Almanya'da Öğretmenlere Talimat: Ahiretle Çok Meşgul Olanları Polise İhbar Edin

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanlığı'nın, 'İslamcı-kontrol listesi' uygulaması tepki çekti. İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü, “İslamcı ekstremizm ve terörizm alanlarındaki radikalleşme...

Almanya'da Öğretmenlere Talimat: Ahiretle Çok Meşgul Olanları Polise İhbar Edin
29 Haziran 2012 Cuma 18:05

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaleti İçişleri Bakanlığı'nın, 'İslamcı-kontrol listesi' uygulaması tepki çekti. İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Oğuz Üçüncü, “İslamcı ekstremizm ve terörizm alanlarındaki radikalleşme süreçleri” broşürü ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Medyada yer alan ve ‘İslamcı-kontrol listesi’ olarak adlandırılan broşür, hukuk devleti ilkeleri ve demokratik bir hukuk devleti ile örtüşmemektedir.” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Oğuz Üçüncü, şu ifadeleri kullandı: “Bir kontrol listesi vasıtasıyla öğretmenlerin ve gençlik dairelerinin, dikkat çekici davranış veya halleri bulunan Müslümanları tespit ederek, durumu güvenlik güçlerine haber vermeleri öngörülüyor. Broşürdeki kriterler arasında kilo kaybı ve zenginlik gibi absürt şeyler bulunuyor. Ancak asıl dikkat çeken kriterler; ‘ölümden sonra hayat ile yoğun şekilde meşgul olma’ veya ‘dini daha da kısıtlayıcı anlamda yorumlama’ gibi kriterler radikalleşmenin belirtileri olarak sunuluyor. Oysa ölümle ve daha ziyade ölüm sonrasındaki hayat ile meşgul olma, ölümden sonra bir hayat olduğu inancına sahip İslam dini için ve aslında Hristiyanlık için de geçerli bir durum. Broşürdeki ifadelere bakıldığında, örneğin bir kimse namaz veya oruç gibi ibadetleri ifa etmeye başlarsa şüpheli konuma düşüyor."

MİLYONLARCA MÜSLÜMAN ŞÜPHE ALTINDA

Aşağı Saksonya Eyaleti'nin anayasal yetkilerini aşarak bu toplumun bir parçası olan milyonlarca Müslümanı genel şüphe altına soktuğunu vurgulayan Üçüncü, "İnsanların bu şekilde damgalanmasının arkasında acaba nasıl bir düşünce yatmaktadır?" diye sordu. Bahsi geçen broşürün amacının öğretmenlerin ve gençlik dairelerinin konuya daha hassas yaklaşmalarını sağlamak olduğunun belirtildiğine dikkat çeken Oğuz Üçüncü, "Ancak bu broşür pratikte bambaşka sonuçlar doğurmaktadır: Önyargılar oluşmakta ve var olan basmakalıp düşünceler gözden geçirilmesi gerekirken aksine iyice yerleşmektedir. Neticede bu broşür tehlikelere karşı toplumun daha hassas olmasını değil, maalesef toplumu ayrıştıran şüpheleri körüklemektedir." ifadelerini kullandı.

Aşağı Saksonya'da daha önce uzun yıllar Müslümanlar, herhangi bir şüphe olmaksızın aşağılayıcı bir şekilde cuma namazları sonrasında polis kontrolünden geçmek durumunda kalmışlardı. Bu kontroller ancak Eyalet Parlamentosu’nun yasama ve danışma servisinin ‘anayasa aykırıdır’ tespiti ile son bulmuştu.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.