Aile Hekimlerine Nöbet Genelgesi Danıştaylık

Türk Sağlık-Sen aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının hastanelerde mesai saatleri dışında ayda asgari sekiz saat; ihtiyaç halinde ise bu sürenin üzerinde nöbet tutmasını öngören genelgenin iptali için Danıştay'a dava açtı.

Aile Hekimlerine Nöbet Genelgesi Danıştaylık
23 Nisan 2014 Çarşamba 13:49

Dava dilekçesinde ayrıca genelgeye dayanak olan kanunun nöbeti düzenleyen ilgili hükümlerinin iptali için Anayasa Mahkemesine götürülme talebini de yer verildi.
 
Dilekçede aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına nöbet getirilmesi düzenlemesi ile yasa koyucu tarafından normal çalışma saatlerinin dışında hizmetin gereği de olmayan bir çalışma şekline gidilmekte olduğuna dikkat çekildi.
Mesai dışı çalışma mali haklarla ilişkilendirilerek aile sağlığı çalışanlarının üst sınırı da olmayan fazla çalışmaya zorlandığına vurgu yapıldı.
Söz konusu düzenlemenin Anayasanın 50 maddesinde yer alan "Dinlenmek çalışanların hakkıdır." hükmüne aykırı olduğu belirtildi.
 
Sağlık söz konusu olduğunda dinlenme hakkı aynı zamanda hastaların sağlık ve yaşam hakkı ile de ilgili olduğunun belirtildiği dilekçede "Uzun çalışma süreleri ile ilgili uygulama sonucunda, sağlık hizmetinin nitelikli biçimde sunulmasının koşulları ortadan kaldırılmakta ve standartlara aykırılık içererek insan sağlığı açısından da olumsuz sonuçlar doğurabilecek durumlar yaratılmaktadır." denildi.
 
Dilekçede ayrıca çalışma sürelerinde bir üst sınır olmamasın da Anayasa'ya aykırı olduğu belirtildi.
 
Danıştay tarafından genelgenin iptali ve aile hekimliği kanunda yapılan nöbetlerle ilgili düzenlemenin Anayasa'nın ilgili hükümlerine aykırı olması nedeniyle, itiraz yoluyla iptali için Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesi istendi.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.