Aile Hekimliklerimiz Ve Aile Sağlığı Merkezlerimiz Hakkında...

Aile Hekimliklerimiz ve Aile Sağlığı Merkezlerimiz Hakkında

Aile Hekimliklerimiz Ve Aile Sağlığı Merkezlerimiz Hakkında...
30 Ekim 2012 Salı 23:06

Aile Hekimliklerimiz ve Aile Sağlığı Merkezlerimiz Hakkında Sağlık Bakanlığı'nın Basın Açıklaması.

T.C.
SAĞLIK BAKANLIĞI
Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği
ANKARA. 30.10.2012

BASIN AÇIKLAMASI
Aile hekimliği, gelişmiş ülkelerin hemen hemen hepsinde tercih edilip uygulanan birinci basamak sağlık hizmet şeklidir. Ülkemizde, birinci basamak sağlık hizmetlerinin çağdaş bir yaklaşımla yeniden düzenlenmesi ve bütün toplum bireyleri tarafından tercih edilebilir şekilde sunulması için bu hizmetin özgün bir modeli oluşturulmuş ve bugün itibarıyla 20.575 aile hekimi 6591 Aile sağlığı Merkezinde hizmet vermeye devam etmektedir.     

2011 yılında ülkemizdeki bütün muayenelerin % 42’si aile hekimleri tarafından yapılmıştır. 2011 yılında heyet raporu olan ve sağlık hizmetinin önemli bir kısmını alan 19 milyon vatandaşımızın reçetelerinin büyük çoğunluğu aile hekimleri tarafından yazılmaktadır. Batıda da insanların çoğunluğu ilaç yazdırmak dahil sağlık hizmetleri ihtiyacının büyük kısmını aile hekimlerinden karşılamaktadır. Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yazılan reçetelerin çoğunluğunun aile hekimleri tarafından yazılması beklenen ve istenen bir gelişmedir.  
Aile hekimleri vatandaşın sağlık hizmetine ulaşamaması durumunda vatandaşın köyüne, beldesine veya mahallesine giderek evde sağlık hizmeti, aşılama hizmeti, gebe takibi ve bebek takibi hizmetlerini vatandaşın yaşadığı mahalde vermektedir. Netice olarak aile hekimleri insanları muayene ettikten sonra tabii olarak ihtiyaçları olan ilaçları yazmakta ve vatandaşlarımızın sağlık hizmeti ihtiyacını gidermektedir. Aile hekimlerimizin sağlık hizmetine ulaşamayan vatandaşlarımızın evlerine gitmemesi veya gittiği halde ihtiyaçları olan ilaçları yazmaması gibi bir durum söz konusu olamaz. Batı ülkelerinde de yapıldığı gibi Aile Sağlığı Merkezine gelemeyen vatandaşlardan muayene, tetkik, tahlil, tedavi, tıbbi bakım ve rehabilitasyon sağlık hizmetine ihtiyacı olanların evinde ve aile ortamında bu hizmetler verilmektedir ve verilmeye devam edilecektir.  
2010 yılı Aralık ayında yürürlüğe giren Aile Hekimliği Ücretlendirme Ve Sözleşmesi Hakkındaki Yönetmelik Çerçevesi’nde vatandaşların çalışma saatlerine ve hizmet ihtiyacına göre yapılması istenen mesai düzenlemesi, “Esnek Mesai Uygulaması” adıyla mevcut olup 3600 aile hekimi tarafından uygulanmaktadır.
Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.