Anadolu Tıbbi Sekreterler Derneğinin Yeniden Açılması Hakkında Duyuru !

ANADOLU TIBBİ SEKRETERLER DERNEĞİNİN YENİDEN AÇILMASI HAKKINDA DUYURU

Anadolu Tıbbi Sekreterler Derneğinin Yeniden Açılması Hakkında Duyuru !
03 Ocak 2012 Salı 09:42

ANADOLU TIBBİ SEKRETERLER DERNEĞİNİN YENİDEN AÇILMASI HAKKINDA DUYURU

 

Bilindiği üzere yakın zamanda kurulan Anadolu Tıbbi Sekreterler Derneği, faaliyette olduğu süre içinde aşağıdaki çalışmaları gerçekleştirmiştir:

 

1.     01.03.2011 tarihinde Tıbbi Sekreterlerin sorunları ile ilgili 10 maddelik dosya Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin  Sağlık Komisyon Başkanlığına iletilmiştir.

 

2.    Derneğin girişimleri sonucu Milli Eğitim Bakanlığı Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı’nın “Meslek Edindirme Kursları” konulu yazısı ile Tıbbi Sekreterlik kurslarının yasaklanması sağlanmıştır.

 

  1. Sağlık Bakanlığı Personel Genel Müdürü ile alınan randevular sonucu çeşitli tarihlerde görüşmeler yapılarak Tıbbi Sekreterlerin sorunları ve atama durumları ile ilgili fikirlerimiz ilgililere beyan edilmiştir.

 

  1. KPSS 2011/8 Sağlık Bakanlığı personel alımlarında hem ortaöğretim hem de önlisans düzeyinde şimdiye kadar eşi benzeri olmamış bir sayıda alım yapılması sağlanmıştır.

 

  1. KPSS 2011/8 Sağlık Bakanlığı personel alımlarında yaşanan nitelik kodu sorunu mahkemeye taşınarak Sağlık Meslek Lisesi dışındaki meslek liselerinin ilgili bölümlerinin Tıbbi Sekreter olarak yerleşmelerinin önüne geçilmiştir.

 

Bu olumlu faaliyetlere ve daha yapılması gereken birçok çalışma olmasına rağmen binlerce Tıbbi Sekreterin bulunduğu ülkemizde ilgisizlik nedeniyle geçtiğimiz ay Anadolu Tıbbi Sekreterler Derneği faaliyetlerine son vermiştir. Son günlerde ise çeşitli şehirlerdeki arkadaşlarımızın organizasyonları sonucu derneğin yeniden faaliyete geçirilmesine ilişkin çalışmalar yapılmaktadır.

 

Derneğin varlığı neden gereklidir? Sorusu derneğe neden üye olmalıyız sorusunun cevabıdır aynı zamanda. Sağlık meslekleri içerisinde en çok taşeron mağduru olan mesleğin Tıbbi Sekreterlik olduğunu hepiniz biliyorsunuz zaten. Tıbbi Sekreterlerin hem atama hem de çalışma evresinde yaşadıkları sorunların yasal bir şekilde ilgili kurumlarla görüşülmesinin sağlanması, olumsuzluklar için gerektiğinde mahkeme ve meclis kapılarının aşındırılması, son alımlarda azalan Tıbbi Sekreter sayılarının yükseltilmesi için gerekli birimlerle görüşülmesi, taşeron sorununun çözülmesi, yasaklanmasına rağmen açılmaya devam eden Tıbbi Sekreterlik kurslarının tamamen yasaklanması, özlük hakların iyileştirilmesi, hala netleşmeyen tıbbi sekreter görev tanımı sorununun çözülmesi için gereken girişimlerin yapılarak tıbbi sekreterlerin hastanenin her yerinde çalıştırılması uygulamasına son verilmesi, kurum içi tayinlerde tıbbi sekreterler için daha fazla kadro açılmasının sağlanması, tayinlerde boşalan yerlere yeni tıbbi sekreter alımının yapılması,  çalışma koşullarının iyileştirilmesi ile birlikte bütün bölümlerin ortak sıkıntıları olan sözleşmeli alım yerine kadrolu alım yapılamasının sağlanması, alan kontrolü uygulamasının yapılması, çalışanların tercih yapmasının engellenmesi, kadrolu sözleşmeli ile genel bütçe döner sermaye ayrımının kaldırılması vb çalışmalar için derneğin varlığı gereklidir.

 

Sıkıntılarla ilgili yapılacak bütün çalışmalar titizlikle gerçekleştirilecek, dernekçe yapılacak hukuki başvurular, bakanlıkla ve diğer kurumlarla yapılacak görüşmeler, derneğin aylık üye sayıları, gelir ve giderleri resmi belgelerle web sitemizden düzenli olarak yayınlanacaktır. İsteğimiz tamamen şeffaf bir yönetim oluşturup attığımız her adımın ve derneğe üye olan arkadaşlarımızın ödediği ücretin her kuruşunun hesabını ve hakkını vermek/verebilmektir. Bunu yaparken de amacımız  kuşkuya yer vermemek, zan altında kalmamak, bize güvenenlerin umutlarını boşa çıkarmamaktır.

 

Derneğin yıllık üyelik ücretini  yıllık sabit giderleri (dernek bina kirası, elektrik vb.) karşılayacak şekilde en makul oranda belirlemeyi hedefliyoruz. Kapanan derneğimizde yıllık üyelik ücreti 35 TL idi. Ayrıca öğrenci üyelerimiz ve çalışan üyelerimiz için farklı yıllık üyelik ücretlerin belirlenmesi düşünülmektedir. Yıllık üyelik ücretleri toplamının  derneğin ortalama yıllık giderlerinin üstünde seyretmesi durumunda üyelik ücretlerinde yeniden değerleme yapılması da öngörülmektedir.Sizlerden isteğimiz dernek çalışmalarına aktif olarak katılmak, derneğin açılması durumunda üye olarak maddi manevi destek sağlamaktır. Derneğin açılması evresinde özellikle Ankara’da bulunan Tıbbi Sekreter arkadaşlarımızın yönetime katılması gerekiyor. Yapılacak çalışmalar ve bakanlıkla sürekli iletişimi gerçekleştirmek için Ankara diğer illere göre daha büyük önem arz ediyor.  Bu yüzden derneğin başkentimizde olmasının en mantıklısı olacağı kararına varılmıştır. Ankara’daki arkadaşlarımızın yönetime katılmasına şiddetle ihtiyacımız var. Onun haricinde bütün illerde temsilcilikler oluşturarak organize olmaya çalışıyoruz. Bu amaçla aşağıda vereceğim iletişim bilgilerinden derneğin yeniden kurulumu için faaliyet gösteren arkadaşlara ulaşabilirsiniz.

 

“Bir elin nesi var, iki elin sesi var.” İlkesinden yola çıkarak bireysel olarak bir şey yapmak zordur ancak dernek çatısı altında uğraş vermek, bir araya gelmek, bütün olmak, tek ses olmak daha etkilidir. Mesleğimiz için mücadele eden resmi bir kurumun olması çok gereklilik arzetmektedir. Dernek yumruk gibidir, vurulduğunda karşısında hiçbir olumsuzluk duramaz. Bütün Tıbbi Sekreterleri yeni oluşumumuzda görmek istiyoruz.. Saygılarımızla.

 

İletişim Bilgileri:

Erkan CANDAN: 05438538466
Suat TEKİN: 05435106844
Birol TAŞDEMİR: 05438387440
Cenk Burak DEMİR: 05547230231

E Posta : tibbisekreterlerdernegi.org@gmail.com

Site         : http://www.tibbisekreterlerdernegi.org/

Facebook             : http://www.facebook.com/TIBSEK


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.