Aile Hekimliği Sistemi Sgk' Yı Batırır...

Aile Hekimliği Sistemi SGK' yı Batırır

Aile Hekimliği Sistemi Sgk' Yı Batırır...
13 Kasım 2012 Salı 16:08

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, Aile Hekimliği sisteminin iflas ettiğini ve SGK yı zarara uğrattığını Çalışma Bakanlığının kabul ettiğini açıkladı.
 
Erözgün, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in “İngiltere, Hollanda gibi ülkelerde aile hekimleri koruyucu sağlık hizmetlerine önem verirken, Türkiye’de ise büyük bir bölümünün saha çalışması yapmayarak ailelere koruyucu sağlık hizmetleri vermek yerine ilaç onay makamı gibi çalıştıklarını ifade etmektedir. Son 3.5 ayda yazılan 82.6 milyon reçetenin yarısının aile hekimlerince yazıldığını beliren Faruk Çelik, “aile hekimliği reçete yazan sistem haline geldi. Reçete yazan bir sistem olmaktan çıkartılması gerekiyor. Aile hekimliği reçete, ilaç yazmak yarışı olmamalı" şeklinde yaptığı basın açıklaması üzerine yazılı bir basın açıklaması yaparak, Aile Hekimliği Sisteminin Amerika’yı yeniden Keşfetmek gibi değerlendirilerek Sağlıkta Dönüşüm Projesi olarak uygulamaya koyan Hükümetin aile hekimliği iflas etti diyen sendikamızla aynı görüşe yeni geldi. Bu açıklama sendikamızın haklı olduğunu gösterdi dedi.
 
Erözgün, Dünya Bankasının finanse ettiği sağlıkta dönüşüm kapsamında sağlık kuruluşları işletmeye, hastalar ise müşteriye dönüştürülmüştür. Sağlık hizmetlerinin sunumu gereksinime göre değil müşteri memnuniyeti üzerinden ve tedavi odaklı bir sistem olarak ilerlemektedir. Doğal olarak kurdukları tüm mekanizmalar gibi aile hekimliği de dahil, iflas etmektedir. Biz bunu defalarca dile getirdik. Bu gün Çalışma Bakanı bizim dün söylediklerimizi tekrar etti.
 
Erözgün, Dünya Bankasının, sağlıkta dönüşüm programının finansmanını sağlama amacının, Koruyucu Hekimlik hizmetleri yerine tedavi edici sağlık hizmetlerinin öncelikli hale getirilmesi için uygulamaya koyduğu Kamu Hastane Birlikleri uygulaması ile kamu sağlık kuruluşlarının ticarileştiren bir sisteme geçmek olduğu ayan beyan ortadadır. Bu yeni sistemde daha fazla tıbbi malzeme ve ilaç tüketilecek, tıbbi cihaz ve ilaç tekellerinin daha fazla para kazanması sağlanacaktır. Böylece Sağlıkta Dönüşüm Projesini finanse eden Dünya Bankası  tıbbi malzeme ve ilaç tekellerinin daha çok para kazanmasını sağlamış olacaktır. Kazananlar Çok uluslu tekeller olurken; kaybedenler ise Türk Milleti ile sağlık çalışanları olacağını iddia etti.
 
Erözgün, Sayın Çalışma Bakanı hedef değiştiriyor. Sosyal Güvenlik Sistemindeki açığı kapatmak için aile sağlığı çalışanlarını halka şikâyet etmek yerine halka katkı payları olarak daha çok zam yapacağını açıklasın. Çünkü Ülkemizde kullanılan ilaç ve tıbbi malzemenin büyük bölümü ithal edilmektedir. Sağlık harcamaları içinde ilaç ve tıbbi malzeme harcamaları gelişmekte olan ülkelerde %20-30 arasında iken ülkemizde bu oran yaklaşık %50- 55 civarındadır. Bu oranlarda göstermektedir ki Çalışma Bakanı, aile hekimlerine kızıp hedef göstermesi bir aldatmacadır. Büyüyen açığı kapatmak için katkı paylarına yapılacak zamlara kılıf hazırlama zemin oluşturmadır. Aile Hekimliği çalışanlarına kızmak yanlıştır. Yasayı oylayan Milletvekillerine ve uygulamaya koyan kabine arkadaşına kızsın dedi.
 
Sağlık Bakanı, poliklinik, muayene, reçete, ameliyat, tetkik sayılarındaki belirgin artışın kaliteli sağlık hizmetinin iyi bir göstergesi olduğunu söylerken, Çalışma Bakanı ise poliklinik, ameliyat, tetkik sayılarında ki artışların gereksinme göre yapılmadığını, çoğu işlemlerin fatura şişirmek için gereksiz olduğunu ve SGK’unun bu şekilde zarara uğratıldığını söylemekte olduklarını belirten Erözgün, Poliklinik, reçete, tetkik ve ameliyat sayılarındaki artış hiçbir bilimsel değerlendirmede hizmet kalitesinin artışı olarak değerlendirilemez. Özellikle birinci basamaktaki hizmetin kalitesinden bahsedilebilmek için, nüfusun ne kadarının hizmete erişebildiği, koruyucu, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerin ne kadarının bir arada verildiği, Anne ölüm hızları, Bebek Ölüm hızları ve aşılanma oranları gibi ölçütler göz önünde bulundurulur dedi.
 
Erözgün, Aile hekimliği uygulaması ile koruyucu sağlık hizmetlerinden uzaklaşarak tedavi odaklı bir sağlık sisteminin ve müşteri memnuniyetini hedeflenmesi sonucunda poliklinik ve reçete sayısı ile ilaç tüketiminde artışlar olmuştur. SGK bu artışların devam etmesi halinde zarar etmeye devam edecektir. Bu zararı karşılamak içinse katkı paylarına yeni zamlar yapılacaktır dedi. 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.