Aile Ve Sosyal Politikalar Çalışanlarına Adaletsiz Yönetmelik..

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Atama ve Yer değiştirme Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Yönetmeliğe göre Bakanlığa bağlı tüm birimlerde yöneticiler dışındaki tüm memurlara rotasyon getirildi.

Aile Ve Sosyal Politikalar Çalışanlarına Adaletsiz Yönetmelik..
17 Mayıs 2013 Cuma 15:46

Toplumun dezavantajlı kesimine hizmet veren ve özlük hakları konusunda sıkıntıları bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı çalışanlarının, karşı karşı karşıya oldukları tüm sorunlarının üzerine eklenen rotasyon dayatmasının, çalışanların motivasyonlarını bozduğunu belirten Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, idarecilere rotasyon öngörülmediği gibi diğer çalışanların da rotasyona tabi tutulmaması gerektiğini söyledi. Kamu çalışanlarının temsilcileri ile istişare edilmeden ve ‘ben yaptım oldu’ mantığı ile getirilen bu yönetmelikte çalışanların aleyhine olan tüm maddelere dava açacaklarını belirten Memiş, yargı kararları sonucunda adaletin sağlanacağına inandıklarını söyledi.

Sendikamızın rotasyona karşı Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda ve çeşitli platformlarda göstermiş olduğu dik duruş neticesinde kanunla çıkarılamayan rotasyonun yönetmelikle uygulamaya konduğunu belirten Memiş, bu rotasyonun deyim yerindeyse kavimler göçüne neden olacağını belirtti. Memiş, istihdamın yetersiz olduğu yerlerde çalışmak, teşvikle özendirilmeli ve cazip hale getirilerek gönüllülük esasına dayandırılmalıdır” dedi.

Yönetmeliğin rotasyonu dayatan hükümleri:

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü Personeli Yer Değiştirme Suretiyle Atanma Esaslarına Dair Yönetmelikte yardımcı hizmetler sınıfı personeli ile 657 sayılı Kanunun 59. maddesinde sayılı istisnai memurlar ve aday memurlar kapsam dışında bırakılmış idi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliğinde ise Bakanlık merkez teşkilatında görevli şube müdürü, müdür, daire başkanı ve üstü yöneticiler ile taşra teşkilatında görevli il müdürü ve il müdür yardımcıları kapsam dışında bırakılmıştır.

SHÇEK Yer Değiştirme Yönetmeliğinde zorunlu çalışma süreleri dördüncü bölgede iki yıl, üçüncü bölgede üç yıl, ikinci bölgede dört yıl, birinci bölgede altı yıl olarak belirlenmiş idi. Ancak ASP Yer Değiştirme Yönetmeliğinde her hizmet bölgesi için zorunlu çalışma süreleri birer yıl artmıştır. Bu süreler; birinci bölgede 7 yıl, ikinci bölgede 5 yıl, üçüncü bölgede 4 yıl, dördüncü bölgede 3 yıl. Eski Yönetmelikte bulundukları bölge için belirlenmiş zorunlu çalışma süresini tamamlamış olanlar, yeni Yönetmelikle o bölge için öngörülen zorunlu çalışma süresini tamamlamış sayılır. Zorunlu çalışma süresini tamamlamamış olanlar ise yeni Yönetmelikle o bölge için öngörülen yeni zorunlu çalışma sürelerine tabidir.

Eski Yönetmelikte hizmet bölgelerinde fiilen çalışma yapmadan doğrudan bir üst hizmet bölgesine atanılamayacağı düzenlenmekte idi. Ancak Yeni Yönetmelikte personele tüm bölgelerde sırasıyla görev yapma zorunluluğu getirildi. Böylece; birinci bölgede zorunlu hizmet süresini doldurmuş ancak dördüncü bölgede görev yapmamış personelin sonraki hizmet bölgeleri dördüncü bölgeden başlamak üzere yukarı doğrudur. Yani herkes dördüncü bölgede görev yapacaktır.

Eski Yönetmeliğe göre zorunlu hizmet süresini doldurup yer değiştirme isteğinde bulunmayan personelin görev yapmakta olduğu birimde çalışmaya devam edip etmeyeceğine Yer Değiştirme Kurulu resen karar vermekte idi. Yeni Yönetmelikte ise bu durumdaki personelin durumunu Bakanlık değerlendirecektir. Ancak yeni Yönetmelikte, eski Yönetmelikten farklı olarak en fazla on yıl çalışma zorunluluğu getirilmiştir. Personelin bulunduğu yerde görev yapma süresi sağlık veya eş mazereti bulunanlar hariç, en fazla on yıldır. Bulunduğu yerde on yılını dolduran personelin, hizmet puanına göre ataması yapılacaktır. Tercihte bulunmayan personelin ataması ise durumuna uygun bir yere Bakanlıkça resen yapılabilecektir. Bulunduğu yerde on yılını dolduran personelin atanma zorunluluğu 2014 yılı yer değiştirme suretiyle atama döneminde uygulanmaya başlayacaktır. Sendikamız tarafından çalışanların mağduriyetini engellemek adına on yıl sonunda tayin zorunluluğuyla ilgili hükmün iptali için ivedilikle dava açılacaktır.

AİLENİN KORUNMASI VE CAN GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ MADDENİN KAPSAMI GENİŞLETİLMEMİŞTİR

Olağanüstü durumlarda atama başlığında yer alan maddelerde; atamalar bölge ya da il içi tayinlerle sınırlandırılarak, çalışanların tayin özgürlüğü kısıtlanmıştır.
- Can güvenliğinin tehlikede olması veya eş ve çocuğun vefatı nedeniyle atamalar bir yıl içerisinde bulunduğu bölgenin zorunlu çalışma süresini tamamlamışsa bir üst bölge veya alt bölgelerde bir yere, tamamlamamışsa bölge içerisinde veya bulunduğu il içerisinde başka bir yere atanmak üzere değerlendirilebilir.
- Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun kapsamında korunmasına karar verilenlerle ilgili hüküm yer almaktadır. Buna göre hakkında iş yerinin değiştirilmesine ilişkin koruyucu tedbir kararı alınan personelin atama talebi, bulunduğu bölgenin zorunlu çalışma süresini tamamlamışsa bir üst bölge veya alt bölgelerde bir yere, tamamlamamışsa bölge içerisinde veya bulunduğu il içerisinde başka bir yere atanmak üzere değerlendirilir.
 
 
-Terör eylemleri etkisi ve sebebiyle şehit olan veya çalışamayacak derecede malul olan kamu görevlileri ile er ve erbaşların, eş ve çocukları ile anne, baba ve kardeşlerinin; malul olup da çalışabilir durumda olanların ise kendilerinin yer değiştirme suretiyle atanma talepleri bu durumlarının ilgili makamlarca belgelendirilmiş olması kaydıyla, kadro imkanları da dikkate alınmak suretiyle bu Yönetmelikteki kısıtlayıcı hükümlere bakılmaksızın öncelikle yerine getirilir.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.