Akdağ: Hekimler Aile Hekimliğini Sevdi..

Akdağ: Hekimler aile hekimliğini sevdi..

Akdağ: Hekimler Aile Hekimliğini Sevdi..
18 Kasım 2015 Çarşamba 10:00

TRT 1 “GÜLBEN” PROGRAMI

GÜLBEN ERGEN-
Ne güzel, tebrik ederim sizi.

Bakın, size bir şey söylüyorum, karşıdan bakın tutuyorlar, aynen okuyorum. 184’ü tuşladık, TC kimlik nonuz soruldu, aile hekiminiz Türkan Kormanlı, Bahçeköy’de 77 nolu aile hekimliği. Aaa, öğrendim aile hekimimi, süper. Türkan Hanım, ay Türkan Hanım meşhur oldunuz, bugün geleceğim size Bahçeköy’de. Harika, herkes bunu yapabilir. 184’ü aradık, burada TC kimlik numaram soruldu, evet söyledi arkadaşlarım ve ben aile hekimimi öğrendim.

Peki, gittim aile hekimime hiç benimle iyi ilgilenmedi, hiç sorularıma cevap vermedi. Sizin check up’a ihtiyacınız yok dedi, ben kime ne diyeceğim? Ben bir vatandaşım.

SAYIN BAKANIMIZ- Çok kolay. İstanbul’da yaşıyorsunuz. İstanbul’da şu anda 3500 aile hekimi var, daha doğrusu biz 3500’e 50 nokta belirlemiştik, şu anda bunun 180’i boş, çünkü istifa eden oluyor, ayrılan oluyor, yerine birisini koymak istiyoruz ama 3500’ün içinde 180 küçük bir şey tabi. Onun dışında 3500’e yakın aile hekimi İstanbul’da şu anda hizmet veriyor. Siz bu 3500 aile hekiminden hangisini dilerseniz, hangisini istiyorsanız kendi aile hekiminizden ona gidebilirsiniz, bu sizin hakkınız. Şimdi başlangıçta biz şöyle yaptık: Nüfusları belli semtlerde nerede oturuyorsanız, ikametiniz nerede görünüyorsa oradaki aile hekimlerine emanet ettik.

GÜLBEN ERGEN- Evet, benimki Bahçeköy’deymiş.

SAYIN BAKANIMIZ- Bahçeköy’de. Orada mı oturuyorsunuz?

GÜLBEN ERGEN- Evet.

SAYIN BAKANIMIZ- Tamam. İster Bahçeköy’de, ister başka bir yerde tanıdığınız başka bir aile hekimi var ya da dostlarınız dedi ki vallahi siz memnun değilseniz bizimki çok çok iyi bak, ben çok memnunum Gülben Hanım.

GÜLBEN ERGEN- Gittim ona.

SAYIN BAKANIMIZ- Ona gidiyorsunuz, diyorsunuz ki ben aile hekimi olarak sizi almak istiyorum, bir form imzalıyorsunuz, kaydınız oradan oraya geçiyor, bu kadar. Bu sizin hakkınız yani.

GÜLBEN ERGEN- Peki o küstüğüm?

SAYIN BAKANIMIZ- Ama uygulamalar bize şunu gösterdi: Aile hekimliğini de hekimler çok severek yapıyorlar genelde. Dolayısıyla mesela, İstanbul’da yeni başladık ama biz sisteme, İzmir’de 4 sene önce başlamıştık ya da Türkiye’nin birçok ilinde. Aile hekimliği değişenlerin oranı yüzde 5’i geçmedi.

GÜLBEN ERGEN- Öyle mi, iyi.

SAYIN BAKANIMIZ- Genelde insanlar aile hekiminden mutlu oluyorlar, onlarla iyi bir ilişkileri var ve onlardan hizmet alıyorlar. Ama vatandaş olarak sizin, benim, bütün bu stüdyodaki konuklarımızın, bütün Türk halkının şöyle bir hakkı var: Aile hekiminizi dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz, bu sizin hakkınız. Başlangıçta hemen değiştirebiliyorsunuz, daha sonra da 3 ayda bir değiştirebiliyorsunuz. Hani her günde bir aile hekimini değiştiririm sistem karman çorman olur.

GÜLBEN ERGEN- Yok, hiçbir şeyi değiştirmek güzel bir şey değil, zaten hele ki doktor.

SAYIN BAKANIMIZ- Onun için 3 aylık aralarla doktorunuzu değiştirme hakkınız var. Biraz önce söyledik, sigortalı olmanız bile gerekmez bunun için ve her türlü hizmeti aile hekiminizden ücretsiz olarak alıyorsunuz. O artık ailenizden biri yani.

GÜLBEN ERGEN- Evet. Peki bir aile hekimi ne doktorudur, ne okur, ne mezunudur?

SAYIN BAKANIMIZ- Aile hekimlerinin büyük çoğunluğu 6 yıllık eğitim almış olan pratisyen hekimlerdir. Onlara biz kısa bir uyum eğitimi veriyoruz ve aile hekimliğine başlıyorlar. Bir kısmı da aile hekimi uzmanıdır. Şimdi Türkiye’de sistem yeni başladığı için pratisyen hekimlerin hepsinin henüz uzman haline gelmesi için süre yeterli değil. Aile hekimlerinin bir kısmı da ayrıca 3 yıl daha aile hekimliği uzmanlığı eğitimi almış olan kişilerdir. Ama biz süreç içerisinde bu 6 yıllık, 6 yıl eğitim az değil tabi, 6 yıl eğitim almış olan aile hekimlerine, pratisyen hekimlerine de hizmet içi eğitimlere tabi tutarak onlarında bilgilerini ve becerilerini her geçen gün biraz daha artıracağız.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.