Anestezide Lisans Eğitimi Gerekli Midir ?...

Anestezide Lisans Eğitimi Gerekli midir ?

Anestezide Lisans Eğitimi Gerekli Midir ?...
24 Aralık 2012 Pazartesi 14:42

Anestezi teknisyen ve teknikerleri, belli bir düzeyde eğitim alan profesyonel sağlık personelleridir. Uzman hekimin de dahil olduğu ekip içerisinde onun izin ve gözetiminde hastaya gerekli uygulamaları bizzat yapabilme yetki ve yeterliliğine de sahip olması gereken önemli ekip elemanlarıdır. Eğitim düzeyi ve kalitesi bu bağlamda düşünüldüğünde kesinlikle artırılmalıdır. Günümüz koşullarında önlisans eğitiminin artık yetersiz gelmeye başladığı, çalışanların üst öğrenim isteklerinin karşılanamadığı yadsınamaz gerçeklerdir. Meslek fertleri bu durum karşısında gerek maddi, gerek manevi bir takım sorunlar yaşamaktadır.

Anestezi eğitim düzeyinin artmasının gereksizliğini savunan kesimin düşüncesi şu yöndedir:

” Sadece asistans yapmak üzere varolan bir mesleğin uygulayıcısı için mevcut eğitim yeterlidir. ”

Eğer bu savunuluyorsa birkaç hafta ya da aylık eğitimlerle dilenen tarzda adına anestezi teknisyeni ya da teknikeri denemeyecek elemanlar yetiştirilebilir. Bu eğitim programında anatomi, fizyoloj, farmakoloji, reanimasyon vb. derslerin yer alması dahi gereksizdir. Teknik birkaç konuyla bu mesele halledilebilir.

Peki bu kadar kolay mı ?

Ülkenin her tarafında yeterli sayıda anestezi uzman hekimi mevcut mu ? Her ameliyat masasına bakan bir adet anestezi uzmanı, her yerde var mı ? Hastaların takiplerini ve intraoperatif tedavilerini; genellikle ayılmasıyla ilgili işlemleri kimler yapıyor ? Hastaları kimler takip ediyor ? Periferde entübe hastaların sevklerinde kimler görev alıyor ? Kalp ve solunum durması gelişen hastalara yapılan müdahalelerde, özellikle asistan hekimlerin de yer almadığı devlet hastanelerinde, mesai dışı saatlerde kimler en etkin müdahaleleri gerçekleştiriyor ? Ameliyathane dışı anestezi uygulamalarında özellikle özel hastanelerde ve perifer devlet hastanelerinde kimler görev alıyor ?

Evet, saymakla bitmez … Çünkü kabul edilsin ya da edilmesin, anestezi teknisyen ve teknikerleri ciddi anlamda profesyonellik isteyen bir işi yıllardır bu ülkede özveriyle sürdürüyor. Aldıkları sınırlı eğitimle ve sınırlı imkanla kendilerini geliştirmekten geri kalmadan, ülkesine özveriyle ve omzunda ciddi yüklerle sağlık hizmeti veriyor. Buna rağmen hep kırılıyor, hep inciniyor.

Kısacası anestezi teknisyen ve teknikerlerinin sağlık sektöründe özel bir yere sahip olduğunu düşünüyorum. Anestezi teknisyen ve teknikerlerinin reel olarak sağlık hizmetinde ne şekilde görev aldığının araştırılmasını, sırtındaki yüklerin bir bir açığa çıkartılmasını, bu iş durumunda alması gereken eğitimin düzey ve kalitesinin de yeniden tartılmasını istiyorum.

Birşeyler hiçbir zaman kağıt üzerinde yazanlar gibi değildir.İnsanlardan beklenen kaliteli ve etkin bir hizmetse, bunu sunabilecek huzuru da temin etmek asli bir vazifedir.

Ahmet Emre AZAKLI
Anestezi Teknikeri 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.