Aile Hekimliği Anketinden Çarpıcı Sonuçlar..

Aile hekimliği sisteminin geleceği pek de parlak görünmüyor

Aile Hekimliği Anketinden Çarpıcı Sonuçlar..
22 Aralık 2013 Pazar 11:17

Türk Sağlık-Sen tarafından internet üzerinden yapılan ve 598’i Aile Hekimi, 830’u Aile Sağlığı Çalışanı olmak üzere toplam 1428 kişinin katıldığı anketten dikkat çekici sonuçlar ortaya çıktı. Sonuçlara göre aile hekimliği çalışanlarının yüzde 91’i nöbet uygulamasının yanlış bir karar olduğunu düşünüyor.  Aile hekimlerinin yüzde 50’si nöbet uygulaması nedeniyle sistemden ayrılmayı düşünüyor.

Bakanlık Sorunlarla İlgilenmiyor, İş Yükü Fazla

Türk Sağlık-Sen tarafından yapılan ankete göre çalışanların yüzde 79’u Sağlık Bakanlığı’nın aile hekimliği sisteminde çalışanların sorunları ile ilgilenmediğini düşünüyor.  Aile hekimliğinde çalışanların yüzde 68’ine göre iş yükü oldukça fazla, yüzde 23’üne göre fazla, yüzde 6’sına göre normal ve yüzde 3’üne göre az. Yani aile hekimliği sisteminde görev yapan çalışanların yüzde 91’i iş yüklerinin fazla olduğunu düşünüyor.

Aile Hekimlerinin Yüzde 50’si Nöbet Nedeniyle Ayrılmak İstiyor

Ankette TBMM genel kurulunda görüşülmekte olan Tam Gün Yasa Tasarısında yer alan aile hekimlerine ve aile sağlığı çalışanlarına nöbet uygulaması getirilmesi ile ilgili düşünceleri de soruldu.

Ankete katılanların yüzde 91’i aile hekimliği sistemi çalışanlarına nöbet uygulaması getirilmesinin yanlış bir karar olduğu düşünüyor.

Katılımcıların yaklaşık yüzde 55’i aile hekimliği sistemine nöbet getirilmesi nedeniyle sistemden ayrılmayı düşünmekte. Yüzde 15’i nöbet uygulaması gelse bile sistemden ayrılmayacağını belirtmiş, yüzde 30’u ise bu konuda kararsız. Aile hekimlerinin yüzde 50’si, aile sağlığı çalışanlarının ise yüzde 59’u nöbet nedeniyle aile hekimliği sisteminden ayrılmayı düşünüyor

Aile hekimliği sisteminin geleceği pek de parlak görünmüyor

Ankette ayrıca aile hekimliği çalışanlarına sistemin geleceği hakkında da düşünceleri soruldu. Sonuçlara göre çalışanların yüzde 67’si aile hekimliği sisteminin daha da kötüye gideceğini düşünüyor. Yüzde 21’i sistemin sorunlarla devam edeceğini belirtiyor. Yüzde 2’lik bir kesim bu konuda fikir beyan etmiyor.  Çalışanların sadece yüzde 10’u aile hekimliği sisteminin düzelerek iyileşeceğini belirtiyor.

Anket sonuçları ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci  “ Anket sonuçları da açıkça göstermektedir ki Aile hekimliği sisteminde görev alan çalışanların çok büyük bir bölümü iş yükünü fazla bulmaktadır. Bunun üstüne bir de nöbetlerin gelmesine aile hekimleri haklı olarak tepki göstermektedirler.  Bu konuda iş bırakma eylemi bile yapmaları konu üzerinde ne kadar hassas olduklarının bir göstergesidir. Sağlık Bakanlığı çalışanların memnuniyeti için adım atması gerekirken hala çalışma hayatını zorlaştıracak uygulamalara gitmesi yanlıştır.  Aile hekimleri sabırlarının sonundadır. Sağlık Bakanlığı çalışanların feryadına ve taleplerine kulak vermelidir. Sistemdeki sorunları, çalışanların sıkıntılarını ve taleplerini değerlendirmeye almalıdır.” dedi.
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.