Akdağ: Banada Çok Hakaret Ettiler Zamanında

Bir gazetecinin ''uzun yıllar hekimlik yaptınız, hiç sizin başınıza geldi mi sözlü ya da fiziksel şiddete siz uğradınız mı- ''şeklindeki sorusu üzerine Bakan Akdağ, şu yanıtı verdi:

Akdağ: Banada Çok Hakaret Ettiler Zamanında
19 Nisan 2012 Perşembe 20:06

 ''En az 20 kez sözlü şiddetle karşılaşmışımdır''

Bir gazetecinin ''uzun yıllar hekimlik yaptınız, hiç sizin başınıza geldi mi sözlü ya da fiziksel şiddete siz uğradınız mı- ''şeklindeki sorusu üzerine Bakan Akdağ, şu yanıtı verdi:

''Elbette geldi çünkü bizim çalıştığımız şartlar şimdiki şartlara göre çok daha zordu. Ben Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde uzun müddet çalıştım, asistanlığım uzmanlığım orada geçti. Ayrıca Numune Hastanesine de öğrenciliğimizde Erzurum'da gittiğimiz olurdu. Ben doğrudan fiili bir şiddetle yani bir darbeyle benzeri bir şeyle karşılaşmadım ama sözlü şiddeti hiç karşılaşmamışsam en aşağıya 20 kere karşılaşmışımdır. O zamanlar hakkımızı arayacağımız yöntemler ve yollar da belli değildi açıkçası. Şu kadarını söylersem meslektaşlarım belki anlarlar, vatandaştan gelen fiili şiddet bir tarafa ben asistanlığımın ikinci gününde acilde hayatını kaybeden bir yavrumuz için ki çocuk servisiyle de ilgili olmayan bir vakaydı; bir savcı arkadaşımızın karşısında hazır olda bekletildim hem de haksız yere bekletildim bir diğer asistan arkadaşımla. Nitekim bizle ilgili de bir kovuşturma falan da yoktu, aslında sadece bir başka hekim hakkında bizden biraz olumsuz bir ifade vermemiz bekleniyordu, o gün hissettiğim buydu en azından.''

Kendilerinin bu ortamlarını iyileştirdikçe, vatandaşın hizmet almasını kolaylaştırdıkça bu husustaki problemlerin azalmasını beklediklerini ifade eden Akdağ, işin psikolojik tarafı üzerinde de durulması gerektiğini söyledi.

Akdağ, ''Ersin Arslan kardeşimin görevi başında hayatını kaybet edilmesi, şehit edilmesiyle ilgili olarak bu kabil gözü dönmüş bir biçimde hastalıklı ruhların saldırılarını önlemenin bana en kestirme yolu tedbirleri artırmak, cezaları caydırıcı biçimde artırmak olarak geliyor. Ne kadar tedbir alsanız, ne yapsanız, psikolojiyi ne kadar iyileştirirseniz, ortamı ne kadar iyileştirseniz, böyle kişilere karşı ancak koruyucu tedbirleri, güvenlik tedbirleriyle mani olabilirsiniz, onun çok sağlıklı bir ruh haliyle yapılmadığı açık'' diye konuştu.

Hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının geleceklerinin garantiye alınmasına ilişkin bir soru üzerine de Akdağ, bunun sadece sağlık çalışanları ya da doktorlarla ilgili bir talep olarak mı ele alınması, yoksa benzeri mesleklerle ilgili görevi başında hayatını kaybeden ya da çalışamayacak duruma gelen kişilerle ilgili ortak değerlendirilmesi gerektiği konusu üzerinde çalıştıklarını söyledi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.