Ambalajlı Su Satış Yerleri İle Ambalajlı Su Nakil Araçlarının Tabi Olacağı Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ

Ambalajlı Su Satış Yerleri ile Ambalajlı Su Nakil Araçlarının Tabi Olacağı Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ

Ambalajlı Su Satış Yerleri İle Ambalajlı Su Nakil Araçlarının Tabi Olacağı Usul Ve Esaslar Hakkında Tebliğ
13 Aralık 2014 Cumartesi 10:17

 Piyasada satışa sunulan ambalajlı suların depolanması, satışı ve nakli ile ilgili düzenlemelerin yapıldığı "Ambalajlı Su Satış Yerleri ile Ambalajlı Su Nakil Araçlarının Tabi Olacağı Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ" Sağlık Bakanlığı tarafından 20.08.2014 tarih ve 29094 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Tebliğ doğrultusunda izinli kaynak ve içme suları ile doğal mineralli kaynak sularının depolanması, satış yerleri ve naklinde kullanılacak araçların tabi olacağı şartlar düzenlenmiştir. Tebliğ, ambalajlı su satışı yapılan işyerlerinin "Ambalajlı Su Satış Yeri İzin Belgesi", su naklinde kullanılan araçların da "Ambalajlı Su Nakil Aracı İzin Belgesi" almalarını zorunlu kılmaktadır. Ambalajlı su satış yeri izin belgesi; toptan ambalajlı su satışı yapan işyerlerine, küçük, orta ve büyük ölçekli ambalajlı su bayilerine ve damacana suyu satan market, bakkal ve büfe gibi işyerlerine verilecektir. Gerekli izinler alınmadan su satışı ve naklinin yapılması yasaklanmış ve izinsiz su satışı ve naklinin yapılmasında üretici firmalar da sorumlu tutulmuştur. Tebliğ, gerekli şartları sağlamayan ve uygunsuzlukları gidermeyen işyeri, depo ve nakil araçlarına 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununa göre cezai işlem yapılmasını öngörmektedir.

Ambalajlı su satış yeri ve nakil araçları için izin belgelerinin verilmesi işleminin 31.12.2014 tarihine kadar tamamlanması gerektiğinden, vatandaşlarımızın aşağıda yer alan belgelerle ilçe Toplum Sağlığı Merkezlerimize müracaatlarını gerçekleştirebilecekler ve Halk Sağlığı Müdürlüğümüz tarafından belgeleri tanzim edilecektir.

Ambalajlı su satış yeri belgesi için gerekli evraklar

1) Ambalajlı su satış yeri izin belgesi almak istediğine dair dilekçe.

2) Su satışı yapılacak iş yerine ait 1/100 ölçekli kroki.

3) Satışı yapılacak su listesi ve su üretimi yapan su işleticileri ile yapılmış sözleşmenin aslı ve noter onaylı sureti.

4) Su satış yerinde çalışacak personel listesi.

5) Su satış yerinde çalışan personellerin hijyen eğitimi aldığına ilişkin belge yada hijyen eğitimine müracaat edildiğine dair belge.

Ambalajlı su nakil aracı izin belgesi için gerekli evraklar

1) Ambalajlı su nakil aracı izin belgesi almak istediğine dair dilekçe.

2) Ambalajlı su satış ve naklinde kullanılacak araçların plaka numaraları ve resimlerini içeren liste.

3) Ambalajlı su satış ve nakil araçlarında çalışacak personel listesi.

4) Çalışan personellerin hijyen eğitimi aldığına ilişkin belge yada hijyen eğitimine müracaat edildiğine dair belge. 

5)Trafik tescil belgesi

 ÇEVRE SAĞLIĞI ŞUBESİ 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.