Aile Sağlığı Merkezlerinde Tehlike Büyüyor

Sağlıksız çalışma ortamında aile sağlığı elemanları yorgun bir şekilde hem kendi sağlığına zarar verebileceği gibi hem de binlerce sakatlık ve ölüm gibi istenmeyen olaylara yol açabilir bu konuda ciddi endişelerimiz mevcuttur. Sağlık Bakanlığını bu konuda uyarıyoruz halkımızın sağlık hizmetlerinde tıbbi hata yapılmaması için bu nöbet uygulamasından bir an önce vazgeçilmelidir. Bu gibi olumsuz durumlarda bunun hesabını kimler veremez.

Aile Sağlığı Merkezlerinde Tehlike Büyüyor
30 Ağustos 2014 Cumartesi 20:13

 İstanbul Aile Sağlığı Elemanları Derneği Genel Başkanı Gülsenem BOLAT yapmış olduğu basın açıklamasında; 

Sivil Toplum Kuruluşları hepimizin bildiği aynı amaç ve hedeflerde birçok bireylerin bir araya gelerek oluşturdukları kuruluşlardır. Demokrasilerde nasıl ki, siyasal partiler olmazsa olmazı ise, Sivil Toplum Kuruluşlarında demokrasinin olmazsa olmazıdır. 
Ülkemizde birinci basamak sağlık hizmetlerinin  gelişmesini  istiyorsak, özellikle Sivil Toplum Kuruluşlarının görüşlerine gereken önemin verilmesi gereklidir. 

Sivil Toplum Kuruluşları  kamu kurumlarının yapmış olduğu çalışmalarına yardımcı ve destek olacağı ortak çözümlerin bulunabileceği kuruluşlardır. Bu işbirliği her zaman büyük yararlar sağlayacaktır. Maalesef Sağlık Bakanlığı Aile Sağlığı Hizmetleri ve Aile Sağlığı Elemanları ile ilgili uygulamalarda derneğimizin görüşlerini almamaktadır.

İSTASED (İstanbul Aile Sağlığı Elemanları Derneği) yaklaşık 1,5 yıldır kurulmuş olmasına rağmen meslektaşlarımızın haklarına yönelik çalışmaları ile bir çok önemli kazanımlara imza atmıştır.

İSTASED sadece İstanbul da değil güzel ülkemizin her köşesinde büyük bir özveri ile görev yapan aile sağlığı elemanları  ile irtibatta geçerek tüm illerimizde teşkilatlanabilmek için bölgelerine hakim, yerel dernekler kurarak, bu derneklerin bağlı olacağı büyük ve güçlü bir yapı olan Türkiye Aile Sağlığı Elemanları Federasyonunun kurulmasını hedeflemektedir.

Aile Sağlığı Elemanlarının yaşadığı her türlü sorunlarında her zaman yanlarında olmayı, sorunların çözümü noktasında her türlü destek sağlanacaktır. Sorunlar yaşayan üyelerimizin yaşadığı sorunlarda ve özellikle son zamanlarda sık rastlanan şiddet, mobbing (Baskı) olaylarında üyelerimize anında hukuki destek sağlanacaktır.

Derneğimiz; tüm imkansızlıklara rağmen önemli mağduriyetlerde aile sağlığı elemanlarının ortak hareket edebilmesinde sürükleyici ve çözümleyici bir güç olmustur. Bunun en guzel ornegi; Sağlık Bakanlığınca yayınlanan haksiz ve hukuksuz olduğunu düşündüğümüz, Genelgelerle Aile Sağlığı Elemanlarına zorla hastane nobeti tutturulması uygulamasının yargıya taşınmasında hukuki mücadelede öncü olmuştur.

Çalışanların yüzde 99 u kadin olan bir meslek grubu olarak 16-24 saatleri yazılan bu nobetlere gecenin bir yarısı ev ile hastanelere gidişlerde mağduriyetler yaşanmaktadır. Gece 24 de nobetten cikip gece saat 1-2 gibi evimize gidip sabah doğru dürüst dinlenemeden 6-7 gibi uyanip Sabah saat 8 deASM de ki gorevimizin basinda olup 4 saatlik uykuyla uykusuz yorgun bir sekilde hizmet vermek  beraberinde tıbbi hataları getirecektir. Sağlıksız çalışma ortamında aile sağlığı elemanları yorgun bir şekilde hem kendi sağlığına zarar verebileceği gibi hem de binlerce sakatlık ve ölüm gibi istenmeyen olaylara yol açabilir bu konuda ciddi endişelerimiz mevcuttur. Sağlık Bakanlığını bu konuda uyarıyoruz halkımızın sağlık hizmetlerinde tıbbi hata yapılmaması için bu nöbet uygulamasından bir an önce vazgeçilmelidir. Bu gibi olumsuz durumlarda bunun hesabını kimler veremez.  

Asıl ve öncelikli görevi koruyucu sağlık hizmetleri olması gereken, hangi meslek grubunda olursa olsun yıllarca koruyucu sağlık hizmetleri konusunda kendini yetiştiren aile sağlığı elemanları sürekli artan iş yükü ve değişen sorumluluklar nedeniyle asli görevlerinden uzaklaşmaya başlamışlardır. 

Daha iyi çalışma şartlarına kavuşabilmek için aile hekimliği sisteminin gelişmesini beklerken uygulamalar bizi daha zorlu çalışma şartlarına zorlamaya başlamıştır. 

İşte bu nedenlerden dolayı örgütlü olarak yapılan haksız uygulamalara karşı durabilmek için İstanbul Aile Sağlığı Elemanları Derneğini kurmaya karar verdik. Çünkü biliyoruz ki bizler ne kadar kalabalık ve örgütlü olursak yapılan haksız uygulamalar karşısında o kadar güçlü olacağız.

1.5 yıl gibi kısa bir süre olmasına rağmen örgütlü hareket etmenin, mesleki sivil toplum kuruluşu olmanın ne kadar önemli olduğunu anladık. Bu nedenle de diğer illerde de aynı örgütlenmelerin oluşabilmesi için bütün illerle irtibatlar kurarak dernekleşme faliyetlerinin kurulması için çalışarak daha güçlü olabilmek için federasyonlaşmanın mücadelesini vermeye başladık. 

Bu şekilde, sağlık hizmetlerinin can damarı, bel kemiği olan bizler yıllardır verilmeyen haklarımızı, meslek onurumuzu ve hakkettiğimiz itibarı kazanabilmek için her türlü mücadeleyi vermeye hazırız. Bizler elimizi taşın altına koyarak çok büyük özveri ile derneğimizi kurduk. Bu mücadelenin yalnız olamayacağını çok iyi biliyoruz. Bu yüzden bütün meslektaşlarımızı bu onurlu mücadelede bizlere destek olmaya davet ediyoruz.

Aile sağlığı elemanlarının çalışma şartları da gittikçe kötüleşmektedir. Bir çok meslektaşlarımız bu kötü şartların kurbanı olarak ya sakat kalmakta ya da ölmektedir. Tehlike gittikçe büyümektedir. Bu yüzden artık birlik olma zamanı gelmedi mi? Artık sesimizi duyuralım. Tek ses tek yürek mücadeleyi daha güçlü sürdürebilmek için geç kalmadık mı? mücadele iyi bir örgütlenmeyle dernekleşmeyle olur. mücadeleler yasal zeminde olursa değer kazanır. Bu anlamda artık gittikçe güç kazanan aile sağlığı elemanları derneğine üye olarak hem üye sayısı hemde üyeliğinizle beraber maddi anlamda üyelik aidatı olarak vereceğiniz destekler derneğimizin gücüne güç katacaktır.  Artık destek sıra sizdedir. Kısa zamanda ülkemizde marka olma yolunda ilerleyen aile sağlığı elemanları derneğine gerekli desteği verelim. Sivil toplum örgütü olarak mücadelede yerimizi alarak kazanımlar elde edelim. Mücadelenin tek yolu yasal olarak sivil toplum örgütleri sayesinde olur. Başarının anahtarı güçlü sivil toplum örgütleri üye sayısının fazlalığı ve verilen maddi destekle orantılıdır. Derneğimize üyeliklerin ve sizlerin güzel gönlünden kopan bağışlar sayesinde güzel bir mücadele örneği sergilenecektir.

Aile Sağlığı Elemanlarının meslekte kalitelerinin artması ve işlerine daha profesyonel olabilmeleri için Üniversitelerle iş birliği yapılarak bu anlamda branşlaşma namına aile sağlığı elemanlığı konusunda uzmanlık eğitimi veren yüksek lisans çalışmalarına hız verilecektir. Artık elini kolunu sallayan herkes aile sağlığı elemanı olmamalıdır. Meslekte kalite artırılmalıdır.  Bizler hizmette hep daha büyüğü düşünüyoruz.

Sizlerden gelen desteklere göre sizlere 24 saat hizmet veren başarılı ve işinde uzman avukatlar sayesinde sizlere hizmet vermeyi yanınızda olmayı hedefliyoruz. Dernek olarak bizler sizleri önemsiyoruz.

İSTASED olarak bu onurlu mücadelemizde desteklerinizi ve katkılarınızı bekliyoruz. Vereceğiniz desteklerle beraber mesleğimiz hak ettiği onurlu yerini alacaktır. Üyelikleriniz ve bağışlarınızla sizlerinde elinizi taşın altına koyacağınızı bizleri yalnız bırakmayacağınızı düşünüyoruz.  Tüm Aile Sağlığı Elemanları Derneğimize gerekli desteği vermelidir.

İstanbul Bahçelievler’de 5 No’lu Aile Sağlığı Merkezi’nde (ASM) 3.5 yıldır görev yapan mesleğini icra ederken maruz kaldığı verem hastalığından yaşamını yitiren 24 yaşındaki hemşire Nuriye Karabalık, meslektaşımıza  Allahtan rahmet diliyorum.

Hepinizi saygı ve sevgilerimle kucaklıyorum.

                                                                                    Gülsenem BOLAT

                                                   İstanbul Aile Sağlığı Elemanları Derneği Genel Başkanı

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.