Aile Hekimliğine Tıbbi Sekreterler Kadro İstiyor..

AİLE HEKİMLİĞİNE TIBBİ SEKRETERLER KADRO İSTİYOR..

Aile Hekimliğine Tıbbi Sekreterler Kadro İstiyor..
12 Kasım 2013 Salı 12:10

Tıbbi sekreter; sağlık kurum ve kuruluşlarında evrak, rapor, hasta işlemleri, istatistik ve kodlama, yazışma ve arşiv hizmetlerini yürüten, tıbbi bilgileri toplayıp, tıbbi dokümana dönüştürme bilgi ve becerisine sahip olan nitelikli sağlık personelidir.
Etkili bir sağlık hizmeti sunabilmek için uygun fiziki şartlara ihtiyaç olmakla birlikte; bu hizmetlerin sunumunda ve değişen ihtiyaçlara göre sürdürülebilmesinde en önemli güç olan, sağlığa ilişkin eğitim görmüş olan sağlık çalışanları, tarihin her döneminde yapılan işin temel unsuru ve belirleyicisi olmuştur. Bu nedenle, sağlık hizmetlerinde amaçlanan hedeflere ulaşılabilmesi için, temel girdi olan insan faktörünün verimli bir şekilde kullanılabilmesi gerekmektedir.
Ülkemizde sağlık hizmetleri, ulusal ve uluslararası hizmet sektörü olarak Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) standartlarını kapsamaktadır. Bu sektörde yetişen nitelikli eğitim almış sağlık çalışanları, Avrupa Birliği normlarına göre serbest dolaşım hakkı kazanmış çok az sayıdaki profesyonel sektörden birisidir. Ülkemizdeki sağlık çalışanları, ihtiyaç duyulduğunda dünyanın her yerinde, özellikle Avrupa?da istihdam edilecek nitelikleri fazlasıyla taşımaktadır. Artık yetkililerde hak ettikleri haklarını versinler. TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyon Başkanı Necdet Ünüvar, "Ne kadar hizmetli arkadaşımız var. Eğitim durumları ne, bu konuda birlikte bir rapor hazırlayacaklarını ve Çalışma yapacaklarını duyurdular.
Dört yıl sağlık lisesi Tıbbi sekreterlik okuyanların çoğu 2 yıllık sağlık hizmetleri MYO Tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik programını bitirdiler. Onlar hatamı yaptı şimdi. Suçumuz 2 yıl sağlık hizmetleri meslek Yüksekokulunu bitirmemiz miydi? İş alanı geniş olan tıbbi sekreterler Hastaneler, Halk sağlığı müdürlüğü Toplum sağlığı merkezleri.İş alanı geniş olmasına rağmen atanamıyor.Tıbbi sekreterler için mecliste Hem eski sağlık bakanı Recep AKDAĞ?A Hem de yeni sağlık bakanımız Dr. Mehmet Müezzinoğlu Soru önergeleri Sunuldu. Aile sağlığı merkezinde sınıflandırmadan dolayı çalışıyoruz. Tıbbi sekreterler olarak maaş olarak aynı olsun ama aile sağlığı elemanı olarak görev alalım güvencemiz olsun.Aile hekimliğinde tıbbi sekreterler olarak kadro istiyoruz. TBMM Sağlık Komisyon Başkanı Necdet Ünüvar kadro için Çalışma yapacaklarını duyurdular. Aile hekimliğinde tıbbi sekreterler olarak Sağlık Komisyon Başkanı Necdet Ünüvar sesleniyoruz: Artık hak ettiğimiz hakkı istiyoruz.
Sınıflandırmadan dolayı B sınıfı için 1 Tıbbi sekreter A sınıfı 2 Tıbbi sekreter çalıştırılıyor. Halk sağlığı Müdürlükleri Doktorlara Aile Sağlığı Merkezleri kiralıyor. Hemşireler Aile hekimliğinde aile sağlığı elemanı olarak sözleşme imzalıyorlar. Aile Sağlığı merkezleri sınıflandırmaya geçtiği zaman doktorların maaşında ek olarak bir fazla olarak alıyorlar. hiçbir meslek bu kadar hak için mücadele etmemiştir.
sağlık meslek liselerinin var olan bölümlerine ek olarak, makamın 25.02.1994 tarih ve 1412 sayılı onayı ile ?Tıbbi Sekreterlik? bölümü açılmış ve 1994-1995 öğretim yılında 22 okulda eğitim öğretime başlamıştır. 1997-2007 tarihleri arasında toplam 24.390 mezun verilmiştir (6). Sağlık meslek liselerinin tıbbi sekreterlik bölümünden mezun olanlar ?Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik? ön lisans programına sınavsız geçiş için başvurabilirler. ?Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik? programına hak tanındı. Sağlık Bakanından ve yetkililere sesleniyoruz bu önemli konuda biran önce önlemini alırsa hem işsiz sağlık personeli rahat eder hem de maliyeden hükümet rahatlar.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.