"amacımız 4 Doların Altında Kimse Kalmasın"

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ''Amacımız 2023 vizyonunda günlük 4 doların altında hiç kimsenin kalmamasıdır, hiç kimsenin aklının midesinde olmaması, gece yatarken 'benim çocuğum nasıl olacak' diye düşünmemesini…

17 Ekim 2011 Pazartesi 15:02

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, ''Amacımız 2023 vizyonunda günlük 4 doların altında hiç kimsenin kalmamasıdır, hiç kimsenin aklının midesinde olmaması, gece yatarken 'benim çocuğum nasıl olacak' diye düşünmemesini sağlamaktır. Böyle bir Türkiye için mücadele ediyoruz'' dedi.
     Şahin, 17 Ekim Yoksullukla Mücadele Günü dolayısıyla, Bakanlıkça Dedeman Otel'de düzenlenen Yoksullukla Mücadele Konferansı'na katıldı. Şahin, burada yaptığı konuşmada, 18 yıl önce ihtiyaçtan dolayı böyle bir günün ilan edildiğini belirterek, bu konunun hala güncelliğini koruduğunu söyledi.
     Fatma Şahin, bilgi ve teknoloji çağını yaşayan dünyanın bir tarafta açlıkla, bir tarafta obeziteyle mücadele ettiğini anımsattı. Uluslararası toplumun, yoksullukla mücadelede büyük gayret içinde olduğunu vurgulayan Şahin, gelinen noktada Somali'de, Afrika'da, Kenya'da ve dünyanın birçok ülkesinde açlıkla mücadele eden insanların olduğunu kaydetti.
     Günün dünyasını, Türkiyesini anlayabilmek için yakın tarihi iyi analiz ederek, çıkacak sonuçlarla yola devam etmek gerektiğini anlatan Şahin, dolar, petrol zengini olan, ayrıca AB ve ABD'de gibi milli geliri Türkiye'nin çok daha yüksek ülkelerde çıkan olayların iyi analiz edilmesi gerektiğini kaydetti.
     Şahin, Türkiye'nin 2001'de yaşadığı krizin benzerini bugün Avrupa, ABD ve dünyanın yaşadığını belirterek, şöyle konuştu:
     ''Hamdolsun ki biz o gün yaşadığımız krizden dersimizi çıkarmış, radikal önlemlerle yönetebilir hale dönmüştük. 2001'de yaşadığımız krizde bankacılık sektörünün, kamu maliyesinin, sosyal güvenlik sisteminin sağlık reformunun mutlaka yeniden yapılanması gerektiğini gördük. Bir tarafta '3Y' diye yola çıktığımız, 'Yasakları kaldıracağız, Yolsuzluğu önleyeceğiz, Yoksulluğu önleyeceğiz' dedik. Aslında bakarsanız bu tek 'Y' den, yoksulluğu önlemek, yasakları kaldırmak ve yolsuzluğu önlemekten geçmektedir. Üçü de birbirine bağımlıdır. Modern dünya artık bilmektedir ki: Ekonomik kalkınmayı tamamlamanın yolu, ileri bir demokrasiye gitmektir ve hukuk devleti olmaktır, yolsuzluğu önlemektir, kara delikleri kapatmaktır.''
     Gelinen noktanın önemli ancak yeterli olmadığını anlatan Şahin, eksikleri sürekli gidermek gerektiğini vurguladı. Şahin, son 10 yılda ekonomik kalkınmayı sağlayabilmek, sosyal politikaları oluşturabilmek için ''pastayı büyüttüklerini'' belirterek, pastayı büyütürken de yoksullukla mücadelede temel kriterleri ortaya koymaları gerektiğinin altını çizdi.
     Buradaki en önemli kriterlerin eğitim, sağlık, barınma ve sosyal güvenlik olduğunu anlatan Şahin, ''eğitimin önünde yoksulluğun engel olmaması gerektiği'' görüşünde birleşerek, bu konuda önemli adımlar attıklarını vurguladı.
     Engellileri de önemsediklerini vurgulayan Şahin, toplumun bütün kesimlerini gözeterek, pozitif ayrımcılıkları da hayata geçirdiklerini söyledi. Şahin, özürlülerin eğitimi ve evde bakım hizmetleri ile ilgili adımlar atıldığını belirterek, radikal kararlar alındığını bildirdi. Şahin, ''Bir özürlüsü olan bir aile, daha önce özürlü ona yükken şu anda ailenin geçim kaynağı haline dönüştürüldü'' diye konuştu.
     Sağlıkta dönüşümün de kadınlara ve çocuklara yaradığını belirten Şahin, sağlıkta fırsat eşitliği sağladıklarını, annelerin bebekleri karnındayken sağlıklarıyla bedava ilgilenildiğini de dile getirdi. Şahin, 0-18 yaş arasındaki çocukların zengin-fakir, kentli-köylü ayrımı yapılmaksızın sağlık hizmetinden bedava istifade etmesi yönünde radikal bir karar da alındığını anlattı.
     Anne ve çocuk ölüm ortalamasında AB standartlarının da yakalandığını vurgulayan Şahin, ''Demek ki; çalışınca oluyormuş. Azim ve kararlılık içinde inanınca bütün rakamları değiştirebiliyormuşuz. Bunu birlikte başardık. Bunu 74 milyonun azmi ve kararlılığıyla, milli iradesiyle başardık'' dedi.
    
     -Her aileye sosyal destek uzmanı-
    
     Şahin, bundan sonra ne yapılacağının önemli olduğunu kaydederek, şunları söyledi:
     ''Orta vadeli programda hükümetin yoksullukla mücadelesinin birinci derece önemli bir politika olduğunu çok net bir şekilde ifade etmiştik. Sayın Başbakanımız Mecliste Hükümet Programını okuduğu zaman 2 saatlik Hükümet Programının 40 dakikasının sosyal politikalara ayrılmış olması, bu hükümetin ve bu ülkenin yoksullukla mücadelede koyduğu azmi ve kararlılığı göstermektedir. Sosyal hizmet ve yardımlar için on kat bütçe artmıştır ama gerekirse 20 kat bütçe artmak zorundadır. Çünkü amacımız ve hedefimiz, önce insanı birinci sınıf vatandaş olarak yaşatmaktır.''
     TÜBİTAK ile yaptıkları ortak bir çalışmayla yoksullukla mücadelede yeni bir sistem getirdiklerini anlatan Şahin, sosyal yardımlar ve sosyal hizmetlerin tek çatı altında toplanacağını ve konunun yeniden yapılandırıldığını anlattı.
     Şahin, en önemli projelerinden birinin ''ASDEP'', yani her ailenin bir sosyal destek uzmanı olması projesi olduğunu vurgulayarak, her ailenin nasıl bir aile hekimi varsa, sosyal destek uzmanı da olması için çalıştıklarını söyledi.
     Bakan Şahin, önleyici bir tedbir olan ASDEP'in hayata geçirilmesi durumunda, aile içi çatışmayı önlemede önemli bir adım atmış olacaklarını bunun da çok önemli bir adım olduğunu kaydetti.
     Planladıklarını başarılacaklarına inandıklarını anlatan Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:
     ''Amacımız 2023 vizyonunda günlük 4 doların altında hiç kimsenin kalmamasıdır, hiç kimsenin aklının midesinde olmaması, gece yatarken 'benim çocuğum nasıl olacak' diye düşünmemesini sağlamaktır. Böyle bir Türkiye için mücadele ediyoruz.
     2023 vizyonunda ileri demokrasiye gideceksek, ekonomimizi büyüteceksek, güçlü toplum olacaksak, lider ülke olacaksak, yaşanabilir bir çevreyse muradımız; hepsi insandan geçiyor. İnsanımızın kaliteli, onurluca yaşam mücadelesini verdiğimiz zaman bütün hedeflere ulaşabiliriz, bütün rakamları değiştirebiliriz. Atalarımızdan gelen genetik mirasla... Bizim atalarımız, veren el alan elden üstündür demiştir, komşusu açken tok yatan bizden değildir demiştir. O zaman biz Somali'de de olacağız, Kenya'da da olacağız, Pakistan'da da olacağız, 74 milyonun yanında da olacağız.''
    
     -''Fakir ülkelerde 100 çocuktan 5'i 5 yaşına gelmeden ölüyor''-
    
     Sosyal Yardımlar Genel Müdürü Aziz Yıldırım, yoksulluğun küresel boyutta en temel sorunlardan biri olarak görüldüğünü söyledi.
     Yıldırım, dünyada 1,2 milyar insanın günde bir doların, 2.8 milyar insanın ise günlük 2 doların altında bir gelirle yaşadığını, fakir ülkelerde her 100 çocuktan 5'inin 5 yaşına ulaşmadan hayata veda ettiğini anlattı.
     Dünya genelinde ortaöğretim çağına gelen çocukların sadece yüzde 49'unun eğitim imkanına kavuşabildiğini dile getiren Yıldırım, dünyada 1 milyar insanın da temiz suya erişemediği bilgisin paylaştı.
     Yoksulluğun, içinde yaşanılan şartlara göre, tüm toplumların yaşadığı bir sorun olduğunu anlatan Yıldırım, Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına göre son 10 yılda yoksullukla mücadele alanında önemli bir mesafe katedildiğini söyledi.
    
     -''Türkiye yüksek insani gelişmişlik seviyesine çıktı''-
    
     Yıldırım, insani gelişmişlik endeksinde de Türkiye'nin bir üst seviyeye çıktığını belirterek, Türkiye'nin 2002'de orta düzey insani gelişmişlik seviyesindeyken, 2010 yılına yüksek insani gelişmişlik seviyesine eriştiğini kaydetti.
     Yoksullukla mücadele ve insani gelişmede sağlanan başarının üç ana nedeni olduğunu bildiren Yıldırım, birincisi sosyal alana ayrılan kaynakların artırılması olduğunu bildirdi. Yıldırım, 10 yıllık süre zarfında sosyal hizmet ve yardım niteliğindeki faaliyetlere aktarılan kaynakların 11 kat arttırıldığını vurguladı.
     Yıldırım, ikinci olarak yeni ve kapsayıcı sosyal yardım programlarının hayata geçirildiğini, ilk ve orta öğretimdeki çocuklara ücretsiz kitap verildiğini, 0-6 yaş grubundaki 700 bin çocuğa sağlık yardımı yapıldığını, TOKİ ile işbirliği içinde 20 yıl aylık 100 lira taksitle 1+1 evler temin edildiğini, 2 milyon haneye her yıl düzenli yakacak yardımı yapıldığını, özürlülere evde bakım aylığı verildiğini anlattı.
     Üçüncü olarak bilişim teknolojilerinin de sosyal yardımlarda etkin kullanılmaya başlandığını anlatan Yıldırım, yardım bilgi bankası ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarından yardım alan 2,5 milyon hanenin veri tabanına kaydedildiğini, Alo 144 hattı ile de sosyal yardım alan kişilere destek sağlandığını dile getirdi.
     Yıldırım, çalışmalarının artarak devam edeceğini vurgulayarak, sempozyumun faydalı sonuçlara vesile olması temennisinde bulundu.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.