÖK’E göndermekte gördük.
                          
 
      İbadet etme yağsına kökten çözüm istiyoruz.
Şimdi Cumhurbaşkanlığı ve YÖK Başkanlığı makamlarınca sorunun bir an önce insan temel hak ve hürriyetleri bağlamında kökten çözülmesini sağlama adına Anayasa ve evrensel hukuk kurallarının tanıdığı ibadet etme hürriyetine engel olarak anayasayı ve evrensel hukuk kurallarını açıkça çiğnediği gerekçesiyle Ankara Üniversitesi Rektörlüğü ve bağlı dekanlıklar hakkında yasal işlem yapılmasını ayrıca tüm üniversitelere kişinin ibadete etme hürriyetini kısıtlayıcı davranışlardan kaçınmaları ve vakitli ibadetlerin yapılabilmesi için bir mekânın belirlenmesi konusunda talimat verilmesi hususunu Cumhurbaşkanlığı Makamından ve YÖK Başkanlığından umutla bekliyoruz.
                                                                                                                 Mustafa KIR
                                                                                                    Memur-Sen Ankara İl Başkanı
                                                                                      Eğitim-Bir-Sen Ankara 1 No’lu Şube Başkanı 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.