Alt Hizmet Bölge Tayinleri

Sağlık çalışanları dönem tayinlerini beklemeden Üst hizmet bölgelerinden istedikleri alt hizmet bölgelerine PDC (Personel Dağılım Cetveli) uygun olması durumunda atanmaları mümkün olabilmektedir. Üst hizmet bölgelerinden alt hizmet bölgelerine atanmak için kurumunuza dilekçe vermeniz yeterlidir.

Alt Hizmet Bölge Tayinleri
09 Haziran 2014 Pazartesi 07:44

 26/03/2013 tarih ve 28599 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği 

MADDE 6“ (1) İller 6 hizmet bölgesine ayrılır. Genel Yönetmelikle hizmet bölgelerinde yapılacak değişiklikler bu Yönetmeliğe aynen yansıtılır.” 

MADDE 7 “ (1) PDC doluluk oranına göre iller, her unvan ve branşta en yüksekten en düşüğe doğru A, B, C ve D olarak dört hizmet grubuna ayrılır. Doluluk oranı en yüksek ilk 20 il A, ikinci 20 il B, üçüncü 20 il C ve diğer iller ise D hizmet grubu olarak belirlenir. PDC çalışmaları sonucu unvan ve branşlara göre personelin illere dağılım sayısını gösteren il dağılım cetveli ve bu personelin il içi birimlere dağılım sayısını gösteren il içi dağılım cetveli Bakanlık ve bağlı kuruluşların internet sitelerinde duyurulur. 

26/03/2013 tarih ve 28599 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin  6.Maddesinde tüm illerimiz 6 hizmet bölgesine ayrılmaktadır.  PDC (Personel Dağılım Cetvelli) Doluluk oranına göre iller, her unvan ve branşta en yüksekten en düşüğe doğru ortalama 3 ayda bir periyodik olarak güncellenerek A, B, C, D olarak dört hizmet grubuna ayrılmaktadır. Doluluk oranı en yüksek ilk 20 il A, ikinci 20 il B, üçüncü 20 il C ve diğer iller ise D hizmet grubu olarak belirlenir. 

PDC (Personel Dağılım Cetveli Nedir? “Personel Dağılım Cetveli (PDC), Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının taşra teşkilatında iller ve birimler itibarı ile sağlık ve yardımcı sağlık hizmetleri sınıfında çalışacak mevcut personelin unvan ve branşlara göre sayısını belirlemeye yönelik planlama çalışmasıdır.” 

MADDE 26 – (1) İlgililerin talebi hâlinde aynı hizmet bölgesinin A grubu illerinden B, C ve D hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin bütün hizmet grubundaki illere; aynı hizmet bölgesinin B hizmet grubu illerinden C ve D hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin B, C ve D hizmet grubundaki illere; aynı hizmet bölgesinin C hizmet grubu illerden D hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin C ve D hizmet grubundaki illere; D hizmet grubu illerden alt hizmet bölgelerinin D hizmet grubundaki illere PDC’nin uygun olması durumunda her zaman atama yapılabilir. 

(2) Kendi unvan ve branşında A hizmet grubunda olmak şartıyla Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde görev yapan personelin naklen atanmak istedikleri yerin doluluk oranı bulundukları yerden daha düşük olması kaydıyla A hizmet grubu illere atamaları PDC ve kadro durumunun uygun olması hâllerinde her zaman yapılabilir. 

Yönetmeliğin 26.Maddesine istinaden Sağlık çalışanları dönem tayinlerini beklemeden Üst hizmet bölgelerinden istedikleri  alt hizmet bölgelerine PDC (Personel Dağılım Cetveli) uygun olması durumunda atanmaları mümkün olabilmektedir. Konuyu detaylandıracak olursak  Sağlık çalışanları  A grubu illerinden B, C ve D hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin bütün hizmet grubundaki illere; aynı hizmet bölgesinin B hizmet grubu illerinden C ve D hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin B, C ve D hizmet grubundaki illere; aynı hizmet bölgesinin C hizmet grubu illerden D hizmet grubu illere ve alt hizmet bölgelerinin C ve D hizmet grubundaki illere; D hizmet grubu illerden alt hizmet bölgelerinin D hizmet grubundaki illere PDC’nin uygun olması durumunda her zaman atamaları yapılabilir. 

Konuyu örneklendirecek olursak 1.Bölgenin C Grubunda görev yapan  Hemşire  talebi halinde 1.Bölgenin D Hizmet grubu İllere ve alt hizmet bölgelerinin C ve D hizmet grubundaki illere her zaman ataması yapılabilir. 

Örneğin 4.Bölgenin B Grubunda Niğde ilinde görev yapan  bir hemşire dilekçe vererek 5.Bölgenin D Grubunda yer alan Erzurum iline tayin isteyerek PDC (Personel Dağılım Cetveli) uygun olması durumunda ataması yapılabilir. 

A hizmet grubunda olmak şartıyla Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde görev yapan hemşire veya diğer sağlık çalışanları  naklen atanmak istedikleri yerin doluluk oranı bulundukları yerden daha düşük olması kaydıyla A hizmet grubu illere atamaları PDC ve kadro durumunun uygun olması hâllerinde her zaman yapılabilir. 

                                                                                                                                                          Özkan AYDEMİR
                                                                                                                                                           Haber Editörü

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.