Anestezi Teknikerlerinin İşini Başka Personel Mi Yapıyor?

Anestezi tekniker ve teknisyenlerinin yapması gereken görevleri başka personelin yerine getirdiği, kamuda bu personele yeterince yer ayrılmadığı konuları TBMM’ de dile getirildi. Ankara milletvekili Aylin NAZLIAKA tarafından hazırlanan önergede anestezi tekniker ve teknisyenlerinin durumuna ilişkin şu tespitlere yer verildi:

Anestezi Teknikerlerinin İşini Başka Personel Mi Yapıyor?
19 Ocak 2015 Pazartesi 13:05

 Anestezi tekniker ve teknisyenlerinin yapması gereken görevleri başka personelin yerine getirdiği, kamuda bu personele yeterince yer ayrılmadığı konuları TBMM’ de dile getirildi. Ankara milletvekili Aylin NAZLIAKA tarafından hazırlanan önergede anestezi tekniker ve teknisyenlerinin durumuna ilişkin şu tespitlere yer verildi:

“Ameliyatlarda hastaların güvenle operasyon geçirmelerini sağlayan anestezi uygulamaları, ihtisasını yapmış anestezi uzmanları ve bu hekimlerin öncülüğünde anestezi tekniker ve teknisyenlerinden oluşan bir ekip tarafından verilmektedir. Anestezi uzmanlığı, Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dallarında ihtisaslarını tamamlayan hekimler tarafından uygulanır. Anestezi takımının üyesi olan anestezi teknisyenleri, meslek lisesinin anestezi bölümünden mezun olan teknisyenlerdir, teknikerler ise Sağlık Meslek Yüksekokullarının 2 yıllık Anestezi Bölümünden mezun olarak bu takımda yer alırlar. Anestezi, özel mesleki eğitimi gerektiren, yanlış uygulandığı zaman hayati tehlikeye neden olan, kalıcı rahatsızlıklar bırakabilen sağlık hizmetlerinden biridir. Ülkemizde anestezi alanında hizmet verecek yardımcı personel meslek liselerinin ve sağlık hizmetleri meslek yüksekokullarının anestezi bölümlerinden eğitim görmektedir. Bu eğitim düzeyi de yeterli görülmemekte, Anestezi bölümünün lisans eğitimine tamamlanması için çalışmalar sürmektedir.

Sağlık alanında her geçen yıl devrimsel nitelikte yenilikler yaşanmakta, ülkeler bu alanlara ilişkin planlamalar yapmaktadır. Sağlığın her alanında akreditasyon aşamalarının yaşandığı ve tamamlanmaya çalışıldığı ülkemizde ise halen bazı Devlet Hastaneleri başta olmak üzere pek çok sağlık kurumunda temel branşlarda dahi uzman doktor ve sağlık personeli bulunmamaktadır. Anestezi hizmeti ise pek çok yerde hemşireler, acil tıbbi tekniker ve diğer sağlık personeli tarafından verilmektedir. Gerekli eğitimi almamış personel tarafından yapılan anestezi nedeniyle can kayıpları yaşanmakta, hastalarda kalıcı sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır. Hemşirelik hizmeti için yeterli hemşire bulunamazken, alınan yüksek puanlara karşın yeterli kadro bulunamadığından atanamayan ve işsizlik sorunu yaşayan kalifiye anestezi teknikerleri mevcutken, yaşanan bu tablo ülkemizin sağlık hizmetlerinin bu bölümünde uygun planlama eksikliği olduğunu düşündürmektedir.             

Anestezi teknikerliği mesleği, Avrupa Birliği ülkelerinde ve gelişmiş diğer ülkelerde en az lisans düzeyinde eğitim gerektiren bir alandır. Anestezi teknikerlerinin en az iki yılda bir sınavlara tabi tutularak sertifikasyonları sağlanmaktadır. Ülkemizde ise anestezi teknikerliği mesleği için lise ve ön lisans düzeyinde eğitim almak yeterli olmaktadır, ancak bu eğitim alan teknikerler uygun lokasyonlarda görevlendirilmemekte, bu konuda çok ciddi bir kaos yaşanmaktadır.

Son yapılan memur atamalarında Türkiye genelinde kamuya sadece iki tane anestezi teknikeri kadrosu açılmıştır. Yıllık mezun sayısının 3 bini geçtiği düşünülecek olursa bu alanda yeni bir düzenlemenin, planlama ve tanımlamalarının sağlıkta akreditasyon ve kaliteli sağlık hizmeti uygulamaları ve hasta güvenliği açısından gerekliliği görülmektedir.

Bu bağlamda;

1-Türkiye genelinde kamu, özel hastanelerde ve diğer sağlık birimlerinde görevli anestezi uzmanı (hekim) sayısı nedir? İllere göre dağılımı nedir? Toplam kadro sayısı ve illere göre dağılımı nedir?

2-Bu uzmanların anestezi uygulamalarını birlikte yürüttükleri anestezi tekniker ve teknisyen sayısı nedir? İllere göre dağılımı nedir? Toplam kadro sayısı nedir? Bu kadroların kaçında anestezi tekniker ya da teknisyeni istihdam edilmektedir? İllere göre dağılımı nedir?

3-Anestezi tekniker ya da teknisyenlerinin görev yapması gereken kaç kadroda başka unvanda personel çalıştırılmaktadır? Bu kadroların sayısı ve çalıştırılan personelin unvanları nedir? İllere göre dağılımı nedir?

4-Anestezi tekniker ya da teknisyenlerinin meslek tanımları ve bu meslek tanımlarına göre eğitimleri nasıl planlanmalı ve gelişmiş ülkeler düzeyine getirilmesi için yapılan bir çalışma var mıdır?

5-Türkiye genelinde kamuda, özel hastanelerde ve diğer sağlık birimlerinde anestezi uzmanı olmayan ameliyathaneler var mıdır? Bu ameliyathanelerde anestezi uygulamaları nasıl yürütülmektedir? Bu hayati uygulamayı hangi kalifikasyondaki görevliler yapmaktadır? Bu personelin unvan ve sayıları nedir? Anestezi ile ilgili bir okuldan mezun olmamış bu görevlilerin yerine anestezi tekniker ve teknisyenleri atanacak mıdır? Anestezi hizmetinin anestezi eğitimi almamış personel tarafından verilmesi hasta haklarının ihlali değil midir?

6-Anestezi uzmanlığı ihtisasını yapmış anestezi uzmanları ve bu hekimlerin öncülüğünde anestezi tekniker ve teknisyenlerinden oluşan bir ekip tarafından yapılmaya anestezi sonucu tedavi süreci uzayan, vücudunda kalıcı rahatsızlık meydana gelen veya hayatını kaybeden hastaların sorumlusu kimdir? Bu kadrolara yeterli sayıda personel atamayan Bakanlığınız değil midir? Bu konuda vicdanı bir sorumluluk hissediyor musunuz?

7-2011-2014 yılları arasında anestezi sırasında ya da anestezi nedeniyle hayatını kaybeden hasta sayısı ve illere göre dağılımı nedir? Bu nedenle açılan kaç idari ve adli soruşturma vardır? Sonuçları nedir?

8-Sağlık meslek yüksekokullarının anestezi bölümlerinden her yıl kaç kişi mezun olmaktadır? Kaç kişi göreve atanmaktadır? Bu meslek için bir standardizasyon uygulaması gerekli değil midir?

9-Ameliyathane gibi çok yoğun ve stresli bir bölümde görev yapan bu meslek grubunun özlük haklarının belirlenmesi, meslek tanımlarının yapılması, bu tanıma göre eğitimlerinin standardilize edilerek en azından lisans düzeyine çıkarılması ve mesleki risk tanımlamaları bu mesleğin hasta güvenliği açısından hayati öneme sahiptir. Sağlık Bakanlığının bu konularda yürüttüğü çalışmalar var mıdır?

10-Son yapılan memur atamasında anestezi kadrolarına yapılan atama sayısı sadece ikidir. Anestezi tekniker ve teknisyeni eğitimi veren okullardan yılda yaklaşık 3000 mezun verilmektedir. Bu mezunlar için yeni iş imkanları planlanmakta mıdır?

11-Ameliyathanelerde anestezik gazlara maruz kalan, radyasyon ile çalışan ve doğal ışık ve atmosfer imkanları bulunmayan sağlık çalışanları olan anestezi teknisyen ve teknikerlerinin sağlığına yönelik bakanlığınızın bir çalışması var mıdır? Çalışma ortamından kaynaklı bir çok zararlı ışın ve kimyasala maruz kalan anestezi çalışanları için çalışma ortamlarının iyileştirilmesi, çalışma, yemek ve mola saatlerinin düzenlenmesine yönelik bir çalışmanız var mıdır?"

 

 "memurunyeri.com" 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.