Aile Hekimlerinin Eylemi Ankara'da Başladı

Aile hekimleri, Sağlık Bakanlığı'nın zorunlu nöbet ve çalışma koşulları ile ilgili yeni genelgesini Sağlık Bakanlığı önünde protesto etti. Dün grevde olan sağlık emekçileri, bugün de Ankara'da Kolej Meydanı'nda miting düzenledi.

Aile Hekimlerinin Eylemi Ankara'da Başladı
13 Aralık 2014 Cumartesi 14:54

Aile hekimleri, Sağlık Bakanlığı'nın zorunlu nöbet ve çalışma koşulları ile ilgili yeni genelgesini Sağlık Bakanlığı önünde protesto etti. Dün grevde olan sağlık emekçileri, bugün de Ankara'da Kolej Meydanı'nda miting düzenledi.

Sağlık emekçileri, yeni genelgeyle çalışma saatlerinin Cumartesi günleri zorunlu nöbetlerle 72 saate çıkarılmasına itiraz etti.Türk Tabipler Birliği Aile Hekimleri Kolu, Sağlık Bakanlığı'nın aile hekimlerinin çalışma koşullarını değiştiren yeni genelgesine karşı bakanlık önünde eylem yaptı. Hekimler, "Bu genelge çekilene kadar mücadelemizin dozunu arttırarak sürdüreceğiz" dedi.

‘ÇAĞDAŞ KÖLELİK ÇALIŞMA DÜZENİ’
Basın açıklamasında "Halkı tüketim nesnesine dönüştüren, ülke çapında sağlık hizmetlerine başvuru sayısını yılda ortalama 10’lara çıkaran, acilleri tıka basa dolduran, niteliği düşük sağlık hizmet anlayışı çökmüştür; oluşan tahribatın Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) gece gündüz açık tutarak giderilemeyeceği ortadadır. ASM çalışanlarının dinlenme hakkını elinden alan, tek taraflı sözleşme dayatan, iş güvencesi olmayan, istismara açık ceza puanlarıyla, para kesintileriyle kendine has özel ‘çağdaş kölelik çalışma düzeni’ dayatmalarına karşı sessiz kalmadık, kalmayacağız" ifadeleri yer aldı.

'BU GENELGEDEN VAZGEÇİN'
Açıklamanın devamında, "Sağlık Bakanlığı’nı buradan bir kez daha uyarıyoruz, ASM sağlık çalışanlarının yitirilmiş temel hakları üzerine yenilerini ekleyerek, haftada 40 saat çalışma üzerine, hafta sonları ve hafta içleri esnek çalışma dayatmalarından vazgeçin. Birinci basamak sağlık çalışanları olarak, iş güvencesi, insani çalışma koşulları, şartlara bağlı olmayan emekliliğimize yansıyacak emeğimizin karşılığı bir ücret, mesleki bağımsızlık ve dayanışma içinde toplumun her kesimini kapsayacak, katkı ve katılımsız, eşit koşullarda nitelikli sağlık hizmeti sunmak istiyoruz" denildi.

Aile hekimleri sonuç alınana kadar her Cumartesi günü eylemlerin tekrarlanacağını ve mücadelenin dozunun artırılarak sürdürüleceğini belirtti.

Odatv.com
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.