Aile Sağlığı Elamanları Çok Dertli..

Aile Sağlığı Elamanları Çok Dertli

Aile Sağlığı Elamanları Çok Dertli..
10 Eylül 2013 Salı 00:30

Aile hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği’nde yapılması planlanan değişiklikler sağlık sektörünün can damarı olan bizleri tamamen göz ardı ederek hazırlanmış bulunmaktadır. Bu taslakta özellikle;

-Sözleşme yenilemenin hekim inisiyatifine bırakılması,

-İzin hakkımızın hekimin kararına bırakılması,

-Görev ve sorumluluklarımız dışındaki işlerde kullanılmak istenmemiz,

-Performans katsayılarının düşmesi,

-Verdiğimiz bütün hizmetlerin yok sayılması,

-Muayenenin artı performansa alınması bu artı performansın hekime %10 bizlere ise %5 olarak yansıyacak olması gibi maddeler bizler için sıkıntı teşkil edebilecek maddelerden bazılarıdır. Bu yönetmelik bizleri baskı ve mobbingle, tehditkar bir çalışma ortamına mahkum edecektir. Bizler eşit ve adil bir ortamda kaliteli ve verimli hizmet vermek istiyoruz. Bizleri yok sayan bu yönetmeliğin tekrar düzenlenmesi, haklarımızın korunması için acil yardımlarınızı bekliyoruz. Artık göz ardı edilmek sağlık bakanlığı tarafından üvey evlat muamelesi görmek istemiyoruz.

Aile hekimliği uygulamasını daha kaliteli, daha verimli, dünyaya örnek teşkil edebilecek düzeye çıkarabilecek olan bizler, mesleğimizi icra ederken hastaları müşteri mantığıyla değil hizmet alma hakkı sınırlanamaz bireyler olarak görmek ve bu şekilde en iyi hizmeti vermek istiyoruz. Ancak bazı uygulamalar çoğu zaman biz sağlık çalışanlarını hem hastalarla hemde beraber çalıştığımız hekimlerle karşı karşıya getirebilmektedir. Bu gibi sorunların çözümünde ise bizler göz ardı edilip hatta gözden çıkarılabilir personel konumuna getirilip önemsizleştiriliyoruz. Bizler gerek kanun ve yönetmeliklerle gerekse uygulamada daha etkin, daha ön planda, yardımcı olarak değil işin ehli çalışanlar olmak, başka mesleklerinden gölgesinde kalmak istemiyoruz. Gelişmiş bir Türkiye olarak toplumun en önemli hizmet sektörü olan sağlığın can damarı olan biz ebe-hemşire-sağlık memuru-ATT’ler olarak mesleğimizin kalitesini yükselterek hakettiğimiz statüye kavuşmak istiyoruz. Bu konularda bizleri desteklemenizi bekliyoruz.

Teşekkürler

İstanbul Aile Sağlığı Elemanları Derneği Yönetim Kurulu
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.