Aile Hekimliğinde Maaşlar Bayramdan Önce Yatmadı

Aile Hekimliğinde Maaşlar Bayramdan Önce Yatmadı

Aile Hekimliğinde Maaşlar Bayramdan Önce Yatmadı
08 Kasım 2011 Salı 09:35

  Tüm memurların ve kamu çalışanlarının maaş ödemelerinin avans şeklinde bayram öncesi ödenmesi ile ilgili genelgeler 28 Ekim'de yayınlanmıştı.Aile hekimleri ve Aile sağlığı elemanlarının da ödemelerinin bayram öncesi yapılması ile ilgili, T.C Sağlık Bakanlığı Temel sağlık Hizmetleri Müdürlüğün 01.11.2011 tarihli  Sayın Şeraceddin ÇOM imzalı genelgesi aşağıdaki gibidir.
"Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğünün 28/10/2011 tarih ve 14147 sayılı "Aylıkların avans olarak ödenmesi" konulu genelgesi gereği. "Aylıklarını personel kanunlarına göre almakta olanlara" ve "kamu kuruluşlarında çalışan sözleşmeli personel, işçi ve diğer personel'e "15/11/2011 tarihinde ödenmesi gereken tüm hak edişler, 657 sayılı Kanunun ek 24 üncü maddesine göre, 4/11/2011 tarihinde avans olarak ödenecektir". Bu doğrultuda, aile hekimliği kapsamında çalışan personele yapılacak ödemelerin de belirtilen tarihe yetiştirilebilmesi için aile hekimlerinin maaşa esas verileri. ÇKYS’ne 2/11/2011 tarihinde aktarılacaktır. Bu aktarım o ana kadar Bakanlık sunucularına ulaşmış verileri kapsayacaktır. 16.11.2011 tarihinde ise, esas performans kesintisi değerleriyle birlikte gerekli veriler güncellenerek tekrar ÇKYS’ne aktarılacaktır. "
       Ancak; İl Sağlık Müdürlükleri bu genelge uyarında çalışmalarını hızlıca sürdürmüş ve avans ödemeleri defterdarlıklara sunulmuş olmasına rağmen Maliye Bakanlığı 657 sayılı devlet memurlarının avansları içim ödenekleri zamanında gönderebiliyorken aile hekimliği çalışanları için yetersiz kalması ve illere ödeneklerin gönderilmemesi bize verilen önemin göstergesidir. Uygulamada yaşanan olumsuz gelişmelere ve süreçlere rağmen, tüm güçleri ile görev yapan Aile hekimliği sisteminde çalışan arkadaşlarımızın( birkaç il hariç )çoğunluğunun avans ödemeleri yukarıdaki genelgede çok açık hükümlere rağmen hesaplarına aktarılmamıştır. Kurban Bayramı öncesinde 15 bin aile hekimi ve 15 bin aile sağlığı elemanı ve aileleriyle yaklaşık 120 bin kişi maruz kaldıkları bu muamele nedeniyle bayramlarını buruk ve üzgün geçirmişler, planlarında ve ödemelerin de aksamalar olmuş,ayrıca kaybolmaya yüz tutmuş motivasyonları iyice dibe vurmuştur.
       Burada Aile Hekimliği sisteminde çalışan arkadaşlarımızın peşinde olduğu konu maddi olarak alınlarının ak sütü gibi hak ettikleri maaşlarının ödenmemesi değildir. Bizi üzen ve kıran karşı karşıya olduğumuz muamele ve tutumlardır. Değersiz ve önemsiz görülme duygusu bizlerin arasında son dönemde sık karşılaştığı bir durum olmakla birlikte, bu alışkanlıkların daha ileri boyutta yaşanmaması için ilgili tüm kurum ve kuruluşları uyarmak istiyoruz.
       Kurban bayramında aile hekimliği camiasını  mağdur edenleri kınıyor ve açıkça belirtilen genelgeye aykırı davranışları ile ilgili  gerekli tahkikatıın yapılması için haklarında şikayetçi olduğumuzu kamuoyunun takdirine saygılarımızla sunuyoruz
                                                                                                                      AHEF Yönetim Kurulu
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.