Anestezi Teknisyeni Acilde Çalışabilir Mi

anestezi teknisyeni acilde çalışabilir mi

Anestezi Teknisyeni Acilde Çalışabilir Mi
26 Eylül 2014 Cuma 18:47

 Geçen ay elimize ulaşan bir bakanlık görüşünde Bakanlık hukuk müşavirliğin '' Anestezi teknisyenlerinin ambulansla sevklere çıkmasının hukuken mümkün olmadığını'' belirtiği görülmekteydi. İlgili haber için tıklayın

Görüşü veren hukuk müşavirliğinin dayanaklarının incelendiğinde görüşün yanlış verildiği görülmektedir.

Zira görüşe konu olan 07/12/2006 tarih 26369 sayılı resmi gazetede yayınlanan '' Ambulans ve acil sağlık araçları yönetmeliği'' yanlış ve eksik yorumlanmıştır.

Görüşte İlgili yönetmeliğin 7. maddesi dikkate alınmış ve eksik yorumlanmıştır. Halbuki aynı yönetmeliğin 4. Maddesinde '' sağlık personeli'' tanım bölümünde;

 n) Sağlık personeli: Ambulans ve acil bakım teknikerleri, anestezi teknikerleri, hemşireler, ebeler, toplum sağlığı memurları, acil tıp teknisyenleri ve anestezi teknisyenlerini... denilmiştir.

Yine aynı yönetmelikte yer alan ve bakanlığın görüşünde baz alan 7. maddede ambulansta çalışacak personel tanımı yapılmıştır ve şunlar belirtilmiştir;
MADDE 7 – (1) Kara ambulanslarından;

          a) Acil yardım ambulanslarında en az bir hekim ve/veya ambulans ve acil bakım teknikeri ve bir sağlık personeli olmak üzere en az üç personel görev yapar, gerekiyorsa ekibe şoför eklenir. Hekim bulundurulmayan ambulanslarda hasta kabininde nakil esnasında hastaya müdahale etmek üzere görev yapan personelden en az biri ambulans ve acil bakım teknikeri olmak zorundadır.

            b) Hasta nakil ambulanslarında en az biri sağlık personeli olmak üzere iki personel görev yapar. Hasta nakli sırasında en az bir sağlık personeli hasta kabininde bulunur, gerekiyorsa ekibe şoför eklenir.

Açıkça görülmektedir ki ''SAĞLIK PERSONELİ'' tanımı ile Anestezi teknisyenleri hem acil yardım hemde hasta nakil ambulanslarında çalışabilir.

Ayrıca bakanlık görüşünde yer alan ve dayanağı Atama Nakil Yönetmeliği olan '' anestezi teksniyenleri sadece yataklı tedavi kurumlarında çalışır '' ibareside, anestezi teknisyeninin ambulansla sevklere çıkmasına yada çıkmamasına dair görüş veremez. Zira hastanelere kurulan b tipi 112 istasyonları hastane kadrosunda personeldir. Hastane PDC kullanılarak b tipi hizmeti verilmektedir. Ayrıca hastanelere ait kırmızı acil yardım ambulansı ile mavi şeritli hasta nakil ambulanslarının kullanımı başhekimliğe aittir. Sevk karar merci 112 değil hastane uzman hekimidir.  112 burda sadece koordinasyonu sağlar. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.