Akdağ Yeni Sağlık Personeli Alımı Hakkında Konuştu

Akdağ Yeni Sağlık Personeli Alımı Hakkında Konuştu

Akdağ Yeni Sağlık Personeli Alımı Hakkında Konuştu
10 Aralık 2011 Cumartesi 23:21

Sağlık Bakanı Recep Akdağ bakanlığa kaç yeni personel alınacağını açıkladı.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlık durumuna ilişkin, ''Başbakanımızın sağlık durumu çok iyi. Aslında o daha öncede çalışmak arzusunda oldu ama hem kendisini takip eden hekimleri hem de doğrusu ben de istirahat etmesini önerdim'' dedi.

Gezi ve incelemede bulunmak üzere Erzurum'a gelen Bakan Akdağ, Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk'ü makamında ziyaret etti.

Akdağ, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, eskiden şehir için yük gibi düşünülen karın şu an kentte büyük bir öneme sahip olduğunu söyledi.

Karın kent için eskinden mahrumiyet olarak algılandığını ifade eden Akdağ, ''Eskiden kar olduğu zaman bu bir mahrumiyet demekti. Şehrin içinde ben hatırlarım belki 1 metreye yakın buz birikirdi caddelerde. Kış boyunca o buzun üzerinde hareket etmeye çalışırdık. Baharda da o buz kazmalarla kırılırdı, kar sonra küreklerle temizlenirdi. Artık Erzurum'da karla birlikte yaşamak kolay. Ve kar, Erzurum için gerçek bir nimet'' diye konuştu.

Erzurum'da kayak mevsiminin aralık ayında başladığını ifade eden Akdağ, tüm kayakseverleri Palandöken Dağı'na davet etti.

Kentteki Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesinin yanındaki alana yapılacak olan hastanenin Doğu Anadolu, Orta Doğu ve Orta Asya'nın en büyük ve en gelişmiş sağlık kuruluşu olacağını bildiren Akdağ, Sağlık Bakanlığı'nın yeni sağlık personeli alacağını belirtti.

Akdağ, şöyle konuştu:
''Türkiye çapında 7 bin 400 yeni sağlık personeli alacağız. 142'si Erzurum'a gelecek. 7 bin 400'ün en önemli kısmı olan 1075 kişisini Van'a kadro olarak açıyoruz. Deprem sonrası çalışmaları sırasında 'Van'a bin sağlık personeli göndereceğiz' dedik. Şuan da 1075 kişinin kadrosunu açtık. Ümit ederim ki, sağlık çalışanları bu kadrolarda çalışmak üzere müracaat edecekler. Müracaat sayısı kadar Van'a 1075'i doldurmaya çalışacağız. Müracaatlar 12-15 Aralık tarihlerinde yapılacak. Daha sonra bildiğimiz, tamamen şeffaf yöntemlerle, sınav sonuçlarıyla, tercihlerle ve müracaatlarla sağlık çalışanları meslektaşlarım yerleştirilecekler.''
Kent ekonomisine katkı sağlayan çağrı merkezlerinde istihdam edilen personel sayısının 2 bin 600'e ulaştığını belirten Akdağ, Doğu Anadolu Bölgesi'nde yapılması planlanan ''Gözlem Evi Projesi'' için Devlet Planlama Teşkilatı'ndan söz konusu projeye 10 milyon TL kaynağın ayrıldığını ifade etti.

Başbakan Erdoğan'ın sağlık durumu
Sağlık Bakanı Akdağ, bir gazetecinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlık durumuna ilişkin sorusunu ise şöyle yanıtladı:
''Başbakanımızın sağlık durumu çok iyi. Aslında o daha öncede çalışmak arzusunda oldu ama hem kendisini takip eden hekimleri hem de doğrusu ben de istirahat etmesini önerdim. İstirahat süresini de aşağı yukarı bitirmek üzere. Önümüzdeki hafta inşallah kendisinin de uygun göreceği bir zamanda çalışmalarına başlayacaktır. Sağlığı da çok iyi.''

Yabancı hekim istihdamı
Akdağ, bir gazetecinin yabancı hekimlerin istihdamına yönelik sorusuna da şu cevabı verdi:

''Yabancı hekimlerle ilgili olarak özel hastanelerden ve bazı istihdam kuruluşlarından çok ciddi talep olduğunu bana bildirdiler. Bununla ilgili ikincil bir düzenleme, yönetmelik hazırlayacağız. Aşağı yukarı bu yönetmeliğin hazırlıklarını bitirdik. Kanunlarda bir değişiklik yapılmadığı sürece yabancı hekimlerin ya da hemşirelerin kamuda yani devlete ait kuruluşlarda çalışması mümkün değil, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu dolayısıyla... Onlar daha ziyade özel sektörde çalışacaklar. Eğitim gördükleri okullar ve fakültelerle ilgili denklik meselesi son derece önemli. Bu konu, Yüksek Öğretim Kurumu'nun kendi klasik ölçüleri çerçevesinde belirlenecek. Ayrıca Türkçe bilme zorunluluğu da getiriyoruz. Burada da muhtemelen TÖMER (Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi) ile işbirliği yaparak, Avrupa Birliği'nin standartlarına uygun bir şekilde, belli bir seviyede bizim dilimizi yani Türkçe'yi de bilme şartı getireceğiz. İyi bir şey oluyor. Türkiye'de biliyorsunuz doktor, hemşire, sağlık personelinde sayıca sıkıntı var. Böylece bu sıkıntıyı aşmak için bize yardımcı olmuş olacaklar 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.