Ankara, Sağlığın Başkenti Olmaya Da Aday

Ankara, sağlığın başkenti olmaya da aday

Ankara, Sağlığın Başkenti Olmaya Da Aday
11 Kasım 2015 Çarşamba 13:22

Ankara Sağlıkta Yenilikçilik Hareketi Inovankara' kuruluş çalıştayı, Ankara sağlık sektörünü bir araya getirdi. OSTİM OSB ve SEİS ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda, Ankara’nın, kültür ve siyaset başkenti olma yanında, artık sağlığın da başkenti olmaya aday olduğunun altı çizildi.

Ankara’nın sağlık sektöründe rekabetçi değer zincirini ve yenilikçi potansiyelini ortaya koyarak taraflar arasında iletişim, iş ve güç birliğini artırmak, yerli üretimin katma değerini yükselterek bölgesel ve ulusal kalkınmaya katkıda bulunmayı amaçlayan Inovankara kuruluş çalıştayı Cer Modern Sanatlar Merkezinde gerçekleştirildi. 

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Cevdet Erdöl, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Nihat Tosun, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, SEİS Başkanı Metin Demir, Derxel Üniversitesi’nden Banu Onaral ve Ankara’da bulunan üniversitelerin rektörlerinin katıldığı toplantı, Ankara sağlık sektörünü bir araya getirdi. Toplantının açılış konuşmasını yapan Ostim OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, toplantının amacını şöyle özetledi:

“Sağlık sektöründe elimizde bulunan bilgileri paydaşlarla paylaşarak bölgesel ve sektörel farkındalık ve bilinç oluşturmak, ortak akıl, ortak plan, iş ve güç birliği için uygun ortam ve iklimi oluşturmak ve sağlık sektöründeki çalışmaları kayıt altına alarak ve sürdürülebilirliği sağlamaktır.” 

Aydın, Ostim olarak Medikal Kümelenme ile sağlık sektöründe üretim yapan sanayi firmalarını bir araya getirerek rekabetçiliklerini artırmaya ve o firmaları her alanda güç birliği yapar hale getirmeye çalıştıklarını söyledi. Özellikle yerli üretimin öneminin altını çizen Aydın, Türkiye’nin sağlık alanındaki harcamalarının, savunma alanındaki harcamalardan daha yüksek olduğunu ve bu bütçeyi azaltabilmenin en önemli yolunun da yerli üretimi artırmak olduğunu söyledi. 

Toplantının ev sahiplerinden Sağlık Endüstrisi İşverenleri Sendikası (SEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Demir de Inovankara’nın sağlık sektöründe atılmış önemli adımlardan biri olduğunu söyledi. Sektörle ilgili yapılan her türlü etkinliği önemsediklerini belirten Demir, İstanbul’da gerçekleştirilen Expomed 2011 fuarının da Türkiye açısından çok olumlu geçtiğini belirtti. Fuarda birçok yerli üretici firmanın yurt dışı bağlantılar kurduğunu söyleyen Demir, "Yerli medikal ürünler yurt dışında yurt içinden daha çok talep görüyor. Yurt dışında bizim medikal ürünlerimizi satın almak için daha fazla ödeme yapan firmalar oldu. Bu talebi gösteren ülkelerin kapısını öncelikli olarak çalmalı ve yerli ürünlerimizi dünyaya açmalıyız." dedi.

Dünyadaki yerli beyin gücünü temsilen toplantıya dahil olduğunu söyleyen Amerika Drexel Üniversitesi Biomedikal Kurucu Dekanı Prof. Dr. Banu Onaral ise bu toplantıyla Ankara’nın, kültür ve siyaset başkenti olmanın yanında, artık sağlığın da başkenti olmaya aday olduğunu söyledi. Onaral, bu gibi toplantılarda, önemli olanın yurt dışındaki bilimsel yöntemleri ülkedeki çalışmalara uygulamak değil, toplumsal ve bilimsel özelliklere uygun yöntemleri geliştirmek olduğunu söyledi. Onaral, bu çalışmada da belirlenecek bilimsel yöntemin kendi geliştirecekleri yöntem olması gerektiğini söyledi. 
Sağlık alanında çalışacak olan ara kadroların oluşmasında eğitimin önemine de dikkat çeken Onaral, “Önemli olan sağlık alanında, doktorundan ara kadrosuna kadar kalifiye bir iş gücüne sahip olarak, sağlık sektörünün son kullanıcısı olan hastaya en iyi hizmeti verebilmektir.” dedi.
Çalıştayın ilk gün programı, Inovankara için öngörülen çalışma modeli, süreçler ve yöntemin belirlenmesinin ardından gerçekleştirilen protokol imza töreniyle son buldu 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.