Aıle Hekımlerının Nöbet Uygulamasına Karsıyız..

Aile hekimleri her türlü zorluğa rağmen mesleklerini hakkıyla yapmak istemelerine ragmen, kendilerine her gün yeni bir angarya iş yüklenerek hekimlik görevlerine engel olunmaktadir.

Aıle Hekımlerının Nöbet Uygulamasına Karsıyız..
05 Aralık 2013 Perşembe 10:31

Aile hekimlerine dayatılan nöbet uygulaması kabul edilemez bir uygulamadir.  Yetkililer  yetiştiremediği tüm işleri aile hekimlerine yüklemeye çalışıyor. İkinci basamağın eksiklikleri bile aile hekimleri ile giderilmeye çalışılıyor.

Aile hekimliği sitemi giderek dünyadaki uygulamalardan farklılaşıyor. Meslek tanımlarinda olmayan işler  yıkılmak isteniyor ve aile hekimleri şiddetin önüne itiliyor. Sistem yapboz tahtasına döndü. Mevzuat yapıcılar her gün yeni bir düzenleme yapıyor ve  yeni bir angarya iş yüklüyor. Bu koşullar altında hekimlik görevini yerine getirmeleri  çok zor. 


Sağlığın her alanında olduğu gibi Aile Hekimliğinde de neredeyse her gün yapılan yeni bir yasa, yönetmelik, genelge değişikliğiyle hizmet şekli ve çalışma koşulları sürekli değiştirilmekte.

Adeta bir araştırma-laboratuvar alanına dönüştürülen birinci basamak sağlık hizmetleri, piyasa ihtiyaçları ve koşullarına göre düzenlenirken, sonuçta hem sağlık çalışanları hem de halk, değişen uygulamalardan dolayı hak kayıplarına uğruyor.

Komisyondan gecen metin, güvenceli çalışmayı ortadan kaldıran, mesleki bağımsızlığı zedeleyen, baskıcı, tüketime ve performansa dayalı sözleşmeli çalışma biçimini dayatmakta, çalışma koşulları, ücretler, cezalar gibi bir çok alanda sağlık çalışanı aleyhine daha da ağırlaştırıcı değişiklikler içermekte.

Yetkililer bu yönetmelikleri hizmeti sunan  çalışanlara, biz sendikalara görüş sormadan, ‘ben yaptım oldu’ anlayışıyla hazırlayıp yayınlamakta, sonrasında  sendikalar olarak bu yönetmelikleri yargıya taşımak zorunda kalmaktayiz, temel yasalara aykırılığı yargı tarafından tescil edilince ya da çıkarılan yönetmelikler sahadaki ihtiyacı karşılayamayınca da, bu defa da birbiri ardına yeni yönetmelik değişiklikleri getirmektedir.

 Bu düzenlemeye göre, sağlık çalışanları sözleşmeleri keyfi nedenlerle yenilenmeyip işsiz kalabilecektir.

Böylece sağlık çalışanlarının yıllarca yürüttüğü mücadele sayesinde kazandığı temel haklar, bunları tarifleyen ve yasal güvence altına alan yerel ve evrensel yasalar hiçe sayılmaktadır.

 Yetersiz koruyucu sağlık hizmetleri daha da zayıflatılmaktadır.
 Aile Sagligi Merkezi  çalışanlarını ceza puanlarıyla yönetme anlayışı kapsam olarak genişletilmiş, başta angarya niteliğindeki her türlü nöbet dayatmalari getirilmek istenmiştir.

 'Tam Gün' yasa tasarısındaki aile hekimlerine acil serviste ayda en az 16 saat nöbet zorunluluğu getiren düzenlemeyi kabul etmemekteyiz.

 Aile hekimlerinin hakları gasp edilerek  2'nci basamak hastanelerde dolgu malzemesi olarak görevlendiriliyor.

 Aile Hekimleri  1'inci basamak hekimleridir ve koruyucu sağlık hizmetinden sorumludur. 1'inci basamakta yapılması gereken görevleri kabul edip, Kamu Hastaneleri Birliği'nin görevini üstlenmeyi kabul etmemektedirler.

“Acil servis hizmetleri, acil servislerde görevli doktorlar tarafından yürütülmelidir. Nöbet tutacak doktor açığı varsa, bunu kapatmanın yolu aile hekimlerine nöbet tutturmak değildir.

Aile hekimlerine ikinci ve üçüncü basamak sağlık tesislerinde nöbet tutturulması, aile hekimliğinden beklenen birinci basamak koruyucu sağlık hizmetlerinin başarısında olumsuz sonuçlar doğuracaktır.

Acillere basvuran hastalarin cogunlugu  poliklinik hastası. Yönetimler, acil servislerde yaşanan bu yığılmayı önlemek için aile hekimlerinden medet ummak yerine poliklinik hizmetinin bir kısmını akşama kaydırabilir. Böylece hastalar mesai saatinin dışında acil servislere değil bu polikliniklere başvururlar".

 Türkiye'de 20 bin aile hekimi görev yapmaktadir."Bu uygulama hayata geçerse aile hekimleri, bunu protesto edecek ve 5 bin hekim işinden ayrılacak.

Aile hekimi ile aile sağlığı çalışanlarının sorunlarının en kısa sürede çözülmesi ve görev tanımlarının net olarak ortaya konmasını istiyoruz.

Buna bağlı olarak da aile hekiminin ve  kamu dışı aile sağlığı çalışanlarına iş güvencesinin sağlanması gerekmektedir.

Sağlıkta dönüşüm programını sağlıkta gelişim programına dönüştürmek,  hem halkımızın yeterli sağlık hizmeti alımı noktasında hem de hekimlerimizin gelecek kaygılarını gidermek icin yarin tüm Türkiyede  yapilacak olan Aile Hekimleri Derneklerinin  eylemineAKTIF SAGLIK-SEN  olarak destek verecegiz. 

Saygilarimla

         ÜMIT KARATAS
AKTIF SAGLIK-SEN IL BASKANI
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.