Aileler, Çocuklarının Doktor Olmasını İstiyor...

HP'nin yaptırdığı araştırma, Türkiye'deki her 5 aileden birinin, çocuklarının büyüyünce doktor olmalarını tercih ettiklerini ortaya koyuyor.

Aileler, Çocuklarının Doktor Olmasını İstiyor...
Ebeveynlerin en az istedikleri meslekler ise oyuncu, gazeteci ve sporcu.Araştırmaya göre ebeveynlerin yüzde 22'si, çocuklarının doktor olmasını istiyor. Doktoru yüzde 13 ile bilim insanı ve yüzde 11 ile mühendis izliyor. Ebeveynlerin diğer istekleri ise şöyle sıralanıyor: Grafik tasarımcısı gibi profesyonellik gerektiren meslekler (yüzde 8), mimar (yüzde 8), pilot (yüzde 6), dişçi (yüzde 6), öğretmen (yüzde 5), avukat (yüzde 4), polis (yüzde 3), oyuncu (yüzde 1) ve gazeteci (yüzde 1). Araştırmaya katılan aileler, çocuklarının sporcu olmasını ise istemiyor.

Bu arada, araştırmaya göre Orta ve Doğu Avrupa'da da ailelerin en fazla istediği meslek doktorluk. Avrupalı ailelerin yüzde 17'si çocuklarının doktor olmasını istiyor. Doktoru 15 ile avukatlık mesleği izliyor. Avrupalı ebeveynlerin en az istedikleri meslekler ise yüzde 2 ile öğretmenlik ve gazetecilik. 

CİHANYORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Haberler
Personel Sağlık
Personel Meb
Hemşire Forması