"alkol Düzenlemesi Diğer Yerlerden Farksız"..

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı Prof. Dr. İhsan Karaman, alkolle ilgili düzenlemeleri içeren yasayı desteklediklerini belirterek, "Ülkemizde yapılanların diğer ülkelerin yaptığından hiç bir farkı yoktur, hatta bir kısmı gerisindedir" dedi.

08 Haziran 2013 Cumartesi 23:34

Karaman, alkolle ilgili düzenlemeleri içeren ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunulan kanunu değerlendirdi.

Kanundaki tüm maddeleri Yeşilay olarak eskiden beri savunduklarını ifade eden Karaman, kanunun bütün maddelerinin, başta Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Avrupa Birliği'ne bağlı alkol politikalarını düzenleyen kuruluşlar olmak üzere, uluslararası halk sağlığı organizasyonları ve bilim insanlarının sürekli önerdiği düzenlemeler olduğuna dikkati çekti. Karaman, hükümetin, kanunu Türkiye şartlarına göre hazırlamadığını, maddelerin dünyada uygulanan alkol politikalarına paralel ve DSÖ'nün de onayladığı tedbirleri içerdiğini anlattı.

Sigara gibi alkol tüketiminin de dünyada önemli bir sağlık sorunu haline geldiğini anlatan Karaman, düzenlemelerin, alkolün, gelecek nesilleri, özellikle çocuk ve gençleri olumsuz etkilemesinin önüne geçmek için yapıldığını söyledi.

"Yasa dünya standartlarının gerisindedir"

Bu kapsamda ABD, Kanada, Avrupa Birliği ülkeleri ve Avusturalya'da yapılan araştırmalar bulunduğunu belirten Karaman, şöyle konuştu:

"Alkol kullanımı ne kadar sınırlarsak, alkole ulaşmayı, satın almayı, tüketmeyi ne kadar azaltırsak, kamuoyunda alkolün görünürlüğünü, özellikle çocuk ve gençlerin alkollü içecekleri ambalaj olarak, marka olarak görmesini, filmlerde, dizilerde, gazetelerde alkole ilişkin sahneler görmesini ne kadar azaltabilirsek, alkol fiyatlarını, vergilerini ne kadar yükseltirsek, alkolün satış saatlerini ya da alkol satın alabilme yaşını ne kadar zor hale getirirsek, bütün bu tedbirlerin sonucunda toplumda alkol tüketimi o kadar azalıyor. Böylece alkolden doğan zararlar, toplumsal maliyetler ve bunlara dayalı ödemeler, yani alkolün finansal maliyeti dediğimiz rakamlar da azalıyor. Bunlar, tedbirlere dayalı azalıyor. Amaç budur."

Karaman, diğer ülkelerden örnekler verdi

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Başkanı İhsan Karaman, yasada alkol perakende satış saatinin 22.00-06.00 arasında yasaklandığını hatırlatarak, demokrasinin çok yaygın uygulandığı İsveç'te, alkol satışının hafta içi 19.00'dan, cumartesi 15.00'dan sonra yasak olduğunu, pazar günü 24 saat hiç bir yerden alkol satın alınamadığını anlattı.

ABD'de 21 yaşının altında hiç kimseye alkol satılmadığını, bu kişilere ne lokantada ne de barda servis yapıldığını belirten Karaman, şu bilgileri verdi:

"Avustralya'da birçok örnek biliyoruz. Mesela plajlara alkollü içecek sokamazsınız. New York Central Park'ın içerisinde bir tek kişinin alkollü içecek tükettiğini göremezsiniz. Buralar, kamuya açık yerlerdir. Örneğin İspanya'da spor sahalarına, stadyumlara alkollü içecek sokulamaz. Fransa'da huzurevlerine, okullara yakın bölgelerde alkollü içecek satışı yapılamaz. Bunun sayısız ve sınırsız örneği var.

Bu nedenle biz Yeşilay Cemiyeti olarak alkolle ilgili düzenlemeleri destekliyoruz. Sadece Yeşilay olarak değil, bizim öncülüğümüzde kurulan 35 kadar sivil toplum örgütünün katıldığı Türkiye Alkol Politikaları Platformu üyeleri de kesinlikle yasa düzenlemesini destekliyor. Bunun, halk sağlığı maksatlarına hizmet eden ve çocuklarımızı, gençlerimizi, gelecek nesillerimizi koruyan bir düzenleme olduğuna inanıyoruz. Mutlaka uygulanması gerektiğini düşünüyoruz."

CİHAN
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.