Aile Hekimlerine Eksik Maaş Mı Yattı? ..

İstanbul Aile Hekimleri Derneği Hukuk Komisyonu'ndan Dr. Ali Erbaş, aile hekimlerinin maaşlarının eksik hesaplanıp, ödeme yapıldığını kanıtlarıyla birlikte anlattı. Erbaş, “Aile Hekimleri 2013 bordrolarını incelesin” uyarısında bulundu. -

Aile Hekimlerine Eksik Maaş Mı Yattı? ..
27 Şubat 2014 Perşembe 19:40İstanbul Aile Hekimleri Derneği Hukuk Komisyonu'ndan Dr. Ali Erbaş, aile hekimlerinin maaşlarının eksik hesaplanıp, ödeme yapıldığını kanıtlarıyla birlikte anlattı. Erbaş, “Aile Hekimleri 2013 bordrolarını incelesin” uyarısında bulundu.

Erbaş, İstanbul Aile Hekimleri Derneği’nin sitesinde şu bilgileri paylaştı:

“Bu yazıyı okumaya başladığınız anda lütfen hemen aralık 2013 maaş bordronuzu açın ve bordroda Sos.Ekn.Gel.Tzmn. Yazan yeri bulup karşısında herhangi bir rakam var mı yok mu kontrol edin zira bu tazminatı alanlara çok güzel haberim var. 30.12.2010 dan beri bu tazminat yanlış daha doğrusu eksik hesaplanıyor ve hesabınıza yatıyor. Buyurun hep birlikte inceleyelim”

TAVAN ÜCRET KADAR ARTIŞ OLMALI

​“Öncelikle 30 Aralık 2010 tarih ve 27801 sayılı Aile Hekimliği Ödeme Yönetmeliği Ödemelerdeki artışlar alt başlığı Madde 23 e bakalım. Bu maddedeye göre ' 16 ncı maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin ikinci paragrafında ve 19 uncu maddenin birinci fıkrasının (a) bendinin ikinci paragrafında yer alan Türk Lirası tutarlar ve değişken katsayılar ile Ek (3)'te yer alan aile hekimi ve aile sağlığı elemanına ödenecek tutarlar tavan ücrette yapılan artış oranında artırılır”

3 YILDAKİ TOPLAM KAYIP

“Yukarıda EK (3) olarak bahsedilen yer Sosyo Ekonomik Gelişmişlik Ücreti yani bordrodaki Sos. Ekn. Gel. Tzmn . İlgili maddede dediği gibi maaşımızı etkileyen katsayılar vs tavan ücreti artış oranı kadar artarken ,EK (3) teki ücretin de yani Sosyo Ekonomik Gelişmişlik Ücretinin de artması gerekiyor. Peki bu ücret 2010'dan bu yana artmış mı ?? Kocaman bir HAYIR....Su an bordroda gördüğünüz rakam 2011 in ilk 6 ayında yatması gereken  ve o tarihten bu yana artması gerektiği halde nedense yerinde sayan rakam. Aşağıdaki örnekte sadece bir ilin ilçesi örneğini verdim 3 senede toplam kaybın ne kadar olduğuna bakalım”

TOPLAM KAYIP 1892 TL

“3 numaralı satıra baktığımızda Tavan ücretin 2011 ilk 6 aylık döneminde 2.767 liradan 2.884 liraya yükseldiğini görüyoruz ve bu artış 1,0422 oranında olmuş. Ornekte verdiğim ilçe için 411.49 lira olan tazminat 428.86 liraya yükselmiş ve artış oranı tavan ücret artış oranı kadar olmuş . Sonraki dönemlerde ise tavan ücret artmasına rağmen tazminat yerinde saymış. Bu ilçede yaşayan arkadaşımızın toplam kaybı 1892,71 TL. 2014 Ocak ayından geçerli olmak üzere bu tazminat yine 558,77 lira yatması gerekirken 428,86 olarak yatacak ve kayıp daha da artacak”

HER İL VE İLÇEDE FARKLI TAZMİNAT

“Her il ve ilçenin farklı tazminatı olduğu için ne kadar kaybınız olduğunu siz hesaplayabilirsiniz. Bu aşamada yapacağınız idareye dilekçe yazarak geçmişe yönelik yatması gereken tazminatlarınızı istemek . Büyük ihtimalle red edeceklerdir ve bize mahkeme yolu gözükecek ve Faiziyle birlikte tazminatları alacaksınız”Medyasağlık
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.