Akdağ: Kamu Hastaneciliği Taçlanacak...

Akdağ: Kamu hastaneciliği taçlanacak

Akdağ: Kamu Hastaneciliği Taçlanacak...
04 Ocak 2013 Cuma 16:28

Sağlık Bakanı Akdağ: ''Kamu hastaneleri birliğini daha verimli hastanecilik yapmak, daha kaliteli sağlık hizmeti sunmak gibi çağdaş kavramlar üzerine inşa etmiş durumdayız'' dedi.


 
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kamu hastaneleri birliğini, daha verimli hastanecilik yapmak, daha kaliteli sağlık hizmeti sunmak, vatandaşın ve sağlık çalışanlarının işini kolaylaştırmak, bu hastanelerdeki giderlerin finansmanını sürdürülebilir hale getirmek gibi son derece çağdaş kavramlar üzerine inşa ettiklerini bildirdi.

Akdağ, Türkiye Kamu Hastane Birlikleri Değerlendirme Toplantısı'ndaki konuşmasında, kamu hastane birliklerinin çok tartışıldığını, bazı meslek örgütleri ve muhalefetin bununla ilgili ''yanlış bilgiler pompalamaya çalıştığını'' söyledi.

Sağlık Bakanı Akdağ, ''Kamu hastane birlikleri ile sağlık hizmetlerinin tamamen özelleştirileceği, ücretli hale geleceği iddiası tam bir safsata. Tam tersine kamu hastane birlikleri, kamu hastanelerinin daha kuvvetlenmesini, vatandaşa verilen hizmetin daha mükemmel hale getirilmesinin araçlarından birisi'' dedi.

''Vatandaşın A sınıfı hastanelerden yararlanamayacağı'' iddiasının da gerçek dışı olduğunu vurgulayan Akdağ, bu sınıflandırmanın değerlendirmeye ilişkin olduğunu, bütün hastanelerin A sınıfında olması arzusunu taşıdıklarını ifade etti.

Vatandaşların A ya da E sınıfı hastanelere gitmesinde hiçbir engel bulunmadığını dile getiren Akdağ, personelin sözleşmeli hale getirilmesinin söz konusu olmadığını, sadece yöneticilerin sözleşmeli yapılarak performans değerlendirmesine tabi tutulduğunu kaydetti.

-''Kamu hastaneciliği taçlanacak''-

Bugünkü kamu hastanelerinde geçmişte yaşanan sıkıntıların hiçbirinin yaşanmadığına dikkati çeken Akdağ, ''Kamu hastane birlikleri kamu hastaneciliğinin taçlanacağı bir dönem olacak. Geçiş dönemi problemleri arızi problemlerdir'' diye konuştu.

Sağlık Bakanı Akdağ, ''Kamu hastaneleri birliğini, daha verimli hastanecilik yapmak, daha kaliteli sağlık hizmeti sunmak, vatandaşın ve sağlık çalışanlarının işini kolaylaştırmak, bu hastanelerdeki giderlerin finansmanını sürdürülebilir hale getirmek gibi son derece çağdaş kavramlar üzerine inşa etmiş durumdayız'' değerlendirmesinde bulundu.

Birlik genel sekreterlerini çok yakından ve objektif olarak takip edeceklerini ifade eden Akdağ, muhalefettin zaman zaman ''kınama'' içerikli açıklamalar yaptıklarını ancak bu kınamalardan korkmadan işlerine devam edeceklerini vurguladı.

-''Konuşun ve gülümseyin''-

Bir hastane yöneticisinin ''Yorgunum ve huzurluyum'' sözleriyle başlayan mektubunu okuyan Akdağ, genel sekreterlere, ''Sağlık çalışanlarının yüzüne bakın, konuşun ve gülümseyin'' tavsiyesinde bulundu.

Zaman zaman ''acımasız'' dille kaleme alınmış sağlık haberlerinin basında yer aldığına dikkati çeken Akdağ, vatandaşların artık daha fazla hak arama yoluna gittiğini, şikayetlerle ilgili önyargılı haberler yapılmaması gerektiğini söyledi. 


AA
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.