Aile hekimlerine yazılan defin nöbeti iptal

Aile hekimlerine yazılan defin nöbeti iptal

Aile hekimlerine yazılan defin nöbeti iptal
09 Temmuz 2015 Perşembe 10:02

AHEF Açıklaması;

AHEF olarak aile hekimlerine dayatmaya çalışılan angaryalar ile mücadelemiz her platformda devam etmektedir. Aile Hekimlerinin asli görevleri dışında görevler verilmesini hiçbir şekilde kabul etmiyoruz.

 

Tüm Türkiye’de açtığımız davalar sonuçlarını vermeye başlamıştır. Geçen günlerde Erzurum Pasinler’de aile hekimlerine yazılan angarya nöbetleri iptal ettirmiş idik.

 

Bugün de aile hekimleri için mutlu bir haber gelmiştir. Aydın ilimiz Nazilli İlçesinde 30.06.2014-04.01.2015 tarihleri arasında adli tabip nöbet ve ölüm bildirim sistemi nöbetçi listesinin belirlenmesine ilişkin 14.05.2014 tarih ve 1240 sayılı işlemin iptali için hukuk büromuzca dava açılmıştır.

 

Aydın 1. İdare Mahkemesi  5258 sayılı kanunun aile hekimi tanımını esas almıştır. Buna göre  aile hekiminin görev tanımı “Aile hekimi; kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri ile birinci basamak teşhis, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini yaş, cinsiyet ve hastalık ayrımı yapmaksızın her kişiye kapsamlı ve devamlı olarak belli bir mekânda vermekle yükümlü, gerektiği ölçüde gezici sağlık hizmeti veren ve tam gün esasına göre çalışan aile hekimliği uzmanı veya Sağlık Bakanlığının öngördüğü eğitimleri alan uzman tabip veya tabiptir.” Şeklindedir. Mahkeme Esas No: 2014/886 Karar No: 2015/579 ile bu görev tanımı dışında aile hekimlerine görev verilemeyeceğine hükmetmiştir.

 

Hatırlanacağı üzere Kahramanmaraş için aldığı Danıştay Beşinci Daire EsasNo : 2012/8148 Karar No : 2015/1711 ile de aynı vurguyu yapmış, görev tanımı dışında görev verilemeyeceğini ifade etmişti.

 

Sağlık Bakanlığı artık gerçekleri görmelidir. Mevcut aile hekimliği yönetim anlayışı ile hiçbir yere varılamaz. Artık “Aile hekimlerinin, Angarya Hekimleri olmadığını “ kabul etmek zorundadırlar.

 

AHEF olarak aile hekimlerimiz ile beraber tüm Türkiye deki hukuk mücadelemiz devam edecektir. Sıra da “Nöbet Mobbingi” vardır.

                  Bu mücadelemizi de kazanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

                                                                                         

 Dr. Lütfi TİYEKLİ

AHEF Genel Sekreteri

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.