Akdağ Yeni Dönemdeki Öncelikleri Hakkında Konuştu

Akdağ Yeni Dönemdeki Öncelikleri Hakkında Konuştu

Akdağ Yeni Dönemdeki Öncelikleri Hakkında Konuştu
 Akdağ, “yönetmeliğe uygun hale getirilmeyen özel muayenehanelerin kapatılacağı” iddialarının doğru olmadığını belirterek, “Belki daha esnek hale getiririz, belki yönetmeliğin uygulama tarihini erteleyebiliriz. Yumuşatabiliriz” dedi.
Modern hastaneler
Yeni dönemdeki önceliklerini anlatan Akdağ, şunları söyledi: “Sağlık insan gücü sayısının artırılması gerekiyor. Sistemi herkesin ulaşmasını sağlayacak şekilde kolaylaştırdık, yoğun bakım yatak sayısını 10 kat artırdık ama yine de yatak ihtiyacı oluyor. Aile hekimliğine bakarsanız, şu anda bir aile hekimi 3 bin kişiye bakıyor, biz bunu 2 bine indirmek istiyoruz. Önümdeki en büyük hedefim, sağlık insan gücünü artırmak. Diğer hedefimiz hastane odalarını 1-2 kişilik, banyolu-tuvaletli hale getirmek. Hastane odalarımız hem çevre dostu, hem depreme dayanıklı, hem de en fazla 2 kişilik olacak. Bu hedefi gerçekleştirmeye çok yakınız. 2015 yılının sonuna kadar bu hedefi yakalayacağız. Bütün hastaneler modern olacak.”
Zora sokmak istemeyiz


Yönetmeliğe uymayan muayenehanelerin kapatılmasının sözkonusu olmadığını da söyleyen Bakan Akdağ, şöyle konuştu: “Yönetmeliği inceliyoruz. Taraflarla görüşeceğiz. Biz doktor arkadaşlarımızı zora sokmak istemiyoruz. Burada önemli olan özürlü veya yürüyemeyecek şekilde ağır hasta olan vatandaşlarımızın tekerlekli sandalye ile bu muayenehanelere girebilmeleri. Yönetmelikte de zaten kapı genişliği bu yüzden var. Diğer kriterlerle ilgili de görüşeceğiz. Belki daha esnek hale getiririz, belki yönetmeliğin uygulama tarihini erteleyebiliriz. Yumuşatabiliriz.

Hurriyet

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması