Aile Hekimliği Sisteminde Sorunların Sonu Gelmiyor

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Kırsal kesimdeki Aile Hekimleri Katsayılarının değiştirilmesi için Bakanlığa yaptıkları başvuruların dikkate alınıp katsayı değişikliğinin yapılmadığını ve mağdur oldukları için aile hekimliği sisteminden ayrılarak yeniden pratisyen hekim olarak çalışmak istiyorlar dedi.

Aile Hekimliği Sisteminde Sorunların Sonu Gelmiyor
28 Ağustos 2012 Salı 12:55

Aile hekimliği Uygulaması Kapsamında Sağlık Bakanlığınca Çalıştırılacak Personele Yapılacak Ödemeler ile Sözleşme Usul ve Esasları Hakkındaki Yönetmeliğin 16. maddesinin (a) bendinde düzenleme yaparak Nüfusu, coğrafi yapısı nedeniyle kayıtlı nüfusun zorunlu olarak düşük olduğu bölgelerde farklı katsayı uygulaması yapılacağını hüküm altına almış olduğunu belirten Erözgün, bu konuda talepleri bu güne kadar dikkate alınmayarak mağduriyetleri devam eden çok sayıda aile hekimi bulunmakta olduğunu belirterek kırsalda çalışana aile hekimlerinin aile hekimliği sistemine güvenlerini yitirdiklerini belirtti.
 
Erözgün, Katsayıları değiştirilecek aile hekimliklerini belirleme yetkisini Bakanlık elinde tuttuğundan sesini duyuramayan aile hekimleri mağdur durumdadırlar. İşini yaptıranın katsayısı değişiyor ulaşamayanın katsayısı değişmiyor şeklinde kanaat oluşmaya başlamış ve katsayıları değiştirilmeyen kırsalda çalışan ve yoğun göç veren yerlerdeki aile hekimlerinin aldıkları ücret pratisyen hekimlerin seviyesine inmiş olduğundan çoğu aile hekimi pratisyen hekimliğe dönmek ve aile hekimliği sisteminden ayrılmak için karar aşamasında bulunmaktalar dedi.
 
Aile Hekimliği Sisteminde her geçen gün yeni bir problem ortaya çıktığını bazen de problemi çözmek için yasal düzenleme yapıldığı halde sorunların çözülmediğini vurgulayan Erözgün, beşinci ayın başında katsayısının değiştirilmesi için müracaat eden aile hekiminin, dört aydır her hangi bir düzenleme yapılmaması durumunda sisteme inançlarını yitirmeye başlamaları tabiî ki doğaldır. Örnek olarak aldığımız ülkelerin aile hekimliği siteminden vazgeçtiklerini bile bile 40 yıllık sağlık yatırımlarının ve birikimlerinin hiç edilerek bu sistemi çok güzel ve ideal sistem olarak halka açıklamalarını henüz unutmadık ama sorunlar yumaklaşarak çığ haline dönüşmeye başladı bu da artık görünüyor dedi.
 
Vatandaş Aile Hekimliği sitemini sevdi şu kadar kişi aile hekimlerine başvurdu diye yapılan popülist politikalar inandırıcılığını kaybettiğini belirten Erözgün, Vatandaş hastane seçme özgürlüğünün bile elinden alındığını yeni yeni anlamaya başlamıştır ve aile hekimliklerini artık bir sevk mahalli olarak görmeye başlayacaktır. Muhtardan ikametgâh belgesi almak için yapılan başvuru gibi hastaneye ulaşmak için aile hekiminden sevk kâğıdı alınan bir angarya olarak algılamaya başlayacak olduğunu iddia etti.
 
İlk başta, Aile Hekimliği sisteminde çalışanların sitemden memnun olmadıklarını vurgulayan Erözgün, çalışanların memnun olmadığı bir sitemden halkı memnun edecek hizmetin üretilmesi beklenemez çalışanlara rağmen halk memnuniyeti oluşturulamaz böyle bir şey yok dedi.
 
 
 
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.