Anestezi Uzmanlığında Eğitim Süresi 5 Yıla Çıkarılıyor!

Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Tıpta Uzmanlık Kurulu'nun aldığı yeni karar doğrultusunda, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanlık Eğitimi süresi 5 yıla çıkarıldı.

Anestezi Uzmanlığında Eğitim Süresi 5 Yıla Çıkarılıyor!
26 Ağustos 2014 Salı 11:28

   Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Tıpta Uzmanlık Kurulu'nun aldığı yeni karar doğrultusunda, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Uzmanlık Eğitimi süresi 5 yıla çıkarıldı.
   Uygulama 01/09/2014'ten sonrasını kapsıyor. 
01/09/2014'ten önce eğitimlerine başlayan uzmanlık öğrencileri için eğitim süresi 4 yıl olarak kalmaya devam edecek fakat bu tarihlerdeki uzmanlık öğrencilerinden eğitimini 5 yıl olarak almak isteyenlere eğitim kurumları bu yönde düzenleme yapacak.
 
Tıpta Uzmanlık Kurulu Kararı öncesinde konuyla ilgili görüş ve başvurular ve Tıpta Uzmanlık Kurulu Kararı aşağıdadır;
 
TIPTA UZMANLIK KURULU
KARAR TUTANAĞI
 
Toplantı Tarihi : 20 / 06 / 2014
Toplantı No : 58
Karar No : 488 Karar Yürürlük Tarihi: 01 / 09 / 2014
 
KARAR
 
Tıpta ve diş hekimliğinde uzmanlık dallarının eğitim süreleri 1219 sayılı Kanun’un ekindeki çizelgelerde belirlenmiştir. Anılan Kanun’un EK 14 üncü Maddesi ise “…Bu çizelgelerde belirtilen eğitim süreleri, Sağlık Bakanlığınca, Tıpta Uzmanlık Kurulunun kararı üzerine üçte bir oranına kadar arttırılabilir…” hükmünü içermektedir.
 
Yukarıdaki hüküm çerçevesinde, Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlık dalındaki bilimsel ilerleme, gelişme ve değişmeler de göz önünde bulundurularak 1219 sayılı Kanunun EK-1 sayılı çizelgesinde 4 (dört) yıl olarak belirlenmiş olan eğitim süresinin 5 (beş) yıla çıkarılmasına, yetkinlik satırları ve düzeyleri ile rotasyon sürelerinin 5 yıl eğitim süresi göz önüne alınarak Anesteziyoloji ve Reanimasyon TUKMOS Komisyonu tarafından tekrar değerlendirilmek üzere iade edilmesine;
 
Bu kararın yürürlük tarihi (01.09.2014) öncesinde eğitimlerine başlamış olan uzmanlık öğrencileri için eğitim süresi 4 yıl olarak uygulanmaya devam eder; bu uzmanlık öğrencilerinden bu karara göre eğitim sürelerini 5 yıl olarak yeniden yapılandırılmasını isteyenlerin talep etmeleri halinde eğitim kurumları bu yönde düzenleme yapar.
 
Karar verilmiştir.
 
Prof. Dr. İrfan ŞENCAN
Başkan
 
Prof. Dr. Recep ÖZTÜRK
Başkan Vekili
 
Prof. Dr. Murat AKKAYA
Üye
 
Prof. Dr. Selim ARICI
Üye
 
Prof. Tbp. Alb. Süleyman CEYLAN
Üye
 
Uzm. Dr. Alaattin DİLSİZ
Üye
 
Av. Erol GÖKDÖL
Üye
 
Prof. Dr. Muhammet GÜVEN
Üye
 
Prof. Dr. M. İ. Safa KAPICIOĞLU
Üye
 
Prof. Dr. Oğuz KARABAY
Üye
 
Prof. Dr. Ayşe KAVAK
Üye
 
Prof. Dr. Aytekin OĞUZ
Üye
 
Prof. Dr. Adnan TEZEL
Üye
 
Prof. Dr. Mehmet Murat TUNCER
Üye
 
Prof. Dr. Mehmet Raşit TÜKEL
Üye (karşı oy kullandı)*
 
Prof. Dr. Mehmet Emin YILMAZ
Üye
 
TIPTA UZMANLIK KURULU
KARAR TUTANAĞI
 
* KARŞI OY METNİ
 
Tıpta Uzmanlık Kurulu’nun 20.06.2014 tarih ve 488 sayılı kararına ilişkin karşı görüşüm:
 
Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlık dalındaki bilimsel ilerleme, gelişme ve değişmeler de göz önünde bulundurularak 1219 sayılı Kanunun EK-1 sayılı çizelgesinde 4 (dört) yıl olarak belirlenmiş olan eğitim süresinin 5 (beş) yıla çıkarılması kararı alınırken gerekçe belirtilmemiştir. Karar metninde yer verilen, “Anesteziyoloji ve Reanimasyon uzmanlık dalındaki bilimsel ilerleme, gelişme ve değişmeler” ifadesinin dayanağı, söz konusu bilimsel gelişmelerin neler olduğu belirli değildir ve kararda bu konuyla ilgili bir açıklama yer almamaktadır. Kararın alınmasının öncesinde, Anesteziyoloji ve Reanimasyon TUKMOS Komisyonu’nun görüş ve değerlendirmesinin alınması uygun yaklaşım olması gerekirken, söz konusu Kararda “yetkinlik satırları ve düzeyleri ile rotasyon sürelerinin 5 yıl eğitim süresi göz önüne alınarak Anesteziyoloji ve Reanimasyon TUKMOS Komisyonu tarafından tekrar değerlendirilmek üzere iade edilmesi” ibaresine yer verilmiştir. Diğer bir ifadeyle, karar alınmış ve gereği için komisyona gönderilmiştir.
 
Sonuç olarak, uzmanlık eğitiminin süresini uzatmayla ilgili bir kararın, Anesteziyoloji ve Reanimasyon TUKMOS Komisyonu’nun görüşüne başvurulmadan ve gerekçeleri açıklanmadan alınmış olmasını uygun bulmadığımı, bu nedenle de karara katılmadığımı belirtiyor ve karşı oy kullanıyorum.
 
Prof. Dr. M. Raşit TÜKEL
Üye 

SağlıkAktüel
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.