Aile Sağlığı Elemanlarının Sorunları..

Aile sağlığı merkezlerinde çalışan personelin sorunları, iş güvencesinden yoksun olmaları, emeklerinin karşılığını alamıyor olmaları gibi konular Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU' na soruldu.

Aile Sağlığı Elemanlarının Sorunları..
28 Mart 2014 Cuma 19:30

Kocaeli milletvekili Lütfü TÜRKKAN tarafından verilen önerge ile aile sağlığı elemanlarının sorunları ve konuyla ilgili sorular şöyle sıralandı:
 
“Yaklaşık 4 bin Aile sağlığı elemanı, 5258 Sayılı Aile Hekimliği Kanunu'na tabi olarak hizmet vermektedir. Aile sağlığı elemanları Kamu personeli olarak nitelendirilmemekte, Kamu kurumunda çalıştıkları halde kamu dışı eleman olarak sınıflandırılmaktadır. Aynı kurumlardaki memurlarla aynı işi yapıyor olmalarına rağmen iş güvenceleri olmadan, emeklerinin karşılığını alamıyor olmaları, ikinci sınıf insan muamelesi görüyor olmaları onların çalışma şevkini ve motivasyonlarını son derece olumsuz etkilemektedir.
 
Aile sağlığı elemanlarına; çalıştıkları birimlere başlarken KPSS şartı aranmamasına rağmen kadro talebinde bulunduklarında “KPSS puanınız yok.” denilmekte, başta istenmeyen bir uygulama haklarını ararken önlerine çıkarılmaktadır. Ayrıca yer değişikliği ve birim değişikliği hakkı tanınmamakta, iş güvencesi sağlanmamaktadır. Aile sağlığı elemanlarının her türlü mobbinge açık hale getirilen pozisyonları; güvence ve kadro talebinde kamu dışı eleman olarak geri çevrilirken, konu nöbet olunca “siz kamu dışı elemansınız.” denilmemektedir.
 
Aile Sağlığı elemanları, kamu dışı eleman olarak haklarının suiistimal edilmemesini, emeklerinin görmezden gelinmemesini ve iş güvencelerinin sağlanmasını beklemekte, kamuya hizmet verirken kamu dışı olmak istememektedir.
 
Bu nedenle;
 
1- Aile sağlığı elemanları kamu kurumunda çalıştıkları halde neden kamu dışı eleman olarak sınıflandırılmakta, kamu personeli olarak nitelendirilmemektedir?
 
2- Aile sağlığı elemanlarının aynı kurumlardaki memurlarla aynı işi yapıyor olmalarına rağmen iş güvenceleri olmadan çalıştırılmalarının, ikinci sınıf insan muamelesi görmelerinin gerekçesi nedir?
 
3- Aile sağlığı elemanlarına; çalıştıkları birimlere başlarken KPSS şartı aranmamasına rağmen kadro talebinde bulunduklarında “KPSS puanınız yok.” denilerek başta istenmeyen bir uygulama neye dayanarak haklarını ararken önlerine çıkarılmaktadır?
 
4- Yaklaşık 4 bin aile sağlığı elemanına yer değişikliği ve birim değişikliği hakkı tanınmamasının gerekçesi nedir?
 
5- Aile sağlığı elemanlarının durumlarının iyileştirilmesine yönelik düzenleme yapılması düşünülmekte midir?”
 
memurunyeri
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.