Ambalajlı Su Satan Yerler Bundan Sonra İzin Alacak

Bilindiği üzere doğal kaynak ve içme sularına “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik”, doğal mineralli sulara ise, “Doğal Mineralli Sular Hakkında Yönetmelik” hükümleri doğrultusunda izin verilmektedir.

Ambalajlı Su Satan Yerler Bundan Sonra İzin Alacak
12 Aralık 2014 Cuma 20:08

 Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından yapılan denetimlerde; ambalajlı suların özellikle büfe ve bakkal gibi yerlerde güneş ışınlarına maruz kalacak şekilde teşhir edilerek satışa sunulduğu, bazı yerlerde ambalajlı suların tüpgaz ve otogaz gibi ürünlerle birlikte bulundurulduğu ve servis edildiği, bazı yerlerde  de ısı, ışık, toz ve yağış gibi suyun fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik özelliğinde değişime neden olabilecek ortamlarda bulundurularak satıldığı ve boş damacana kaplarının da yine aynı şekilde uygun olmayan ortamlarda bulundurulduğu tespit edilmiştir.

 

 

Bu nedenle ambalajlı suların piyasada daha hijyenik ortamlarda bulundurulması, satılması ve uygun araçlarla satışının, naklinin ve servisinin yapılması amacıyla "Ambalajlı Su Satış Yerleri İle Ambalajlı Su Nakil Araçlarının Tabi Olacağı Usul ve Esasları Hakkında Tebliği" hazırlanmış ve 20.08.2014 tarihli ve 29094 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

 

Bu kapsamda;

 

·         Ambalajlı su satış yeri izin belgesi; toptan ambalajlı su satışı yapan işyerlerine, küçük ortak ve büyük ölçekli ambalajlı su bayilerine ve damacana suyu satan market, bakkal, ve büfe gibi işyerlerine verilecektir.

 

·         Ambalajlı su satışı yapan veya yapmak isteyen gerçek veya tüzel kişiler Tebliğin 6. maddesi doğrultusunda dilekçe ekinde, ambalajlı su satış yerine ait plan veya kroki (tercihen 1/100 ölçekli) ile birlikte Tebliğin 7. maddesinde belirtilen diğer bilgi ve belgelerle Müdürlüğümüze müracaat etmeleri gerekmektedir. 

 

·         Ayrıca Müdürlüğümüzce düzenlenecek "Ambalajlı Su Satış Yeri İzin Belgesi" diğer kurum ve kuruluşlardan izin alma zorunluluğunu ortadan kaldırmamaktadır. Ambalajlı su satış yerleri Tebliğin 8 inci maddesinde belirtilen tüm şartları sağlamalıdır.

 

·         Ambalajlı su satışı, nakli ve servisi yapacak araçlar (deniz ve demir yolu ile konteynır hariç) Tebliğin 9. maddesi gereğince Müdürlüğümüzden izin alacaktır. Ambalajlı su nakli satışı ve servisi yapmak isteyen gerçek veya tüzel kişiler Müdürlüğümüze bir dilekçe ile başvuru yapacaktır. Dilekçe ekinde, Tebliğin 11. maddesinde belirtilen bilgi ve belgeler yer alacaktır.

 

·         İliniz sınırlarında bulunan ambalajlı su satış yerleri ile ambalajlı su naklinde kullanılan ve/veya kullanılacak araçların izin verme işlemleri 31.12.2014 tarihine kadar tamamlanacaktır.

 

·         Bu süre sonunda "Ambalajlı Su Satış Yeri İzin Belgesi" bulunmayan işyerleri ile "Ambalajlı Su Nakil Aracı İzin Belgesi" bulunmayan araçlar ile Tebliğde belirtilen hükümlere aykırı hareket edenler hakkında 5996 sayılı veteriner hizmetleri, bitki sağlığı, gıda ve yem kanununda öngörülen cezai işlemler uygulanacaktır.

 

·         Ambalajlı sulara yönelik yapılan piyasa denetimleri sırasında alınan su numunelerinin analiz sonuçlarında kimyasal, mikrobiyolojik veya fiziksel yönden herhangi bir uygunsuzluk tespit edilmesi halinde 4703 sayılı ürünlere ilişkin teknik mevzuatın hazırlanması ve uygulanması hakkında kanuna öngörülen cezai müeyyedeler Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca uygulanacaktır.

 

·         Söz konusu denetimler sırasında alınan su numuneleri gerek kontrol izlemesi ve gerekse denetim izlemesi parametrelerinin analizleri amacıyla alınsın mutlaka şahit numunesi alımı yapılacak, uygun şartlarda muhafaza edilmesi sağlanacak ve su numunesi uygunsuzluğu durumunda üretici firmaya uygunsuzluk durumu tebliğ edilecek, uygunsuzluk durumunun tebliğinden itibaren 7 (yedi) günlük itiraz hakkı süresi tanınacaktır. Ancak, uygunsuzluk durumu suyun yalnızca mikrobiyolojik parametrelerinden kaynaklanması halinde 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanununun 31 inci maddesinin dördüncü fıkrası gereğince üretici firmanın itiraz hakkı bulunmamaktadır. Bu nedenle suyun mikrobiyolojik parametrelerden kaynaklanan uygunsuzluğu durumunda Türkiye Halk Sağlığı Kurumu tarafından 4703 sayılı Ürünlere İlişkin Teknik Mevzuatın Hazırlanması ve Uygulanması Hakkında Kanunda öngörülen cezai işlemlerin gerçekleştirilecektir.

 

·         Denetim sırasında alınan şahit su numuneleri Müdürlüğümüz gözetiminde ilgili laboratuvarlara ulaştırılması gerekmekte olup aksi halde şahit numunesi analiz sonuçlarına itibar edilmeyecektir.

 

İlimizde faaliyet gösteren kaynak ve içme suyu ile doğal mineralli su üretimi yapan firmaların, kaynak ve içme suyu ile doğal mineralli su satışı ve servisi yapan araç sahiplerinin, su bayilerinin faaliyetlerini konu ile ilgili tüm iş ve işlemleri "İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik" "Doğal Mineralli Sular Hakkında Yönetmelik" ile 20.08.2014 tarihli ve 29094 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Ambalajlı Su Satış Yerleri ile Ambalajlı Su Nakil Araçlarının Tabii Olacağı Usul ve Esasları Hakkında Tebliğ" hükümlerine uygun olarak yapmaları hususu tüm kamuoyuna önemle duyurulur. 

 

Çevre ve Çalışan Sağlığı Şube Müdürlüğü

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.