Ameliyat, Diyabet Tedavisini Olumlu Etkiliyor..

Hollanda'da yapılan yeni bir araştırma, obezite hastalarının tedavisinde kullanılan cerrahi yöntemlerin, diyabet tedavisinde farklı başarı oranlarına sahip olduklarını ortaya çıkardı.

Ameliyat, Diyabet Tedavisini Olumlu Etkiliyor..
23 Ekim 2015 Cuma 14:50

Maastricht Üniversitesi ve Utrecht Üniversitesi’nin ortak gerçekleştirdiği çalışmada; farklı teknikle obezite ameliyatı uygulanan 569 obez diyabet hastası ile benzer özellikler taşıyan ama ameliyat olmamış bin 881 obez tip 2 diyabet hastasının verileri ve diyabetin düzelme oranları karşılaştırıldı.

Ekip lideri Dr. Frank de Vries, diyabetin düzelmesi durumunu hastanın tedavilerini tamamen bırakması ve üç aylık kan şekeri ortalamasının 6’dan düşük seyretmesi olarak açıkladı. Sonuçlara bakıldığında obezite ve eşlik eden diğer hastalıkların tedavisinde, cerrahi yöntemler diğer tedavi yöntemlerinden çok daha iyi sonuçlar veriyor. Buna göre; hangi ameliyatın uygulandığı fark etmeksizin cerrahi tedavi kolundaki obezite hastalarının, şekerlerinin düzelme olasılığı, ameliyat olmamış olanlara göre 18 kat daha yüksek.

Ameliyat tekniklerine bakıldığında ise, ince bağırsaklara müdahale içeren ameliyatların 43 kat ile en yüksek başarı oranına sahip olduğu görülüyor. Tüp mide işleminde ise bu oran 17 kat olarak açıklandı. Yol açtığı bazı sorunlar nedeniyle artık tercih edilmeyen mide kelepçesi tekniğinde bile düzelme oranı 7 kat fazla olarak görülüyor.

Dr. de Vries elde ettikleri veriler ışığında, kilo sorunu olan şeker hastalarının cerrahi yöntemlerden önemli ölçüde fayda göreceklerinin söylenebileceğini ifade etse de obez olmayan tip 2 diyabet hastaları için cerrahi tedavi konusunda çok dikkatli davranılması gerektiğinin altını çizdi.

'YAKLAŞIMIMIZI DEĞİŞTİRMEMİZ GEREKİYOR'

Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Doç. Dr. Alper Çelik ise konu ile alakalı şunları söyledi:

"Bu çalışma ile elde edilen sonuçlar; obez tip 2 diyabet hastalarının tedavisinde, cerrahi metotların çok daha etkili ve sürdürülebilir sonuçlar verdiğini ortaya koyan benzer çalışmaların iddialarını güçlendiriyor. Ancak bu noktada, Dr. de Vries’in aynı cerrahi metotların, obez olmayan şeker hastaları üzerinde benzer etkiyi göstermeyebileceği yolundaki endişelerine katılıyorum.

Elbette bu, obez olmayan tip 2 diyabet hastalarının cerrahi işlemlerden fayda göremeyecekleri anlamına gelmiyor. Sadece cerrahi yaklaşımımızı değiştirmemiz gerekiyor. Yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde; insülin duyarlılığını ve üretimini artıran, ince bağırsak kaynaklı hormonların aktive edilmesine yönelik, mide ve ince bağırsaklara yapılan kombine cerrahi işlemlerin sadece obez tip 2 diyabet hastalarında değil; obez olmayan tip 2 diyabet hastalarında da başarı ile uygulanabileceğini ispatladık.

Bu alanda yaptığımız önceki çalışmalar ve yakın gelecekte yapacağımız daha kapsamlı ve daha geniş çalışmalar ile bu ameliyatların uzun dönemli sonuçlarını bilim dünyasıyla paylaşmaya devam edeceğiz."

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.