Akdağ:personel Açığımız Var

Sağık Sen Büyük Teşkilat Buluşması toplantısına katılan Sağlık Bakanı Akdağ, önemli açıklamalarda bulundu.

Akdağ:personel Açığımız Var
17 Aralık 2012 Pazartesi 20:34

 Sağık Sen Büyük Teşkilat Buluşması toplantısına katılan Sağlık Bakanı Akdağ, önemli açıklamalarda bulundu.
Akdağ'ın personel açığından bahsetmesi biz sahada görev yapan sağlık çalışanlarını ve sağlık muhabirlerini oldukça şaşırttı.

Tamda 11 bin sağlık çalışanın 4.b li olarak alımının yapıldığı günlerde konuşan Akdağ'ın personel eksiliğinden bahsetmesi oldukça manidar. Yüzbin sağlık mezunu atama beklerken sadece 11 bin personel alınıp açığımız var denilmesi oldukça ilginç.

Hem personel eksiliğinden söz edilip hemde MEB bakanı tarafınan çağ dışı bir uygulama tabiri kullanılan 4.b politikası ile personel alımı yapılması onbinlerce sağlıkçıyı hayretler içinde düşündürmektedir.

İŞTE AKDAĞ'IN AÇIKLAMALARI

Çalışmalarını 2023 hedefiyle yürüttüklerini belirten Akdağ, personel istihdamı konusunda ileride yaşanacak sıkıntı ve mağduriyetlerin önüne geçilmesi için YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı ile ortak çalışma içinde olduklarını kaydetti.
Bakan Recep Akdağ Türkiye'de sağlık çalışanı sayısının yetersiz olduğunu belirterek, "Sağlık çalışanlarının sayısı arttırılmalı. Bu sayı sadece kamudaki çalışanlar için değil özelde çalışanlar içinde geçerli. Hemşire alımı için belirli bir sayı açıkladığımızda 'üniversite hastaneleri ve özel hastanelere koşup bize geliyor. Ama bakanım ne olur çok fazla kadro açıklamayın, bizde çalışanlar size geliyor. Sonra biz işimizi yapamaz hale geliyoruz' diyorlar. Hemşire açığımız çok fazla. Avrupa'ya baktığımızda her 100 bin kişiye 700'ün üzerine hemşire ve ebe düşerken, Türkiye'de her 100 bin kişiye 200 hemşire ve ebe düşüyor. Avrupa'da her 1000 bin kişiye 350 doktor düşerken ülkemizde her 100 bin kişiye 170 doktor düşüyor. Ama kontenjanları artırdık ve artırmaya devam ediyoruz." dedi.
Sağlığın 2023 yılına kadar hangi alanlarda hangi sayıda personele ihtiyacı olduğunu belirlediklerini kaydeden Akdağ, "Bunu ortaya koyduk YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte çalışıyoruz. Bazı noktalar var gördüğümüz. Örneğin acil tıp teknisyenleri ve laboratuvar teknisyenlerinin sayısı eğer okullara bu şekilde öğrenci alırsak ilerde ihtiyacını çok üstünde olacak. Laboratuvar teknisyenliğinden mezun olanların işsiz kalmaması için o okulların hemşirelik veya başka alanlara dönüştürmeliyiz. Bunların çalışmalarını tamamlamış durumdayız. MEB ve YÖK ile icrası için görüşmeler yapıyoruz."
Sağlık-Sen'in ısrarla takip ettiği ve bakanlığın önüne getirdiği konuların başında Mesai saatleri konusunun geldiğini söyleyen Akdağ, çalışanların bu konudaki haklılıklarını kabul ettiğini ancak personel yetersizliğinin buna imkan tanımadığını, bir yarım saat veya 45 dakika fazla sürede bir hastanın derdine daha derman olmak adına bu konuda sağlık çalışanlarından bir süre daha anlayış beklediklerini söyledi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.