Aile Hekimliğinde Ek Yerleştirmelerde Haksızlık

Aile Hekimliğinde Ek Yerleştirmelerde Haksızlık

 Aile Hekimliğinde Ek Yerleştirmelerde Haksızlık
07 Ocak 2013 Pazartesi 13:35

 Aile Hekimliğinde Ek Yerleştirmelerde Haksızlık

 

Sağlık Bakanlığının mevcut uygulamasında; Aile Hekimliği ek yerleştirmelerde doğum izninden dönenler ve askerlik dönüşü başvuran hekimler için  yerleştirmelerde listenin en başında birinci olarak tercih yapmakta ve hizmet puanına bakılmaksızın en güzel birime yerleştirilmeleri mümkün olmaktadır. Bakanlığımızın izin dönüşlerindeki mağduriyetleri engellemek adına düşündükleri bu düzenlemeler yeni mağduriyetler doğurmaktadır.

Şöyle ki; 14 yıldır ilçede hizmet veren ve 25.000 puanı olan ve ilk yerleştirmelerde il merkezine puanı yetmeyen bir aile hekimi hala il merkezine gelemiyorken yeni mezun hekim arkadaşlarımız sistemin içine dahil olduktan sonra askere gidiyor ya da evlenip hamile kaldıktan sonra doğum iznine ayrılıyorlar. Askerlik hizmetini tamamlayan arkadaşlar İzin dönüşlerinden sonraki ilk yerleştirmede liste başı olarak yerleştirmeye dahil oluyor ve il merkezlerine gidebiliyor. Aynı şekilde doğum iznindeki hekim arkadaşlarımız izinli oldukları sürede ek yerleştirmeleri takip ederek kendileri için en ideal olan bir birim boşalınca doğum iznini bozdurarak yine liste başı olup istediği yere yerleşebiliyor. Belli aralıklarla yapılan ek yerleştirmelerde, öncelik hakkı olan bu izin dönüşü başlayan ve Aile Hekimi uzmanlarının başvurularından dolayı 14 yılını periferde hizmet ederek geçiren hekimler il merkezlerine gelme şansı kalmamaktadır.

Son zamanlardaki ‘’ moda ‘’ uygulama; Aile Hekimi olmadan hamile kalan doktorlar ek yerleştirmeye başvurarak en kötü yerleri tercih ettikleri halde, başlayış yaptıkları gün doğum öncesi izne ve sonrasında da ücretsiz izne ayrılıyorlar. İstedikleri güzel bir yer boşalınca da izinlerini bozdurarak yerleştirmeye başvuruyor ve öncelik hakkından yararlanarak oraya yerleşiyorlar. Açıklayıcı iki örneği Konya’nın Cihanbeyli ilçesinden vermek istiyoruz. A isimli doktor yıllarca Konya merkezde çalışıyorken hamile kaldığında kuraya başvurarak Cihanbeyli Günyüzü kasabasını tercih etti. Kendisi göreve başladığı aynı gün doğum iznine ayrıldı kasabalı doktursuz kaldı ve Konya merkezde evine yakın bir yer açılınca iznini bozdurarak merkezde çalışmaya başladı. Yine Konya’da yapılan son ek yerleştirmede başka bir doktor Konya merkezde acilde çalışıyorken hamile olduğu için Cihanbeyli birimini tercih ederek sisteme dahil oldu ve aynı gün doğum iznine ayrıldı ve bir daha da ilçeye gelmeden merkezden güzel bir yerin boşalmasını bekleyecek. Her iki hekim arkadaşımız periferde görev aldıkları ASM ‘de hiçbir görev ve sorumluluk almadan çalışıyor görünüyorlar. ASM yardımı adı altında verilen ücretleri de aldıkları halde ASM demirbaşları ve bulundurulması zorunlu malzemeleri bile almadan, yerlerine görevlendirilen hekimlerin hizmet vermelerine olanak sağlamamaktadır.

 Bu şekilde Türkiye genelinden  örneğini verdiğimiz  yerleşen bir çok hekim bulunmaktadır. Bakanlığın iyi niyetle düşündüğü bu uygulama, görüldüğü gibi sistemde bir açık olarak birilerine adaletli olmayan fırsatlar yaratmaktadır. Benzer bir uygulama hiçbir kurumda yokken bu haksız uygulamanın biran önce düzenlenmesini hatta kaldırılmasını gerekmektedir. Sayın Başbakanımız ve Sağlık Bakanımızın böyle haksız bir uygulama karşısındaki duruşlarını bildiğimiz halde böyle bir uygulamanın halen devam etmesini haberleri yoktur diye yorumluyoruz. Aile Hekimleri arasında huzursuzluk yaratan ve periferde zor şartlarda çalışan hekimlerin çalışma şevkini kıran bu uygulamanın en kısa zamanda sonlandırılması gerekmektedir.. Bu durumdaki hekimlere ek yerleştirmelerde ek puan verilebilir, ayrıldıkları birim bazımda öncelik hakkı tanınabilir veya yerleri boş bırakılarak geçici görevle yerlerine görevlendirme yapılabilir. Bir de yukarıda verilen iki örnekte olduğu gibi sistemi kullanmaya fırsat verilmeyecek  şekilde düzenleme yapılabilir. Yani Aile hekimi olarak en az bir yıl hizmet verdikten sonra bu haktan yararlanabilir şeklinde değiştirilebilir. Köyler ve kasabalarda Aile hekimlerinin  geçiş noktası olarak kullanması sıkıntı devam edecektir.

personelsaglikhaber.net Özel Haber

 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.