Aile Sağlığı Elemanı Kelimesine Karşıyız

Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Sağlık-Sen) Genel Başkanı Önder Kahveci, "Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan hemşire ve ebelere

Aile Sağlığı Elemanı Kelimesine Karşıyız
13 Ekim 2012 Cumartesi 20:27

 Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türkiye Sağlık ve Sosyal Hizmet Kolu Kamu Görevlileri Sendikası (Türk Sağlık-Sen) Genel Başkanı Önder Kahveci, "Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan hemşire ve ebelere

'eleman' denilmesine karşıyız. Aile sağlığı elemanı ifadesi son derece incitici" dedi.

Kahveci, sendika tarafından Afyonkarahisar'da bir otelde düzenlenen "Aile Hekimliği Çalıştayı"nda, aile hekimliği uygulamasının Türkiye'de tam anlamıyla 2010 yılının Aralık ayında yaşama geçirildiğini bildirdi.

Çalıştayın bu uygulamayla ilgili sıkıntıları değerlendirmek amacıyla organize edildiğini belirten Kahveci, sendikaların hep ücret ve sosyal haklarla ilgili gündeme geldiğini söyledi.

Kahveci, sendikaların ülke sorunlarına kayıtsız kalmaması gerektiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Hastanelerin birleştirilmesi bana göre doğru bir uygulama. Ssk'lı kişi devlet hastanesine, Emekli Sandığı'ndaki de Ssk hastanesine gidemezdi. Bunların ortadan kaldırılması, tek düzen olması olumlu bir gelişme. Genel Sağlık Sigortası ve performansa dayalı döner sermaye sistemlerine geçildi, ama maalesef çalışanları memnun etmedi. Çalışanlar, performansa dayalı döner sermaye sisteminden ciddi anlamda dertli. Bu sistem artık çalışma barışına katkı sağlamıyor ve değişmeli."

-Aile hekimlerinin görevleri-

Aile hekiminin ne iş yaptığının tam olarak belirlenmediğini savunan Kahveci, tespitlerine göre aile hekiminin 200 görevi bulunduğunu anlattı.

Bu görevleri yerine getirebilmesi için aile hekimlerinin "süper kahraman" olması gerektiğini ifade eden Kahveci, şunları kaydetti:

"Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan hemşire ve ebelere 'eleman' denilmesine karşıyız. Aile sağlığı elemanı ifadesi son derece incitici. Bu yüzden

'aile sağlığı merkezi çalışanı' ifadesinin konulmasını istiyoruz. Eleman sözcüğünü bir türlü düzelttiremedik. İsim bulmak bu kadar mı zor- 'Aile sağlığı çalışanı' ya da 'aile sağlığı hemşiresi', 'aile sağlığı ebesi' diyebiliriz. ya da hiçbir şey demeyelim. Bırakın mevcut unvanlarıyla devam etsinler. Adı hemşire ise hemşire, ebe ise ebe olsun. Çalışan arkadaşımız eleman tanımlamasını kabullenemedi. Bunun değişmesi lazım."

Türk Sağlık-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Mehmet Ali Çakal da çalıştayın başarılı geçmesini temenni etti.

Daha sonra, çalıştay kapsamında aile hekimliği uygulamasıyla ilgili sunumlar yapıldı.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.