Akdağ: O Milletvekili İhraç Edilmeli

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, BDP Van Milletvekili Özal Üçer'in bir doktora yaptığ saldırıyı eleştirerek, "Şiddetin hiçbir türlüsünü kabul etmiyoruz. Üçer'in sağlık çalışanına yaptığı saldırı sadece kınanmamalı. bu densizliği yapan vekil partisinden ihraç edilmeli" dedi.

Akdağ: O Milletvekili İhraç Edilmeli
30 Nisan 2012 Pazartesi 09:06

 Sağlık Bakanı Recep Akdağ, BDP Van Milletvekili Özal Üçer'in bir doktora yaptığ saldırıyı eleştirerek, "Şiddetin hiçbir türlüsünü kabul etmiyoruz. Üçer'in sağlık çalışanına yaptığı saldırı sadece kınanmamalı. bu densizliği yapan vekil partisinden ihraç edilmeli" dedi. 

Kütahya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'nin açılış töreninde konuşan konuşan Bakan Akdağ, sağlık çalışanlarına karşı işlenmiş şiddet eylemlerinin hepsini kendisine yapılmış kabul ettiğini ifade etti. Akdağ, "Sağlık çalışanlarına şiddete karşı geçmişte bazı tedbirler almıştık. Ancak son zamanlarda kamuoyunda bu hususta hassasiyetin artmış olması, almakta olduğumuz tedbirleri daha süratli biçimde uygulamaya koyma imkanı verdi. Toplumun bu husustaki hassasiyeti gerçekten önemli. Bu hassasiyet, yapacağımız 

işler, alacağımız tedbirler konusunda işimizi kolaylaştırdı. Sağolsun içişleri bakanımız derhal yerli yerinde bir genelge yaparak, emniyet kuvvetlerimize bir hatırlatmada bulundu. Aslında görevinin başında bir sağlık çalışanına yapılan sözlü ya da fiili bir şiddet davranışı, doğrudan savcılıklara bildirilmesi gereken bir suçtur. Bunun için o hemşirenin, doktorun, 112 çalışanı ya da başka bir sağlık çalışanının bir şikayeti gerekmiyor" diye konuştu. 

"TEDBİR ALACAĞIZ" 

"Bir kişi gidecek, görevi başında bir doktora, bir hemşireye saldıracak, hücum edecek ve bunu 2-3 gün sonra bir daha yapacak. Birincisinde neyse ama ikincisinde de tutuksuz yargılanacak. Sağlık çalışanlarına şiddet eylemini yineleyen kişilerin tutuksuz yargılanmamaları hususunda Adalet Bakanlığımız ile çalışmalara başladık" diyen Akdağ, "Gerekirse Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) ile görüşeceğim. Toplumda hastalıklı ruh haline sahip, şiddeti alışkanlık haline getirmiş, bunu, görevi insan hayatı 

kurtarmak olan, hayatını buna adamış sağlık çalışanlarına karşı bile gösteren kişilere asla müsamaha göstermeyeceğiz. Daha birçok tedbir alacağız. Önümüzdeki bir ay içinde hem vatandaşlarımız hem de sağlık çalışanları için şiddet eylemleriyle ilgili tedbirler peşi sıra gelecek" ifadelerini kullandı. 

"BDP'Lİ VEKİL ÜÇER PARTİSİNDEN İHRAÇ EDİLMELİ" 

BDP Van Milletvekili Özdal Üçer'in bir doktoru darbetmesine ilişkin Akdağ, herkese örnek olması gereken, sağlıkta şiddeti araştırma amacıyla meclise önerge veren bir milletvekilinin bu davranışının asla kabul edilemez olduğunu belirtti. Üçer'in davranışını, çok çirkin ve yakışıksız olarak niteleyen Akdağ, "Bunu sadece kınamak yetmez. Daha önce BDP'ye çağrıda bulundum. Bunu birkaç kez kamuoyu önünde tekrarlayınca biraz da zannediyorum mecburiyetten bir soruşturma açtılar. Bu soruşturmanın sonucunu hep 

birlikte takip edeceğiz. Bunu unutturmaya çalışmasınlar. BDP'nin toplum vicdanı ve sağlık çalışanlarının helalliğini alabileceği tek yol, bu densizliği yapan milletvekilini partiden ihraç etmektir. Yarın göstermelik bir soruşturmayla 'kınadık', 'şöyle şöyle küçük bir ceza verdik' diyerek bunu geçiştiremezler. Bu milletvekiline düşen ise onurlu bir şekilde milletvekilliğinden istifa etmektir. Zaten bu kişinin ilk vukuatı da değil. Şiddet eylemleri içinde olduğu, daha önceki birçok vukuatından ortaya çıktı. 

Bunlara pabuç bırakacak değiliz, peşini takip edeceğiz. Bu milletvekilimiz bana telefon açmıştı, ona geri dönüp konuştum. Orada da ifade ettim. Van'daki kardeşime vurduğu tokat, bana vurulmuş bir tokattır" diye konuştu. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.