Aile Hekimliğinde Çalışan Vekil Ebe Hemşirelerde 4/b'li Yapılsın

Aile Hekimleri ile anlaşma yaparak çalışan Vekil Ebe ve Hemşirelerde 4/B kadrosuna dâhil edilmelidir.

Aile Hekimliğinde Çalışan Vekil Ebe Hemşirelerde 4/b'li Yapılsın
11 Ekim 2011 Salı 21:47

Vekil Ebe ve Hemşirelerin büyük bir umutla ve endişe ile bekledikleri yasal düzenlemede tedirginlik yaşayanların dört beş yıl vekil Ebe ve hemşire olarak çalıştıkları ancak 4/B lilere kadro verilirken dışlarda kalmaları kadro umutlarını kaybetmişlerdir. Kadro umutlarını kaybeden Vekil Ebe ve hemşirelerin önemli bir kısmı bu yıl içinde aile hekimleri ile sözleşme imzalayarak bir çırpıda kamuda verdikleri emeklerinden vazgeçmişlerdir. Son iki yıl içinde dört ay vekil imamlık yapanlara kadro verildiği de ortadadır. Bu nedenle son iki yıl içinde Vekil Ebe ve hemşire olarak görev yapmış olan tüm vekil ebe ve hemşirelere kadro verilmelidir.

 

İmzaya sunulan ve üzerinde yeni düzenlemeler yapılması devam eden KHK nin geçici 6. maddesi ve geçici 12. maddesinde halen vekil ebe ve hemşire olarak görev yapanların 657 sayılı yasanın 4/B maddesine göre kadroya alınacağı belirtilmiştir. Tüm Sağlık sen’in yaptığı görüşmelerde Vekil Ebe ve Hemşireler kadro verilmesi noktasında gerekli çalışmaların yapılarak kadro verildiğini bakanlık yetkilileri açıklamıştır Ancak vekil ebe ve hemşirelerin çok büyük bir kısmı bu yıl içerisinde aile hekimleri ile sözleşme yaptıklarından vekillik statüleri kalmamıştır. Bu nedenle son iki yıl içerisinde vekil ebe ve hemşire olarak görev yapmış olanların vekil imamlarda olduğu gibi kadro hakkından yararlandırılması gerekmektedir. Aksi takdirde bazı bireylere verilen haklar diğer bireylere verilmemiş olur ki bu Anayasa’nın eşitlik ve hakkaniyet ilkelerine aykırı olacaktır. Bu durumunda Kanun Hükmünde Kararnameye son şekli verilirken dikkate alınarak düzeltilmesi gerekmektedir.

 

Yabancı doktor ve yabancı hemşire çalıştırılması ile ilgili maddelerde yeniden düzenleme yapmak için geri çekilen kanun hükmündeki kararnamede bu adaletsizlik giderilmelidir. Kadro umuduyla bekleyen altı bin kişinin umutları bu kararnamenin bir an önce çıkması yönündedir. Kamu hastane Birlikleri Yasasında ki bazı endişelerin ve tereddütlerinde bu yasa ile düzeltilebileceğini sağlık çalışanları bu umutlarını muhafaza ediyor.

 

Bakanlık net bir şekilde amaçlarının özelleştirme olmadığını ortaya koymalıdır. Verimlilikten kastedilen yönetim bürokrasisinin kaldırılması ise çalışanların buna bir tepkisi söz konusu olmaz ama amaç özelleştirme ise iş güvencesinin ortadan kaldırılması ise bunu kabul edemeyiz. Tüm Sağlık Sen Genel Başkanı Okay ERÖZGÜN “Hastanelerin yerel yönetimler yerine özerk hale getirilmesi elbette kabul edilebilir ama özerkleştirmenin sonucu özelleştirme ise çalışanlar olarak net bir şekilde bunu bilmek istiyoruz. Çok şey istemiyoruz adalet istiyoruz hakkaniyet istiyoruz, eşitlik istiyoruz, Hekim dışı sağlık çalışanlarının daha iyi ve adil şartlarda çalıştırılmasını istiyoruz. Adil döner sermaye istiyoruz” dedi.

  Okay ERÖZGÜN

Tüm Sağlık Sen Genel Başkanı
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.