Anestezi Teknisyenlerinin Nöbet Çilesi...

Anestezi Teknisyenlerinin Nöbet Çilesi

Anestezi Teknisyenlerinin Nöbet Çilesi...
11 Ekim 2012 Perşembe 09:49

Su uyur, anestezi teknisyeni uyumaz

Türk Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol’un, Türkiye’de ilk kez Bergama Devlet Hastanesi’nde anestezi teknisyenlerinin gece 12′ye kadar nöbet tuttuğunu belirterek, ertesi sabah tekrar mesaiye gelen bu çalışanların ölümcül hatalara neden olabileceği iddiasını Başhekim Dr. Himmetoğlu yalanladı.

Bergama Devlet Hastanesi Başhekimliği’nin ameliyathanede görev yapan anestezi teknisyenlerinin 1 Ekim itibariyle mesai saatlerinde değişikliğe gittiğini söyleyen Türk Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, saat 16:00 ile 24:00 arası görev yapan bu personellerin ertesi sabah 08:00′de tekrar işinin başına gelmesinin birçok hastanın hayatını tehlikeye sokabileceğini açıkladı. Personelin gece yarısı işten çıktıktan sonra evine gitmesinin de sorunlu olacağını vurgulayan Başkan Doğruyol, “Gecenin 12′sinden sonra ulaşım için bir servis konulmadı. Bu kişiler evlerine nasıl gidecek? Zaten evlerine vardıklarında saat 1:00 veya 1:30 olacak. O saatte yatan bu personel 5-6 saat uyuduktan sonra kalkıp, tekrar 8:00′de işbaşı yapacak. Yorgun ve uykusuz olarak çalıştırılan bu personelin sebep olacağı hataların tek sorumlusu onları bu denli yoğun çalıştıran hastane yönetimidir” dedi.

Tüm personelin mesai başlama ve bitiş saatlerinin ilgili kanunlara göre Valilikçe belirlenebileceğine de dikkat çeken Başkan Ahmet Doğruyol, “Hastane baştabipleri de vardiya ve nöbet gibi hizmetlerde farklı çalışma saatleri belirleyebilir. Ancak bu uygulama haftalık 40 saat olan normal çalışma süresinin uzatılması değil, başlama saatlerinin belirlenmesidir. Yine ilgili yönetmelikte nöbet tutan personele ertesi gün görev verilemeyeceği yazılıdır. O açıdan Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan bu uygulama Anayasa’nın 18. maddesindeki angarya yasağına ve ülkemizin de taraf olduğu İLO Sözleşmesi’ne aykırıdır” diye konuştu.
Söz konusu durumu hastane Baştabipliği’ne de bir yazıyla ilettiklerini fakat sonuç alamadıklarını kaydeden Başkan Doğruyol sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yazımızda gece nöbete kalan bir kişinin ertesi gün işe gelemeyeceğini, Baştabipliğin çalışma saat programı yazamayacağını belirtmemize rağmen ‘Ben yaptım oldu’ mantığıyla hareket edilmesi hem kanunlara hem de personelin uykusuz ve yorgun çalıştırılması nedeniyle hastalara karşı sorun oluşturmaktadır. Bu durumun biran önce düzeltilmesi gerekir. Aksi taktirde personelin mağduriyetinin giderilmesi için için yasal hakkımızı kullanacağımızı ve hastalarda yaşanacak sağlık problemlerinden yöneticiler sorumlu olacağını belirtmek isterim.”
Uygulamayı onlar istedi

Bergama Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Osman Himmetoğlu söz konusu uygulamayı aneztesi teknisyenlerinin kendi talebi olduğunu kaydetti. Başhekim iddiaların aksine nöbeti biten personelin hastanenin araçlarıyla evlerine götürüldüğünü ifade ederek, “Uzman hekimler bile acil durumlarda evlerinden alındığı icap nöbetlerini 15 gün tutabiliyor. Toplam 10 aneztesi teknisyeni ise ayda 3 nöbete kalıyor. Önümüzdeki aydan itibaren tekrar 2′li nöbet veya icap nöbeti şekline geri döneceğiz. Ayrıca gece nöbete kalan personelimiz işe gelmiyor veya duruma göre geç gelebiliyor. Ortada kesinlikle illegal bir durum yok” dedi.


Gazete Yenigün 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.