Anestezi Teknisyenleri: İnsana Hizmet Kalitesi Düşecek..

Anestezi Teknisyenleri: İnsana Hizmet Kalitesi Düşecek

Anestezi Teknisyenleri: İnsana Hizmet Kalitesi Düşecek..
29 Temmuz 2013 Pazartesi 22:39

ÖSYM’nin açıkladığı LYS sonuçlarına tepki gösteren Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kocaoğlu, “Geçtiğimiz günlerde ÖSYM nin açıkladığı LYS sonuçları Anestezi Teknisyenleri ve tüm sağlık camiası açısından tam bir skandal niteliğindedir.” dedi.

Kalite düşecek

“Açıklanan sonuçlarla sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunlarına, anestezi başta olmak üzere diğer sağlık yüksekokullarına sınavsız geçiş hakkı verilmiş ve sonuçlarda hemşirelik mezunlarının alan mezunlarının önüne geçtiği görülmüştür.” diyen Kocaoğlu, “Meslek hayatının temellerinin atıldığı 4 yıllık lise döneminde anestezi eğitimi almamış insanların haksız kazanımla anestezi teknisyenliği öğrencilerinin önünde yer alması, insana hizmetin kalitesinde artışa değil düşüşe neden olacaktır.” şeklinde konuştu.

Kabul edilemez

Dernek olarak eğitimimizin 4 yıllık fakülte (lisans) düzeyinde olması, akademik ilerlememizin önünün açılması, özlük haklarımızın düzeltilmesi için uğraşırken, meslektaşlarımızın bilgi düzeylerini artırmak için yurdun dört bir yanında eğitim seminerleri düzenlerken; meslektaş adaylarımıza yapılan bu haksızlığa rıza gösteremeyiz

Takipçisiyiz

Dünyada ki en değerli varlığın insan olduğu ve sağlığın önemi göz ardı edilmeden, bu yanlış karardan bir an önce dönülmesi gerektiğini ifade eden Kocaoğlu, ”Anestezi Teknisyenlerinin hakettiği sınavsız geçişle yüksekokullarına kayıt olmalarının önü açılmalıdır. Bu mağduriyet ve haksızlığın önüne geçilene kadar dernek olarak bu işin takipçisi olacağız.” dedi.

Basına ve Kamuoyuna

Geçtiğimiz günlerde ÖSYM nin açıkladığı LYS sonuçları Anestezi Teknisyenleri ve tüm sağlık camiası açısından tam bir skandal niteliğindedir. Sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü mezunlarına, anestezi başta olmak üzere diğer sağlık yüksekokullarına sınavsız geçiş hakkı verilmiş ve sonuçlarda hemşirelik mezunlarının alan mezunlarının önüne geçtiği görülmüştür.

Meslek hayatının temellerinin atıldığı 4 yıllık lise döneminde anestezi eğitimi almamış insanların haksız kazanımla anestezi teknisyenliği öğrencilerinin önünde yer alması, insana hizmetin kalitesinde artışa değil düşüşe neden olacaktır.

Biz Anestezi Tekisyen ve Teknikerleri Derneği olarak lise eğitiminin üstüne kurgulanan 2 yıllık yüksekokul eğitiminin yeterli olmadığını her fırsatta dile getirdik ve getirmeye de devam edeceğiz.

Dernek olarak eğitimimizin 4 yıllık fakülte (lisans) düzeyinde olması, akademik ilerlememizin önünün açılması, özlük haklarımızın düzeltilmesi için uğraşırken, meslektaşlarımızın bilgi düzeylerini artırmak için yurdun dört bir yanında eğitim seminerleri düzenlerken; meslektaş adaylarımıza yapılan bu haksızlığa da rıza gösteremezdik.

Gelişmiş ülkelerdeki anestezi eğitimi incelendiğinde; 4 yıllık lisans eğitiminin üzerine yapılan 2 veya 3 yıllık yüksek lisans eğitimi sonucu anestezi teknisyeni veya hemşiresi ünvanı alındığı görülmektedir. Eğitim seviyemizin bu düzeylere getirilmesini beklerken sadece 2 yıllık bir anestezi eğitimi ile anestezi camiasına katılan bu adaylarla mesleğimizin kalitesinin ilerlemesini beklemek hayalperestlikten başka birşey değildir.

Hastalar ameliyat masasına yattıklarında karşılarında ilk anestezi teknisyen veya teknikerlerini görürler, ilk onlara “önce Allah’a sonra size emanet” derler. Dernek olarak soruyoruz; sizler hastalarınızı, canlarınızı iyi eğitim almamış kişilere mi emanet etmek istersiniz yoksa çekirdekten bu işin eğitimini alarak gelen teknisyen veya teknikere mi?

Dünyada ki en değerli varlığın insan olduğu ve sağlığın önemi göz ardı edilmeden, bu yanlış karardan bir an önce dönülmeli, Anestezi Teknisyenlerinin hakettiği sınavsız geçişle yüksekokullarına kayıt olmalarının önü açılmalıdır. Bu mağduriyet ve haksızlığın önüne geçilene kadar dernek olarak bu işin takipçisi olacağız. Atılacak adımların mesleğimize ve sağlık camiasına hayırlı olması hepimizin temennisidir

Murat KOCAOĞLU  (Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakultesi)

Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.