Anestezi Personeli Mağdur

Anestezi Personeli Mağdur

Anestezi Personeli Mağdur
05 Temmuz 2014 Cumartesi 10:25

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalarda anestezi teknisyenlerinin unutulduğu ortaya çıktı

Bekar Kamu Çalışanlarına Müjde!
Anadolu Sağlık Sen Genel Başkanı Necip Taşkın, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan çalışmalarda anestezi teknisyenlerinin unutulduğunu söyledi. Anestezi teknisyenlerinin pek çok sorunu bulunduğunu ancak iyileştirmek için çalışma yapılmadığını ifade eden Taşkın, yazılı bir basın açıklaması yaptı. Taşkın açıklamasında şunları söyledi: “Anestezi teknisyenlerinin sorunları neden görülmüyor. Gece gündüz köle gibi çalışan bu arkadaşlarımızın emeği sömürülüyor. Kendilerine insanca yaşayacakları ücret ödenmiyor.”

Anestezi teknisyeni olan genç bir arkadaşımız 2013 yılında intihar etti. Hastane İdarecileri ve Sağlık Bakanlığı bu arkadaşımızın intiharına neden olan olayı incelemedi, diyen Taşkın açıklamasına şöyle devam etti: “Bir sağlık çalışanı intihar etse, hemen psikolojik der geçiştirirler. Demezler ki, bu adamın ekonomik sorunları vardı.

Bakanlık Mesleğe Hor Bakıyor

Kamuoyu iyi bilmelidir ki, anestezi teknisyenleri ve teknikerleri çalışma şartlarının ağırlığından ve aldığı ücretin azlığından bunalmaktadır. Bakanlığımız, maalesef bu mesleğe hor bakıyor. Camiada bu meslek önemsenmiyor. Hâlbuki çok hassas bir meslek dalıdır. Bakanlığımız, sağlık çalışanlarını işyeri stresinden ve sıkıntılarından kurtaracak sosyal aktiviteler üretecek plan ve programlar geliştirmelidir. Bu meslek sıkıcı, aynı zamanda sorumluluk isteyen bir meslektir. Bir hastayı ameliyata hazırlamak kolay değildir.

Her Gün Artan Problemler Psikolojilerini Bozuyor

Cerrahi ve invaziv müdahaleler için hastanın anestezi almasını sağlamak, ameliyat için gerekli şartları oluşturmak, ilgili araç-gereci temin etmek sıkıntı verici, zor ve sorumluluk gerektiren işlerdir. Bu nedenle bu meslek dalında çalışanların durumları yakından incelenmelidir. Mesleğin çalışma koşulları iyileştirilmeli, yüksek standartlı bir meslek haline getirilmelidir. Anestezi teknisyenlerinin moral ve motivasyonlarının yüksek tutulması, işe uyumun sağlanması, Anestezi teknisyenlerine yıpranma tazminatı, sağlık izni, akademik eğitim süresinin lisans düzeyine çıkarılması, maaşlarının iyileştirilmesi, döner sermaye kâr payının artırılması ve emekliliğe yansıtılması gibi idari sorunları çözülmelidir. DNA hasarı, karaciğer toksitesi, çocuk sahibi olamama, lenfuoma riski ve psikolojik rahatsızlıklar gibi günümüzde hızla artan hastalıkları incelenmeli, takip ve kontrol edilmelidir. Verimin ve verimliliğin artırılması için ciddi araştırmalar yapılmalı ve elde edilen sonuçlara göre gerekli çalışmalar yapılmalıdır.

Anestezi teknisyenleri ve teknikerlerinin iş kaynaklı sorunları çok önemlidir. Bu sorunların öncelikli ve acil olarak çözülmesi gerekir. Bu nedenle yetkilileri uyarıyorum. Çok geç olmadan, başka arkadaşlarımız ölmeden bu sorunları çözün.” 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.