Aile Hekimlerine Yeni Görev..

Aile Hekimlerine Yeni Görev . Toplumu alkolün zararlarından korumak için Sağlık Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı ‘Ulusal Alkol Kontrol Eylem Planı’nda sona yaklaşıldı.

Aile Hekimlerine Yeni Görev..
07 Mayıs 2013 Salı 11:20

Zaman’ın ulaştığı taslak metin, alkolün yol açtığı problemlere karşı önemli tedbirler içeriyor. Planda, 5 yıl içinde 18 yaşın altındaki gençlerin alkol kullanım oranının yüzde 50 azaltılması hedefleniyor. Aile hekimlerinin alkol taraması yapması, danışmanlık hizmeti vermesi gibi tedbirlerin yanı sıra televizyon ve gazetelerdeki gizli reklam ihlalleri için ‘ihbar hattı’ oluşturulması düşünülüyor.Alkollü içkilerin tüketimini azaltmak için vergilerin artırılması, alkol şişelerinin üzerine uyarı işaret ve yazılarının konulması öngörülüyor. Ayrıca alkol reklamlarının gazete ve dergileri de kapsayacak şekilde yasaklanmasına yönelik yeni bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. Eylem planında, alkol tüketiminden kaynaklanan sağlık problemleri, ölümler, kazalar, şiddet, çocuk ihmal ve istismarı, aile içi problemler gibi olumsuzlukların azaltılması da yer alıyor. Planın 6 ay içinde uygulamaya konacağı belirtiliyor.

Sağlık Bakanlığı’na göre Tür-kiye’de alkol bağımlılığı genel popülasyonda yüzde 0,8-0,9; erkeklerde ise yüzde 1,8-1,9 düzeyinde. Trafik kazalarının yüzde 6’sının nedeni alkollü araç kullanma. Her yıl yaklaşık 70 bin kişinin ehliyetine bu nedenle el konuluyor. Alkol bağımlılarında suç işleme oranı ise yüzde 68 oranında. Akademisyen, sosyolog, psikolog ve halk sağlığı uzmanlarından oluşan 20 kişilik bir grup ‘Ulusal Alkol Kontrol Eylem Planı’ için bir taslak ortaya koydu. Taslakta, bilgilendirme, alkole bağlı sorunları önlenme, bağımlıların tespit ve tedavisi ve gençlerin ulaşılabilirliğinin azaltılmasına yönelik önlemler var. Rol model sanatçı, sporcu, sağlık çalışanı, politikacı, din görevlisi ve eğitimcilerle alkolle mücadele için çalışılacak. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ile toplumun bilgilendirilmesi için medya programları ve kampanyalar yapılacak. Ebeveynler için eğitim, öğrencilere de alkolün toplumsal ve tıbbi zararları hakkında bilgi verilecek.

Planda, alkolden kaynaklanan sağlık problemleri, ölüm, kaza, şiddet, çocuk istismarı ve aile içi problemlerin azaltılması da yer alıyor. Böylece alkole bağlı adli vakalar ve alkolden dolayı ehliyetine el konulan sürücüler yüzde 50 azaltılacak. Kadın, çocuk ve özürlü gibi şiddet, ihmal ve istismara maruz kalan hassas gruplar, koruma altına alınarak, psikolojik destek verilecek. Alkol satan eğlence mekânlarına silahla girilmesi de yasaklanacak.

Aile hekimlerinden alkol taraması

Birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuranlara alkol taraması ve kısa süreli danışmanlık hizmeti verilecek. Alkol kullananlarda risk grubuna giren hamileler, gençler ve kronik hastaların yüzde 80’i tedavi programlarına dâhil edilecek. Alkollü içkilerden alınan Özel Tüketim Vergisi hem oransal hem de maktu olarak artırılacak. Alkollü içki ambalajları üzerine sağlığa zararlarını anlatan etiketler konulacak. Satışına gün ve saat sınırlaması getirilecek. Akaryakıt istasyonları ve marketlerinde alkollü içki satışının yasaklanması için yasal düzenleme yapılacak. Gümrüksüz satış mağazalarındaki alkollü içki satışına sınırlama getirilecek.

Televizyonlardaki reklâm ihlallerini için ‘ihbar hattı’ oluşturulacak. Reklâmlarla ilgili yasaklar yazılı basın, sinema ve reklam panolarını da kapsayacak. Etkili, uygulanabilir ve caydırıcı adli yaptırımlar getirilecek. Alkollü içkilerin isim, logo, renk ve şekillerinin oyuncak, tişört, çanta gibi eşyalarda bulunması yasalarla yasaklanacak. Yasal düzenlemelerle, gençlerin katıldığı spor aktivitelerinin tanıtımı ve mekânlarda alkollü içki firmalarının sponsorluğu önlenecek.

Hollanda da aşırı alkole tedbir arıyor

Hollanda hükümetinin Liberaller-Sosyal Demokrat koalisyonu, geçtiğimiz aylarda Hollanda’da, özellikle gençler arasında alkol kullanımını geriye götürmek için almayı planladığı önlemlerle ilgili bir açıklama yayınladı. Alınacak önlemlerin ana hatları şöyle:

Hükümet insanları alkol ve alkollü içecekler tüketmekten caydırmak istiyor. Bunun yollarından biri yüksek vergi koymaktır.

1 Ocak 2013’ten itibaren kamuya açık alanlarda alkol taşıyan 16 yaş altı kişiler cezaya tabi olacaktır.

Alkollü içki satın almak için yaş sınırı tez zamanda 16’dan 18’e çıkarılacaktır.

1 Ocak 2013’ten itibaren gençler arasında popüler olan üç TV kanalı ile üç radyo istasyonunda alkol reklamı yayınlamak yasaklanacaktır. Bu, halihazırda uygulanan, tüm ulusal medyada 06.00-21.00 arası alkol reklamı yasağına ilaveten yürürlüğe girecektir.

Zaman
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.