Akdağ, Sağlıkçı Sayısını Artıracağız

AKDAĞ'IN AÇIKLAMALARI

Akdağ, Sağlıkçı Sayısını Artıracağız
21 Kasım 2015 Cumartesi 20:00

Sağlık Bakanı Akdağ, daha sonra Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi salonunda düzenlenen "Hemşireler Günü" toplantısına katıldı. 
Akdağ, yaptığı konuşmada, anlamlı bir günde sağlık çalışanlarıyla bir araya gelmekten duyduğu mutluluğu ifade ederek, bu günün kendisi için önemli olduğunu söyledi. 
14 Mart Tıp Bayramı gibi 12 Mayıs Hemşireler Günü'nün de toplumda bilinir hale gelmesi gerektiğini vurgulayan Akdağ, "14 Martlar zaman zaman kendi amacı dışında farklı maksatlarda da kullanılmaya çalışıldı. Sağlık hizmeti sunumunda, doktor odaklı bir sunum, temel yaklaşımı itibarıyla ekip işidir. Bu hizmeti sunan ekibin üyeleri dikkate alındığında özellikle hemşirelerimiz de büyük görev üstleniyor. Bunun için 12 Mayıs Hemşireler Günü de toplumda bilinir hale gelmeli" dedi. 
Sağlık hizmetlerinde hemşirelerin doktorlara oranla hastayla daha fazla muhatap olduğuna dikkati çeken Akdağ, "Hemşirelik mesleği konusunda bir çok çalışma yaptık. Hemşirelerimizin yıllardır beklediği bir kanunu biz yaptık. Hemşireliği bir meslek olarak hem de tam olması gerektiği gibi tanımladık. Bu kanun hemşirelik mesleğini, belli bir süre 5 yıl sürecek tahsille yapılan bir meslek haline getirdik. İş tanımlarının yapılmasını mümkün kıldık. Hemşirelerin uzmanlıklarının kabul edilmesi ve bu uzmanlık çerçevesinde hak edilen statünün verilmesini getirdi" diye konuştu. 
-"SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAYISI ARTIRILMALI"- 
Türkiye'de bütün sağlık çalışanlarının üzerinde çok ciddi bir iş yükü olduğunu dile getiren Akdağ, şöyle konuştu: 
"Avrupa'daki meslektaşlarıyla kıyaslandığı zaman, Dünya Sağlık Örgütüne bağlı Avrupa ülkeleri, 53 ülkedir. Bütün bu ülkelerin içerisinde en düşük hemşire sayısı, ülke nüfusuna göre biziz. Türkiye bunu hak ediyor mu? Türkiye hemşireleri bunu hak ediyor mu? Avrupa ortalamasına göre her 100 bin kişiye 750 civarında hemşireye düşüyor. Türkiye'de bu sayı 200'ün altında. Ne demektir, tabii ki o zaman iş yükümüz çok artıyoruz. Türkiye'de Avrupalı meslektaşlarına göre en az iki kat iş yükü var. " 
Bu sayının mutlaka artırılması gerektiğini vurgulayan Akdağ, "Geçmişte Türk Hemşireler Derneği de bu yanlışı yaptı, Tabip Örgütü de bu yanlışı çok ciddi şekilde yaptı maalesef, hala sürdürüyor inatla. Türkiye'de doktor sayısı, hemşire sayısını mutlaka artıracağız. Bu konuda, üniversiteler ve YÖK ile konuşuyoruz. Bu sayıyı arttırmadıkça bizim hemşirelerimizin üzerindeki iş yükünü azaltmamız çok zor" dedi 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.