Akdağ: Eylem Yüzünden Mağdur Olanların Hukuki Hakkını Koruyacağız

AKDAĞ'IN AÇIKLAMASI

Akdağ: Eylem Yüzünden Mağdur Olanların Hukuki Hakkını Koruyacağız
19 Kasım 2015 Perşembe 10:55

Sağlık Bakın Recep Akdağ, hekimlerin iki gün iş bırakma eylemine ilişkin olarak, ''Bu çağrıya son derece düşük bir cevap ortaya çıktı. Böyle olmasını da bekliyordum'' dedi.


     Erzurum'da bulunan Bakan Akdağ, AK Parti Erzurum Milletvekili adayları ile birlikte Müceldil Konağı'nda düzenlediği toplantıda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, iktidarları döneminde bölgede yapılan hizmetleri anlattı.

 

Bakan Akdağ, hekimlerin iş yavaşlatma eylemiyle ilgili bir soru üzerine de ''Tabip örgütünün teşvikiyle, ön ayak olmasıyla doktorlarımızın işleri yavaşlatması, iş bırakması suretiyle ortaya konulması istenen eylem hazırlığı yapıldı. Bunu yakından takip ettik. Bu çağrıya son derece düşük bir cevap ortaya çıktı. Böyle olmasını da bekliyordum. Vatandaşın işini aksatacak herhangi bir yanlış yapmadılar. Türk doktorlarının büyük çoğunluğu böyle yanlış bir çağrıya cevap vermediler'' dedi.


     Vatandaşın sağlık hizmetine erişimini aksatmanın bir hak arama yöntemi olamayacağını vurgulayan Akdağ, bir tek kişinin dahi sağlık hizmetine erişemediğinin tespiti halinde hukuki anlamda haklarını arayacaklarını kaydetti.


     Türkiye'de sağlık sisteminin yapısını değiştirdiklerini, vatandaşın sağlığa erişim hakkını kolaylaştıran bir sistemi ortaya koyduklarını anlatan Akdağ, şöyle devam etti:


     ''Eski, köhnemiş sistemi ortadan kaldırdık. Doktorlarımızın haklarıyla, hizmet şartlarıyla ilgili ne kadar iyileştirme ihtiyacı varsa bunu gerçekleştirmeye de devam edeceğiz. Bu mukabil teşebbüsler marjinal kalsa da doktorlar ve hastalar, hasta yakınları, toplu olarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasındaki ilişkiyi zedeliyor. Bu ilişkinin zedelenmemesi lazım. Bu ilişkiyi zedelemeye yönelik ideolojik çıkışlara ya da halinden memnun olmamaktan dolayı bu ideolojik çıkışlara arka çıkmak, Türk doktorlarının ne kültürüne ne yeminlerine ne de ahlaki davranışlarına uyacak bir iştir.''


     Akdağ, üniversite hastanelerinde iş yavaşlatma eylemine üniversite yönetimlerinin ve YÖK'ün göz yummaması gerektiğini kaydederek, şunları söyledi:


     ''Üniversite hastaneleriyle alakalı olarak ise hem YÖK yönetimi hem de üniversite yönetimlerine görev düşmektir. YÖK ve üniversiteler, yönetimleri hükümetlerden ayrı birimlerdir. Üniversite hastaneleri de öyledir. Bu üniversitelerin kurulması için vergiyi halk ödemiştir. Bu üniversitelerin giderleri halkın ödediği vergilerle karşılanmıştır. Dolayısıyla halkın sağlık hizmetine erişimini engelleyecek davranışlara üniversite yönetimlerini ya da YÖK'ün göz yumması düşünülemez.''


     Bakan Akdağ, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi kalp damar cerrahisi bölümünde asistan olarak görev yapan doktor Muhammet Fındık'ın (26) odasında ölü bulunmasıyla ilgili bir soruya da ''Adli bir mesele. Soruşturmanın sonucunu bekliyoruz. Genç bir arkadaşımız. Ben de çok üzüldüm. Başsağlığı diliyorum'' yanıtını verdi.


     Erzurum Valisi Sebahattin Öztürk'ü makamında ziyaret eden Bakan Akdağ, ardından Valilik Toplantı Salonu'nda daire müdürleriyle bir araya gelerek, yeni dönemde yapılacak yatırımlarla ilgili brifing aldı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.